Británie naočkovala proti koronaviru už 140 tisíc lidí. Johnson nechce být "premiér, který zrušil Vánoce"

Téměř 140.000 lidí už dostalo v Británii vakcínu proti koronaviru. Oznámil to dnes náměstek ministra zdravotnictví Nadhim Zahawi, který má koordinaci očkování na starosti. Vakcínu firem Pfizer a BioNTech Britové dostávají od minulého úterý. Epidemická situace v zemi se však nyní zhoršuje, Londýn a jeho okolí dnes vstoupily do nejvyšší kategorie restrikcí.

"Je to opravdu dobrý začátek očkovacího programu," uvedl na twitteru Zahawi. Vakcínu americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech už podle něj obdrželo v Anglii 108.000, ve Skotsku 18.000, ve Walesu 7897 a v Severním Irsku 4000 lidí. V celém Spojeném království je tak očkovaných už 137.897 lidí.

Transparency is vital as we deliver vaccines across the UK. For now, these figures are provisional. From next week, we will begin to publish weekly figures on the number of vaccines administered.

— Nadhim Zahawi (@nadhimzahawi) December 16, 2020

Podle studie Národního kontrolního úřadu (NAO) bude muset britská vláda na výrobu, nákup a distribuci vakcíny vynaložit až 12 miliard liber (348 miliard Kč) z veřejných prostředků, aby mohla naočkovat všechny obyvatele země. Náklady by ale mohly být podle NAO i vyšší, v částce totiž nejsou započítané žádné budoucí očkovací programy.

Britská vláda zatím uzavřela smlouvy o dodávce 40 milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Vakcínu, která se podává ve dvou dávkách, tak bude moci dostat 20 milionů lidí, tedy necelá třetina obyvatel Británie. Vláda má smlouvy i se šesti dalšími farmaceutickými firmami, jejichž vakcíny ale zatím nebyly pro nouzové podání schváleny.

Great news Prue! Wonderful to see so many in the UK getting vaccinated. Many thanks to the health workers who are working tirelessly to get this vaccine to people up and down the country. https://t.co/j1TE3JMKYo

— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 15, 2020

Británie je jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě. S covidem-19 zemřelo už 64.908 lidí. Donedávna to byla nejvyšší bilance mrtvých v Evropě, v sobotu ji ovšem překonala Itálie.

Epidemická situace se nyní stejně jako v řadě dalších evropských zemí zhoršuje. Dnes se do nejvyšší ze tří kategorií kroků proti šíření koronaviru přesunulo hlavní město Londýn a část jeho okolí. Opět se zavřely hospody, kina či divadla. Obchody zůstávají otevřené, ministr zdravotnictví Matt Hancock ale vyzval, aby obyvatelé nejezdili do centra města na předvánoční nákupy.

Jak budou v Británii vypadat Vánoce, nechává vláda premiéra Borise Johnsona do značné míry na lidech. "Není na vládě, aby lidem přesně řekla, jak to mají vyřešit," řekl dnes stanici Sky News ministr pro bydlení Robert Jenrick. Riziko plynoucí z rodinných setkání je podle něj nicméně dost vysoké, a lidé by tak návštěvy příbuzných a známých měli ve vlastním zájmu přesunout na duben příštího roku. "Velikonoce by mohly být pro některé lidi novými Vánocemi," řekl.

Agentura Reuters uvedla, že předseda vlády Boris Johnson se chce vyhnout tomu, aby do dějin vešel jako "premiér, který zrušil Vánoce". Nevyslyší tak zřejmě naléhání britských odborných časopisů British Medical Journal a Health Service Journal, které jej v úterý vyzvaly, aby zrušil plánované uvolnění koronavirových restrikcí o vánočních svátcích.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Velká Británie Matt Hancock (britský politik) Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy