Návrat k tradicím? V Rusku by mohlo zase začít fungovat KGB

Moskva - Vrátit ruské tajné službě starý název KGB dnes v ruském parlamentu navrhl poslanec Andrej Lugovoj. Nynější Federální bezpečnostní služba (FSB) získala své jméno v 90. letech, protože dřívější název Výbor státní bezpečnosti (KGB) tehdejší ruské vedení považovalo za kompromitující. Podle Lugového to byl neuvážený přehmat.

"Mnoha organizacím byly počátkem 90. let přidělovány vymyšlené nálepky," prohlásil poslanec, který je podle britských vyšetřovatelů hlavním podezřelým ve známé kauze vraždy bývalého důstojníka KGB Alexandra Litviněnka v Londýně. "Z KGB udělali monstrum, které jen podporovalo diktaturu," stěžoval si Lugovoj.Osmačtyřicetiletý Lugovoj je místopředsedou bezpečnostního výboru Státní dumy a poslancem za ruské nacionalisty Vladimira Žirinovského. Problematice tajných služeb se jako bývalý agent věnuje dlouhodobě. Letos v lednu navrhl podstatné rozšíření pravomocí FSB, která by měla napříště mít právo nejen prověřovat totožnost občanů, ale provádět i jejich osobní prohlídku. Loni doporučoval, aby ve státních sdělovacích prostředcích nesměli pracovat lidé s cizím pasem.Dnešní ruská kontrarozvědka má kořeny v dobách bolševického převratu v roce 1917. Organizace Všeruské mimořádné komise (VČK, Čeka), která vznikla 20. prosince roku 1917, řídila krvavé represe proti odpůrcům sovětského režimu, organizovala provokace, únosy a popravy. Dodnes je její vznik v Rusku uctíván.Čeka se později rozrostla v mohutný represivní kolos, který většinou měnil jen názvy, nikoli metody. Místo VČK dohlížely na bezpečnost sovětské říše postupně Lidový komisariát vnitra (NKVD), Sjednocená státní politická správa (OGPU), Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB) a nakonec KGB. Po rozpadu SSSR funkce KGB převzala nejprve Federální služba kontrarozvědky (FSK), název FSB dostala tajná služba výnosem prezidenta Borise Jelcina v roce 1995.O ohlasu návrhu Andreje Lugového mezi poslanci se ruská média nezmiňují. Zastánce by ale navrhovatel mohl najít v Kremlu. Prezident Vladimir Putin působil jako zahraniční rezident KGB ve východoněmeckých Drážďanech v letech 1985-90.

Související

Více souvisejících

Rusko kgb

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 21 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy