AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní lidskoprávní krizi, protože se odmítají vzdát práv k duševnímu vlastnictví a nechtějí se světem sdílet své technologie a znalosti. Uvádí to ve své dnešní zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Společnosti AstraZeneca, Pfizer, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna a Novavax podle ní před spravedlivou distribucí dávají přednost obchodování ve prospěch bohatých států.

"Očkování celého světa je naší jedinou cestou z této krize," řekla generální tajemnice AI Agnès Callamardová. "V tomto čase bychom měli jako hrdiny oslavovat společnosti, které tak rychle vynalezly vakcíny. Velké farmaceutické firmy místo toho vytvořily záměrným blokováním sdílení znalostí a jednáním ve prospěch bohatších států naprosto předvídatelný a naprosto zničující nedostatek očkovacích látek pro mnoho dalších, k jejich hanbě a našemu kolektivnímu smutku," prohlásila Callamardová.

Organizace ve zprávě uvedla, že přezkoumala lidskoprávní politiku každé společnosti, ceny očkovacích látek, záznamy o duševním vlastnictví, sdílení znalostí a technologií, spravedlivé přidělování dostupných dávek a transparentnost. Zjistila, že každá z šesti firem v různé míře neplní své závazky v oblasti lidských práv.

"Z 5,76 miliardy dávek podaných po celém světě se mizerných 0,3 procenta dostalo do zemí s nízkými příjmy a více než 79 procent do zemí se středně vysokými a vysokými příjmy," uvádí zpráva. Podle AI je v nízkopříjmových zemích naočkováno méně než jedno procento obyvatel, zatímco v bohatých zemích přes 55 procent. V chudších státech často nejsou plně naočkovaní ani zdravotníci, dodala organizace.

Některé z hodnocených společností pokračovaly v zásobovaní států, o kterých je známo, že hromadí vakcíny navzdory výzvám k upřednostnění spolupráce s programem COVAX, uvedla AI ve zprávě. Podle organizace navíc odmítly podpořit mezinárodní iniciativy za sdílení znalostí a technologií.

"Dnes zbývá 100 dní do konce roku. Vyzýváme státy a farmaceutické společnosti, aby drasticky změnily kurz a udělaly vše potřebné k dodání dvou miliard vakcín do nízkopříjmových zemí. Nikdo by neměl trávit další rok v utrpení a strachu," prohlásila Callamardová.

Související

Více souvisejících

očkování amnesty international

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 21 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 29 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy