Ázerbájdžánská armáda vstoupila do okresu Agdam, ten dosud kontrolovali Arméni

Ázerbájdžánská armáda dnes ráno vstoupila do okresu Agdam, který dosud ovládali Arméni. Informovala o tom agentura AFP. Návrat tří okresů pod správu Baku předpokládá dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Kelbadžarský okres by měli Arméni postoupit Ázerbájdžánu 25. listopadu, Lačinský okres 1. prosince.

"Jednotky ázerbájdžánské armády vstoupily do okresu Agdam," uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Dohoda o příměří podepsaná minulý týden v Moskvě přiznala Ázerbájdžánu kontrolu nad třemi okresy, které sousedí s Náhorním Karabachem a které dosud kontrolovali arménští separatisté. Agentura AFP upozornila, že další čtyři okresy, které kolem Náhorního Karabachu tvořily jakýsi obranný val, Ázerbájdžán získal po kontrolu vojensky. Obsadil také část samotného Náhorního Karabachu včetně druhého největšího karabašského města Šuša (arménsky Šuši).

V Arménii mezitím rezignoval ministr obrany David Tonojan, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na arménský list Aravot. Nahradit ho má hlavní poradce premiéra Vagaršak Arutjunjan, jenž vedl arménský resort obrany už na přelomu tisíciletí. Vláda premiéra Nikoly Pašinjana je kvůli uzavření dohody o ukončení války o Náhorní Karabach a ztrátě některých oblastí na Karabachu pod velkým tlakem. Pokud se informace o rezignaci Tonojana potvrdí, bude už třetím ministrem, jenž v posledních dnech z Pašinjanova kabinetu odešel. V Jerevanu tisíce lidí na demonstracích žádají premiérovu demisi, ten odstoupit odmítá.

Boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Vyhlídka na návrat Ázerbájdžánců vyvolala v Agdamském, Lačinském a Kelbadžarském okrese exodus arménského obyvatelstva. Někteří z nich při odchodu své domy zapálili. Po konci konfliktu v 90. letech minulého století z oblasti naopak utíkali Ázerbájdžánci.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.
Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Více souvisejících

ázerbájdžán arménie Náhorní Karabach

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 34 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

U Klínce odklízejí vykolejené vozy vlaku, který ujel ze stanice bez strojvůdce

České dráhy odklízejí týden po nehodě dva vozy vykolejeného vlaku, jehož jízda bez strojvedoucího skončila u středočeského Klínce. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi je výluka, pro cestující je zajištěna náhradní autobusová doprava. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy