Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta Joe Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem byla marginálií, tvrdí profesor E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Sociolog a politolog z Georgetown University nicméně soudí, že událost dobře vypovídá o rozdílu mezi rabiátskými zvyky Putinova režimu a Bidenovou vírou ve svět přátelštější k demokratickým svobodám.

Výstižná předehra

Doinne odkazuje na zprávu korespondentky Anity Kumarové, že ruská ochranka křičela na novináře, ať "zmizí" a začala je vytlačovat, na což novináři a představitelé Bílého domu reagovali rovněž křikem a výzvami, aby svého jednání zanechala. Kumarová se dle svých slov po několika strkancích téměř ocitla na zemi.

Politolog konstatuje, že šlo o výstižnou předehru pro následnou tiskovou konferenci Vladimira Putina, kde hájil uvěznění ruského opozičníka Alexeje Navalného, aniž by uvedl jeho jméno, a v rámci klasické ukázky svého oblíbeného vykrucování ospravedlňoval represe svého režimu výpady vůči americkému přístupu k lidským právům a drzým tvrzením, že se pouze pokouší zabránit nepokojům, které proběhly ve Spojených státech 6. ledna na Kapitolu.   

"Putin následně roztočil pozoruhodný sylogismus, když tvrdil, že za situace, kdy Spojené státy považují Rusko za nepřítele, Spojenými státy podporovaní obhájci lidských práv v Rusku jsou nepřátelé jeho státu," pokračuje autor komentáře. Doplňuje, že ruský prezident také - byť nepříliš důvěryhodně - kategoricky odmítl, že by ruská vláda hrála jakoukoliv roli v kybernetických útocích na Spojené státy.

To, že Putin vystupoval defenzivně, považuje Doinne za dobrou zprávu ze ženevského summitu. Setkání Putina s Bidenem bylo podle politologa zcela odlišné od bizarních schůzek ruského vládce s Bidenovým předchůdcem Donaldem Trumpem, už jen kvůli tomu, že současný šéf Bílého domu odmítl vystoupit společně s Putinem, nikterak mu nepoklonkoval a nestavěl jeho slova nad poznatky amerických tajných služeb.   

Naopak, na pozdějším setkání s novináři Biden odmítl jakoukoliv paralelu mezi uvězněním Navalného a událostmi z 6. ledna jako "absurdní" a své úvodní věty využil k tomu, aby ujistil, že jeho cesta do Evropy má za cíl posilovat demokracii, vyzdvihuje profesor.   

Biden dle svých slov Putina informoval, že žádný americký prezident si nemůže udržet důvěryhodnost svého lidu, pokud nevystoupí na obranu demokratických hodnot a obecných a základních svobod, které podle amerického pohledu náleží všem mužům a ženám a které jsou součástí DNA Spojených států, uvádí Doinne.

To, že byl Biden na konci tiskové konference jizlivý, když na něj reportérka CNN tlačila ohledně jeho údajně přílišné důvěry ve změnu Putinova chování, považuje expert za klíčovou výzvu ženevského jednání. Připomíná, že šéf Bílého domu označil setkání s Putinem za zkoušku, zda obě strany chápou vzájemné rozdíly a mohou nalézt společnou půdu pro budoucí diskuzi, nikoliv za snahu dosáhnout zásadních dohod.

Kulka, které se Biden vyhnul

"To ukazuje na problém, který setkání od počátku představovalo," píše politolog. Má za to, že schůzka mohla nejen pozvednout Putinův kredit, ale také zastínit zbytek Bidenovy evropské cesty, která představovala velmi úspěšný pokus o obnovu amerického spojenectví s dávnými evropskými přáteli.

Biden během cesty opakoval mantru "Amerika je zpět", čímž odkazoval na vůdčí roli Spojených států ve světě po druhé světové válce, konstatuje politolog. Za důkaz, že Evropa tento přístup vítá, považuje Doinne skutečnost, že Bidenova fráze "udělejme to znovu a lépe" se dostala i do komuniké schůzky G7.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud se Biden snažil o oživení dřívější představy o globální úloze Spojených států, to, na čem se s evropskými politiky dohodl, představuje podle autora komentáře ostrý rozchod s úspornými opatřeními předchozí dekády i reaganovskými a thatcheristickými vizemi o malém státu z 80. let. Londýnský deník Financial Times ostatně v sobotu otiskl článek, v němž píše o "zjevné přeměně Západu v sociální demokracii", podotýká Doinne.

Klíčové dokumenty z Bidenovy cesty a veřejná prohlášení evropských politiků totiž míří na omezování nerovností, posílení sociálního zabezpečení, boj s klimatickou změnou a podporu vládních opatření k obnově ekonomického růstu, upozorňuje profesor. Soudí, že díky nevyhnutelnému zájmu médií pak Bidenova schůzka s Putinem mohla spíše zhoršit, než zlepšit celkový dojem, jelikož hrozilo, že naředí Bidenovo prodemokratické poselství značnou dávkou reálpolitiky, povede k přeceňování Putinovy role ve světě a oslabí sblížení západních zemí v otázce progresivních hospodářských opatření.

"Biden se nakonec této kulce vyhnul. Svou cestu začal i zakončil zdůrazněním toho, jak se liší od Trumpa," deklaruje politolog. Vyzdvihuje, že americký prezident svému ruskému protějšku projevil respekt pouze tím, že se s ním sešel, navíc po celou dobu kázal své demokratické poselství. Než zamířil zpět do Spojených států, Biden vzkázal, že dokud bude prezidentem, bude se držet otevřenosti, zodpovědnosti a transparentnosti, připomíná autor komentáře. Naznačuje, že to byl zřejmě jeho jasný vzkaz Vladimiru Putinovi.  

Související

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.
Sergej Lavrov

Lavrovův náměstek řekl, že mluvil s novou velvyslankyní USA o jaderné dohodě

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden hovořil s novou americkou velvyslankyní v Moskvě Lynne Tracyovou o jaderné dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. S odvoláním na Rjabkova o tom dnes informují tiskové agentury. Náměstek šéfa ruské diplomacie detaily ke schůzce nesdělil, ale tvrdil, že Rusko dodržuje limity odpalovacích zařízení a hlavic.

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Vladimír Putin Joe Biden demokracie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

před 3 hodinami

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

před 5 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno před 5 hodinami

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

před 5 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

před 6 hodinami

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou

Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy