Britská vláda otáčí. Zruší téměř všechny plánované daňové škrty

Britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které před třemi týdny představil kabinet konzervativní premiérky Liz Trussové a které znepokojily trhy. Oznámil to dnes nový britský ministr financí Jeremy Hunt, ačkoliv původně měl s návrhem změn vystoupit až na konci října. Libra po jeho oznámení zpevnila, zatímco výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů klesly.

Ministr ve snaze uklidnit rozbouřené finanční trhy prohlásil, že ruší téměř všechny daňové škrty oznámené minulý měsíc, a naznačil, že chystá škrty ve veřejných výdajích. Hunt uvedl, že plánované snížení základní sazby daně z příjmu o jeden procentní bod, které mělo vstoupit v platnost příští rok, se neuskuteční.

"Rozhodl jsem, že základní sazba daně z příjmu zůstane na neurčito na 20 procentech, dokud ekonomické okolnosti neumožní její snížení," řekl Hunt. "Společně s rozhodnutím nesnižovat daň z příjmů právnických osob a obnovením nejvyšší sazby daně z příjmu přinesou opatření, která jsem dnes oznámil, každý rok přibližně 32 miliard liber (přes 909 miliard Kč)," dodal.

Ministr financí také oznámil omezení cenového stropu energií, které mělo pomoci domácnostem. Místo dvouletého trvání bude toto opatření v dubnu přezkoumáno. "Cílem je navrhnout nový přístup, který bude daňové poplatníky stát podstatně méně, než se plánovalo, a zároveň zajistí dostatečnou podporu těm, kteří ji potřebují," uvedl ministr. Původní program měl stát přijít na více než 100 miliard liber.

Zatímco zrušení některých daňových škrtů se očekávalo, změna systému podpory v energetice je překvapením, poznamenala agentura Reuters.

Hunt ve funkci v pátek vystřídal Kwasiho Kwartenga. Urychleným oznámením úprav se snaží zabránit ztrátě důvěry investorů ve vládu Trussové a propadu na trhu s dluhopisy, který začal 23. září, kdy Huntův předchůdce oznámil sérii snížení daní.

Kwarteng při oznámení navrhovaných změn v září neřekl, jak výpadky v příjmech nahradí. Investoři proto ve velkém prodávali britské státní dluhopisy a výrazně oslabila i britská libra. Centrální banka kvůli tomu přikročila k intervenci, což dělá jen výjimečně. Upozornila pak, že kdyby okamžitě nezasáhla, zbývaly už jen hodiny do krachu britských penzijních fondů.

Trussová je za posledních šest let už čtvrtým člověkem, který je v čele britské vlády. Do úřadu byla jmenována 6. září. "Britové si právem přejí stabilitu, a proto se snažíme vyřešit vážné problémy, kterým čelíme ve zhoršujících se ekonomických podmínkách," napsala dnes na twitteru. "Přijali jsme opatření, abychom vytyčili nový směr růstu, který přinese podporu a užitek lidem v celém Spojeném království," dodala.

Libra po Huntově vystoupení posílila vůči dolaru o více než 1,4 procenta, krátce před 15:00 SELČ se pohybovala kolem 1,1340 USD. Výnosy desetiletých a třicetiletých vládních dluhopisů, které se pohybují opačně k ceně, odepisovaly kolem 0,4 procentního bodu. Hlavní index britských akcií FTSE 100 vykazoval růst o 0,8 procenta na 6915 bodů.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie Liz Trussová (britská politička)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy