Za to, že nemáme žádné soukromí si můžeme sami, varuje novinář

Londýn – Oliver Moody, známý komentátor a reportér, pro server The Times vyjádřil svůj názor ohledně soukromí v novodobém světě. Přečtěte si, čím vším se podle něj o své soukromí připravujeme.

Moody se ptá: „Máte přístup k nejnovějšímu iPhonu? Stačí si ho půjčit od známého. Fajn, teď jděte do nastavení, zmáčkněte volbu soukromí a proklikejte se až do záložky často navštěvovaná místa. Na obrazovce vám vyjede mapa všech lokací, ve kterých se v posledním měsíci váš telefon nacházel. Ta mapa je znepokojivě přesná, obsahuje i časy, ve kterých jste se na daném místě vyskytovali – a to s přesností do jedné minuty. Výsledek? Váš iPhone si toho o vaší minulosti pamatuje více než vy sami."

Oliver pokládá prostou, leč trefnou otázku: „Jak se teď cítíte? Nad čím přemýšlíte, když vidíte všechny ty modré tečky na mapě vašeho telefonu?" Moody ten pocit přirovnává k situaci, jako byste vešli do banky a s hrůzou zjistili, že jsou všude vylepeny plakáty s obsahem vaší ledničky. Je to vtíravé a nepříjemné, ale především je to vaše vlastní chyba.

Komentář v původním znění si můžete přečíst zde.

Když zjistíme, že stát nebo nějaká firma manipuluje s našimi osobními informacemi, pořádně nás to naštve. Když nás o ně však mile požádá Facebook, rádi mu prozradíme svoje narozeniny, čísla mobilních telefonů, naše kamarády i vztahy v rodině. Společnost nám naše data ale nekrade – my jí je dáváme.

U sociálních sítí to ale nekončí. Věděli jste, že Google nahrává každý váš krok, pokud jste připojeni na Gmail nebo YouTube? Můžete si to ověřit, pokud do vyhledávače zadáte google.com/history. Občas je těžké si představit, že firmy, které nám umožňují pohodlnou obsluhu internetu, jsou ve skutečnosti korporace, které o nás sbírají neskutečné množství dat.

Společnosti, které se zabývají softwarem pro uživatele a internetem, by se ke svým zákazníkům měli začít chovat jako k dospělým. Všimli jste si například, jak dlouhá je licenční smlouva, kterou byste správně měli celou přečíst, než začnete používat iTunes? Kolik z vás si ji přečetlo, než jste odklikli pole souhlasím se všemi podmínkami? Lidé užívající darů internetu by se měli naučit nové slovíčko – „ne".

Oliver Moody (reportér The times) sociální sítě iphone

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy