Co odhalily poslední volby o současném Rusku? Odborník poukázal na jasný trend

NÁZOR - Ruská státní média ohlašují volební vítězství všech osmnácti prokremelských kandidátů na pozice regionálních gubernátorů, stejně jako zisk "stabilní většiny" pro stranu Jednotné Rusko ve všech jedenácti regionálních legislativní sborech, do kterých se volilo, poukazuje Ben Noble v komentáři pro server Moscow Times. Expert na východní Evropu působící na University College London zmiňuje, že tajemník uvedené strany Sergej Turčak dokonce hovoří o "přesvědčivém vítězství".

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová, stejně jako ministerstvo vnitra, prezidentská rada pro lidská práva a Občanská komora shodně prohlašují, že volby neprovázely žádné výraznější problémy, poukazuje Noble. Dodává, že ke Kremlu inklinující list Izvěstija líčí vítězství prokremelských kandidátů za signál "irelevance protestní agendy".   

Co se týká opozice, tým Alexeje Navalného slaví zprávy o vítězství některých svých kandidátů i kandidátů doporučených v rámci strategie "chytré volby", konkrétně ve volbách do zastupitelstev měst Tomsk a Novosibirsk a jednom ze čtyř doplňovacích hlasování do Státní dumy, uvádí odborník. Přiznává však, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda taktika "chytré volby" - kdy Navalného tým doporučuje odevzdat hlas tomu kandidátovi, který má největší šanci porazit kandidáta Jednotného Ruska - byla v konkrétních případech rozhodujícím faktorem.

"Existují však důkazy o její efektivitě v petrohradských komunálních volbách v roce 2019," píše akademik. Doplňuje, že z Tomsku přicházejí také zprávy o tom, že nedávná otrava Navalného zvýšila zájem místních podílet se na "chytré volbě".

Navzdory proklamacím o čistých volbách zaznamenala nezávislá monitorovací organizace Golos mnoho hlášení o údajných nesrovnalostech, vyzdvihuje Noble. Soudí, že na základě zkušenosti s nedávným hlasováním o ústavních změnách i minulými volbami se zřejmě objeví mnoho zpráv o systematickém falšování, jehož stopy odhaluje například i statistická analýza fyzika Sergeje Špilkina.

Expert se ovšem obává, že reakce na volební podvody bude stejně rutinní jako jsou v Rusku tyto podvody samotné, jelikož jejich běžný výskyt tlumí plamennost následných reakcí.

Úspěšná zkouška na rok 2021  

Noble soudí, že hlavní otázka ve vztahu k proběhnuvším volbám zněla z pohledu Kremlu následující: Jak si zajistit volební úspěch ve volbách do Státní dumy v roce 2021, když podpora strany Jednotné Rusko momentálně paběrkuje okolo 30 %.

"Předběžné výsledky voleb z 13. září naznačují, že zapracování volebních nástrojů vytvořených Kremlem poskytuje odpověď na tu otázku," pokračuje odborník. Mezi uvedené nástroje řadí možnost, aby politici Jednotného Ruska kandidovali jako nezávislí a nebyli spojováni se "stranou moci", bránění registrace kandidátů systémové i nesystémové opozice nebo podporu nových stran, které mohou přilákat část voličů a v případě zisku mandátů by spolehlivě podporovaly současnou moc.

Za další součást toho, co politolog Andreas Schedler označuje za "manipulační menu", považuje autor komentáře rozdělení hlasování do tří dnů, možnost hlasovat mimo volební místnosti, elektronické hlasování či nátlak na opoziční aktivisty a organizace, jejichž sídla mimo jiné prohledává policie.

Část těchto opatření je veřejnosti prezentována jako reakce na koronavirovou pandemii, ale jejich rozsah vypovídá o mnohém, především o rostoucí složitosti a nákladech osnování volebních vítězství prokremelských sil, deklaruje Noble. Pokládá otázku, zda by se vládnoucí politická elita v Rusku musela uchylovat k tak rozsáhlým krokům, které naklánějí pomyslné volební hřiště v její prospěch, pokud by si byla jistá svou oblibou.

Akademik upozorňuje na názor ruského novináře Ivana Rodina, který tvrdí, že ruské úřady se naučily patřičně využívat volební účast a mobilizují takovou část společnosti, od níž mohou očekávat největší míru podpory. Životaschopnost této strategie ovšem klesá s tím, jak se zmenšuje velikost mobilizovatelného elektorátu, který zůstává věrný Kremlu. Poslední průzkumy totiž naznačují, že ruský prezident Vladimir Putin podporu ztrácí v důsledku propadu životní úrovně, frustrace z reakce úřadů na pandemii koronaviru i vynulování jeho dosavadních prezidentských období.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tyto problémy se mohou dost dobře dále zahlodávat do podpory Kremlu," míní expert. Vysvětluje tím i náznaky možného posunutí voleb do Státní dumy, které by se měly konat spolu s dalšími v "jeden volební den", a to nikoliv v září 2021, ale v dubnu 2022. Pokud by se tak stalo, šlo by o další příklad změny volebních pravidel tak, aby vyhovovaly vládnoucí moci, přestože by tato změna byla prezentována jako snaha učinit volby přívětivější pro voliče, tvrdí Noble.

Zraky se upínají k příštímu roku

Diskuze o ruských volbách se může rychle stát diskuzí o střetu dvou strategií, třídenního hlasování a "chytré volby", při zřetelné absenci debaty o samotné politice a ideologiích, která je existenční podstatou politické soutěže, domnívá se odborník. Kreml si však podle něj dobře uvědomuje, že je z jeho pohledu existenčně důležité podržet si příští rok nadvládu ve Státní dumě.  

Demokratizace Mexika a Tchaj-wanu na konci 20. století totiž ukázaly, že autoritářská výkonná moc často závisí na schopnosti kontrolovat provládní většinu v legislativním sboru, upozorňuje Noble. Vysvětluje, že pokud tato schopnost zmizí, může se rychle změnit i celková povaha politiky.

Cílem Navalného "chytré volby" tak není závratné, jednorázové volební vítězství na celostátní úrovni, ale pozvolnější, umírněnější a místní změny, které boří dojem nepostradatelnosti Kremlu, naznačuje expert. Domnívá se, že hlavní je ukázat možnost politické soutěže a koordinovaného postupu opozice.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching je v Moskvě. S Putinem bude jednat o Ukrajině

Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská a ruská média. Letoun s čínskou hlavou státu podle nich přistál na letišti Vnukovo. Ruský prezident Vladimir Putin projedná se svým čínským protějškem situaci na Ukrajině, čínský mírový plán a podá mu "vyčerpávající" vysvětlení ruského pohledu na konflikt, řekl podle agentury TASS novinářům o něco dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství

Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády projedná ve středu vláda. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března 2024.

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj Jednotné Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ilustrační fotografie.

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu.

před 20 minutami

Vladimír Balaš

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

před 22 minutami

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství

Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády projedná ve středu vláda. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března 2024.

před 35 minutami

před 40 minutami

Letadla, ilustrační fotografie.

Na francouzských letištích hrozí další stávky, varoval úřad

Cestující na francouzských letištích v Orly u Paříže a v Marseille na jihu země by od dnešního večera až do čtvrtečních šesti hodin ráno měli počítat s omezením provozu, a to kvůli pokračujícím stávkám zaměstnanců proti vládní důchodové reformě. Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) dnes oznámil, že vyzval aerolinky, aby 21. a 22. března omezily svůj provoz o 20 procent, píše agentura AFP.

před 43 minutami

Vladimir Putin

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu

Na videozáznamu z návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v okupovaném Mariupolu je podle médií slyšet, jak při jeho hovoru s lidmi na ulici jakási žena zpovzdálí zakřičí, že "všechno je to na oko". Upozornily na to server ruské redakce BBC News a portál Meduza. Videozáznam zveřejnil Kreml i státní ruská média.

před 45 minutami

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice začne v úterý a na místě v budoucnu vyroste památník svobody slova. ČTK o tom dnes informoval úřad Trnavského kraje, který projekt připravil a financuje.

před 46 minutami

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě

Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, k objektivnosti a nestrannosti. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie Wang Wen-pina o tom informovala agentura AFP. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně, čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Moskvě setká s Putinem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

před 2 hodinami

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

před 2 hodinami

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. 

před 2 hodinami

Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten své postoje dal zase najevo v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.

před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Bude chladněji než v týdnu, vyplývá z předpovědi

Teploty budou během právě začínajícího pracovního týdne atakovat dvacítku, ovšem nadcházející víkend už tak teplý nebude. Z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) totiž vyplývá, že se během volných dní bude ochlazovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy