Aféra kolem Cummingse nekončí. Johnson věc nevysvětlil, poradce se hájil sám

Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory na obou stranách politického spektra. Po nedávné smršti kritiky kolem relativně pomalého testování potenciálních nakažených je nyní důvodem reakce premiéra Borise Johnsona na počínání jeho poradce Dominica Cummingse, který v čase přísné karantény cestoval přes celou Anglii se svým synem a manželkou nejspíše nakaženou koronavirem.

Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

"Žádná omluva, žádné vysvětlení", tak na dnešní titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, dnes se ovšem k hlasům volajícím po odchodu Cummingse z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. "Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?" ptá se deník ve svém editorialu. "Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit," píše Daily Mail.

Monday's Mail: “What planet are they on?” #TomorrowsPapersToday #BBCPapers (via @hendopolis) pic.twitter.com/YFcvD46HaM

— BBC News (UK) (@BBCNews) May 24, 2020

Například deník The Times na věc pohlíží jinak, i jeho redakční komentář ale kritizuje komunikační strategii kabinetu. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové nedělní tisková konference Johnsona "rozhodně nebyla pokusem poskytnout veřejnosti úplné informace".

"Předseda vlády místo toho přišel s jedinou obecnou odpovědí: že on sám s panem Cummingsem mluvil o tom, proč během své izolace udělal, co udělal, a že to je postačující," píše Kuenssbergová. "Podařilo se premiérovi dnes (v neděli) tuhle šlamastyku ukončit? Ani omylem," uzavírá svůj komentář.

Ona "šlamastyka" začala pátečním zjištěním reportérů The Guardian a Daily Mirror, že Cummings na konci března odjel se svojí ženou a dítětem z Londýna na sídlo svých rodičů ve více než 400 kilometrů vzdáleném hrabství Durham. Manželka kontroverzního Johnsonova poradce se přitom v té době potýkala se symptomy covidu-19 a na celou rodinu se tak vztahoval téměř kategorický pokyn zůstat 14 dní v izolaci.

Jak připomněla BBC, oficiální pravidla karantény uznávají, že "pokud žijete s dítětem... je nám jasné, že ne všechna tato opatření budou možná". Cummings uvedl, že na sever Anglie odjel kvůli obavám o péči o svého syna, s manželkou a dítětem údajně na farmě rodičů pobývali odděleně od zbytku rodiny. Johnson svého klíčového spojence plně podpořil, neodpověděl však na řadu zásadních otázek a nevyjádřil se ani k čerstvým obviněním tisku ohledně následných Cummingsových přesunů.

Samotný Cummings dnes své počínání před novináři obhajoval a ani z jeho úst nezazněla slova omluvy. Naopak řekl, že svého počínání nelituje. "Udělal jsem, co jsem považoval za správné," řekl poradce na tiskové konferenci, kterou prý svolal na žádost premiéra. "Myslím, že jsem se za těchto okolností vlastně choval uvážlivě," citovala ho agentura Reuters.

Cummings vysvětlil, že měl obavy z případného vážného onemocnění své ženy a sebe, protože v Londýně neměli nikoho, kdo by se postaral o jejich čtyřleté dítě. Nejlepší možností se mu tak jevila jízda na odlehlou chatu na farmě jeho otce, kde se mu zdálo být bezpečno. Na cestě do Durhamu prý nezastavoval. Na chatě pak Cummings onemocněl a jeho syn dokonce musel do nemocnice. Sám však nikdy nebyl testován na koronavirus.

Cummings připustil, že Johnsonovi o své cestě předem neřekl a že mu měl zavolat. Připustil, že se dopustil chyb a měl cestu vysvětlit dříve. Není prý překvapen, že se na něj mnoho lidí hněvá, ale doufá, že po dnešním vysvětlení si lidé uvědomí, že byl ve složité situaci. Mnohé z tohoto hněvu je však podle něj založeno na nepravdivých informacích v médiích.

Podle opozice vývoj ukazuje, že pravidla karantény nejsou pro všechny stejná. Množí se výpovědi lidí, kteří se během posledních týdnů v těžkých rodinných situacích rozhodli držet ducha vládních nařízení, přičemž sílí obavy, že odteď už občané tak obětaví nebudou. Závěr, že politická bouře jen tak nepomine, pak podporuje i to, že kritika zdaleka nezaznívá jen od médií a opozičních politiků. Ať už v zákulisí nebo veřejně vyjadřují výhrady i zástupci Konzervativní strany, jejíž poslanci jsou podle médií pod palbou zpráv od rozhněvaných voličů.

"(Je to) Totální průser," citoval web Politico zprávu od jistého konzervativního poslance. "Můžete ztratit popularitu, ale nemůžete ztratit důvěru. Tohle není kauza 'bubliny'. Je to na titulní stránce všech deníků, odvádí to pozornost od toho, co by vláda měla dělat," řekl zase The Times nejmenovaný člen kabinetu.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Dominic Cummings Velká Británie Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy