Návrat k tradicím? V Rusku by mohlo zase začít fungovat KGB

Moskva - Vrátit ruské tajné službě starý název KGB dnes v ruském parlamentu navrhl poslanec Andrej Lugovoj. Nynější Federální bezpečnostní služba (FSB) získala své jméno v 90. letech, protože dřívější název Výbor státní bezpečnosti (KGB) tehdejší ruské vedení považovalo za kompromitující. Podle Lugového to byl neuvážený přehmat.

"Mnoha organizacím byly počátkem 90. let přidělovány vymyšlené nálepky," prohlásil poslanec, který je podle britských vyšetřovatelů hlavním podezřelým ve známé kauze vraždy bývalého důstojníka KGB Alexandra Litviněnka v Londýně. "Z KGB udělali monstrum, které jen podporovalo diktaturu," stěžoval si Lugovoj.Osmačtyřicetiletý Lugovoj je místopředsedou bezpečnostního výboru Státní dumy a poslancem za ruské nacionalisty Vladimira Žirinovského. Problematice tajných služeb se jako bývalý agent věnuje dlouhodobě. Letos v lednu navrhl podstatné rozšíření pravomocí FSB, která by měla napříště mít právo nejen prověřovat totožnost občanů, ale provádět i jejich osobní prohlídku. Loni doporučoval, aby ve státních sdělovacích prostředcích nesměli pracovat lidé s cizím pasem.Dnešní ruská kontrarozvědka má kořeny v dobách bolševického převratu v roce 1917. Organizace Všeruské mimořádné komise (VČK, Čeka), která vznikla 20. prosince roku 1917, řídila krvavé represe proti odpůrcům sovětského režimu, organizovala provokace, únosy a popravy. Dodnes je její vznik v Rusku uctíván.Čeka se později rozrostla v mohutný represivní kolos, který většinou měnil jen názvy, nikoli metody. Místo VČK dohlížely na bezpečnost sovětské říše postupně Lidový komisariát vnitra (NKVD), Sjednocená státní politická správa (OGPU), Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB) a nakonec KGB. Po rozpadu SSSR funkce KGB převzala nejprve Federální služba kontrarozvědky (FSK), název FSB dostala tajná služba výnosem prezidenta Borise Jelcina v roce 1995.O ohlasu návrhu Andreje Lugového mezi poslanci se ruská média nezmiňují. Zastánce by ale navrhovatel mohl najít v Kremlu. Prezident Vladimir Putin působil jako zahraniční rezident KGB ve východoněmeckých Drážďanech v letech 1985-90.

Související

Dmitrij Medveděv

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

Více souvisejících

Rusko kgb

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 11 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy