Boris Johnson řídí vládu i z nemocnice. Británii čekají nejhorší týdny od vypuknutí epidemie

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem navzdory hospitalizaci dál řídí vládu a dostává všechny aktuální informace. V rozhovoru s televizní stanicí BBC to dnes řekl ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Johnsona v neděli převezli do nemocnice, neboť u něj i po deseti dnech od pozitivního testů na koronavirus přetrvávaly příznaky nemoci covid-19. V nemocnici strávil i dnešní noc.

"Pracuje nesmírně tvrdě, řídí vládu a neustále dostává aktuální informace," řekl Jenrick pro BBC. "Tak tomu bude i nadále," dodal. Premiér podle ministra zůstává v nemocnici kvůli testům. "Budeme jej ale dál informovat o tom, co se děje, a on bude vládu dál řídit," řekl konzervativní politik. Zároveň odmítl možnost, že by Johnson kvůli svému zdravotnímu stavu mohl dočasně předat své pravomoci někomu jinému. "Očekávám, že bude v Downing Street 10 brzy zpět," dodal s odkazem na sídlo britských premiérů.

Agentura Reuters upozornila, že britský ústavní pořádek nedává jasnou odpověď na to, kdo by premiéra v případě potřeby nahradil. "Ještě jsme v takové situaci nebyli, nemuseli jsme o tom z tohoto pohledu ještě uvažovat," uvedla Catherine Haddonová z institutu IfG.

Británie nemá žádného vicepremiéra, který by automaticky přebíral pravomoci předsedy vlády. Úřad vlády nicméně před časem uvedl, že v případě potřeby by Johnsona zastupoval ministr zahraničí Dominic Raab.

Pětapadesátiletý britský premiér oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem a pociťuje mírné příznaky nemoci covid-19. Původně chtěl izolaci v jedné z budov v londýnské ulici Downing Street opustit už v pátek, nakonec ale zůstal v karanténě a v neděli byl dokonce převezen do nemocnice. Premiérův mluvčí zdůraznil, že jde o "preventivní krok" a Johnson podstoupí "rutinní testy".

Kromě Johnsona se koronavirem nakazil také ministr zdravotnictví Matt Hancock, který zůstává v domácí izolaci. V sobotu uvedla rovněž premiérova těhotná snoubenka Carrie Symondsová, že poslední týden strávila na lůžku s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.

V neděli britské úřady oznámily, že virus SARS-CoV-2 se v zemi potvrdil u 47.806 lidí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo 4934 lidí. Podle ministra Jenricka nyní Británii čeká nejtěžších několik týdnů od počátku epidemie v zemi.

Zdravotní stav premiéra Johnsona je dnes spolu s nedělním projevem královny Alžběty II. hlavním tématem titulních stránek britských novin. Například podle listu The Daily Telegraph některým členům kabinetu dělá starosti, že premiér tolik lpí na tom, aby měl dál vše pod kontrolou on, když musí "spát a hodně odpočívat".

Bulvární list Daily Mail uvedl, že mluvčí vlády nechce říct, jakým testům se Johnson v nemocnici podrobil. Podle odborníka, kterého list oslovil, ale při nákaze koronavirem hrozí zápal plic, když příznaky nemoci covid-19 přetrvávají tak dlouho, jako u britského premiéra.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Dominic Raab Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy