Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky týkající se Severního Irska. Frost to řekl bruselskému webu Politico před dnešním setkáním s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem, s nímž bude probírat středeční vstřícné návrhy unijní exekutivy.

Pro Británii je podle Frosta stále nepřijatelné, že na dodržování severoirského protokolu má dohlížet Soudní dvůr Evropské unie. Komise však v této otázce podle dosavadních prohlášení ustoupit nehodlá. Skupina unijních zemí podle listu Financial Times žádá po Šefčovičovi přípravu odvetných opatření pro případ, že by Londýn od dříve uzavřené dohody ustoupil.

Šefčovič ve středu prezentoval návrhy, které podle unijních diplomatů zajistí Británii bezprecedentně výhodný přístup na jednotný trh EU. Sedmadvacítka je v rámci urovnání sporu ochotna ustoupit od značné části požadovaných zdravotních a celních kontrol zboží mířícího do Severního Irska z ostatních částí Spojeného království. Požaduje za to od Británie, aby mimo jiné zajistila kontrolní stanoviště na hranicích či aby britské úřady v souladu s dohodou sdílely informace.

Frost prohlásil, že o těchto ústupcích je Londýn ochoten hovořit, od unie však očekává další kroky. "Pokud máme najít řešení, musí přijít podstatná změna," citovalo dnes Politico britského státního tajemníka. EU se podle něj musí "seriózně věnovat otázce dohledu" nad řešením sporů. V ní podle současné dohody náleží rozhodující pravomoci soudu EU, což je pro Brusel zásadní podmínka.

Severoirský protokol jako součást brexitové dohody téměř deset měsíců po završení britského odchodu z evropského bloku zůstává vedle rybolovných práv hlavním předmětem sporů komplikujících vztahy mezi unií a bývalou členskou zemí. Britská vláda odkládá zavedení kontrol zejména potravin, na nichž se obě strany dohodly ve snaze předejít vzniku tvrdé hranice oddělující obě části irského ostrova. Zatímco EU chce zboží kontrolovat v zájmu ochrany vlastního trhu, jehož je Severní Irsko stále součástí, Británie se obává mimo jiné přílišných komplikací v zásobování severoirských obchodů a s tím spojeného politického napětí.

Frosta dnes v Bruselu čeká pracovní oběd se Šefčovičem, s nímž by měl poprvé mluvit o středečním návrhu komise. Obě strany by se chtěly dohodnout do konce roku, spory kolem role unijního soudu však možnou shodu komplikují. Frost v úterý pohrozil, že Británie je připravena od severoirského protokolu zcela ustoupit, pokud jí EU nevyjde vstříc. Někteří diplomaté se obávají, že takový krok vyvolá unijní odvetu v podobě zavedení cel na některé zboží a povede k dlouhé obchodní válce.

Německo, Francie, Nizozemsko, Itálie a Španělsko podle zdrojů Financial Times požádaly Šefčoviče, aby komise připravila seznam odvetných opatření. Podle listu se vedle zavedení cel mluví například o omezení přístupu Británie k dodávkám energie z EU či v krajním případě o vypovězení celé obchodní smlouvy.

Související

Michel Barnier

Nervozita roste. Británie a EU stále vyjednávají o pobrexitové dohodě

I dnes, na Štědrý den, pokračují jednání Británie a EU o uspořádání vzájemných vztahů po Novém roce, kdy skončí přechodné období trvající od odchodu Spojeného království z unie začátkem letošního roku. Podle britských médií jednání potrvají ještě několik hodin. Neshoda stále nepanuje stran podmínek, za kterých mohou rybáři z EU lovit v britských vodách, uvedla s odvoláním na unijní zdroj agentura Reuters.
David Frost (vpravo) během brexitových vyjednávání s Michelem Barnierem.

BBC: Obchodní dohoda EU a Británie se zatím nerýsuje, proběhne rozhodující schůzka

Londýn a Brusel dnes pokračují v jednáních o podobě obchodních vztahů po brexitu, zatím se ale nezdá, že by dohoda byla na dohled. Podle zdroje BBC z britské vlády jsou návrhy Evropské unie pro Brity nadále nepřijatelné, ačkoliv obě strany si dnešek stanovily jako nejzazší termín pro dosažení dohody. Avizovaly nicméně, že dosažení dohody je nepravděpodobné.

Více souvisejících

David Frost (vyjednavač) Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy