Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní závazky, řekl Raab

Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z hongkongského nejvyššího soudu, protože Peking podle Londýna porušuje mezinárodní závazky týkající se Hongkongu. Raab se tak vyjádřil v souvislosti se sérií zpráv, jimiž se Británie každý půlrok vyjadřuje k situaci v Hongkongu.

Hongkong
doporučujeme

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 pod správu Číny, která se přitom v rámci principu "jedné země, dvou systémů" zavázala ponechat Hongkongu řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Podle kritiků ale Peking tyto svobody čím dál víc omezuje. V poslední době kritici poukazují především na nový čínský bezpečnostní zákon, podle nějž mohou být občané Hongkongu souzeni v pevninské Číně.

Zákon byl přijat v reakci na masové prodemokratické demonstrace v Hongkongu a definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

"Je to nejznepokojivější období v Hongkongu od jeho předání Číně," prohlásil Raab. "Zahájil jsem konzultace s předsedou nejvyššího soudu lordem Reedem o tom, zda britští soudci mají nadále působit u hongkongského konečného odvolacího soudu," dodal.

Přítomnost zahraničních soudců v Hongkongu je zakotvena v základním zákonu, označovaném jako "miniústava", který zaručuje Hongkongu rozsáhlou autonomii, připomíná agentura Reuters. Podle ní jich působí u hongkongského odvolacího soudu nejvyšší instance celkem 13, z toho je devět Britů.

Hongkongská vláda, která je loajální vůči Pekingu, nejnovější britské zprávy odsoudila. Podle ní se jedná o nepodložená obvinění. Rozhořčení vyjádřila i pevninská Čína. "Probuďte se a přestaňte snít starý koloniální sen o vměšování do hongkongských záležitostí," uvedl Peking.

Británie již dříve pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem, rozšířila zbrojní embargo uplatňované vůči Číně i na Hongkong a ohlásila nová pravidla, která usnadní lidem z Hongkongu žít ve Spojeném království.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama