Big Ben odzvoní roku 2020 i svazku Británie s EU

Velký zvon zvaný Big Ben, který visí ve věži Westminsterského paláce v Londýně, už několik let kvůli opravám zvoní jen u zvláštních příležitostí. Jednou z nich bude i konec roku 2020, který se nesl ve znamení pandemie covidu-19. Téměř čtrnáctitunový zvon se ale na silvestra rozezní hned dvakrát: už v jedenáct hodin večer definitivně odzvoní svazku Británie s Evropskou unií.

Velký zvon, který visí od 19. století v Alžbětině věži, o půlnoci místního času dvanácti údery přivítá nový rok 2021. Rozezní se ale už i ve 23:00 místního času (půlnoc SEČ), kdy skončí takzvané přechodné období.

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii, do konce tohoto roku ale stále dodržuje většinu jejích pravidel, aniž by na jejich podobu měla vliv. O půlnoci středoevropského času 31. prosince přechodné období skončí, a Británie tak definitivně ukončí svazek s EU. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973.

Podle zástupců britského parlamentu bude ale silvestrovské zvonění ve 23:00 místního času testovací. Zvon se rozezní, aby bylo jisté, že dokáže odbít půlnoc. Zkušebně se rozezní také 29. a 30. prosince.

Příznivci brexitu chtěli, aby Big Ben zvonil letos 31. ledna na oslavu odchodu Británie z EU. Vybrali na to přes 200.000 liber (5,7 milionu Kč). Dolní sněmovna britského parlamentu ale tehdy uvedla, že rozhoupání zvonu by stálo až 500.000 liber (14,3 milionu Kč). I proto povolení k odbití brexitu ikonickým zvonem neudělila.

Zvon Big Ben lze kvůli rekonstrukci od roku 2017 slyšet jen při zvláštních příležitostech. Naposledy zvonil 11. listopadu, kdy si Británie spolu s řadou dalších zemí připomíná konec první světové války. Půlnoc odbil i loni na silvestra.

Alžbětina věž Westminsterského paláce, v němž sídlí britský parlament, v současnosti prochází nákladnou rekonstrukcí. Původně se náklady na opravu odhadovaly na 61,1 milionu liber (1,7 miliardy Kč). Odborníci ale po průzkumu z lešení zjistili, že na důkladnou obnovu bude nutné vynaložit 79,7 milionu liber (téměř 2,3 miliardy Kč).

Související

Britská policie, ilustrační fotografie. Photo by Pierre Herman

Mladí lidé v Londýně rabovali v obchodech. Mohl za to TikTok

Londýnští policisté vyšetřují středeční přepadení obchodů na známé ulici Oxford Street. Pachatele zřejmě podnítily příspěvky na TikToku, jejichž autoři vyzývali ke krádežím. Ministryně vnitra Suella Bravermanová volá po dopadení lidí, kteří se kromě rabování zapojili i do potyček s pořádkovými silami.

Více souvisejících

Londýn Brexit Silvestr Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy