Další konzervativci kritizují plán vlády porušit dohodu o brexitu

Dolní komoru britského parlamentu dnes čeká první hlasování o kontroverzním návrhu zákona o vnitřním trhu a britská média plní zprávy o rostoucí skupině odpůrců uvnitř vládní Konzervativní strany.

Premiér Boris Johnson dnes v parlamentní debatě zákon o vnitřním trhu označil způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako "klacek" proti Británii. "Je to ochrana, je to záchranná síť, je to pojistka a je to velmi rozumné opatření," řekl Johnson na začátku debaty. Brusel podle Johnsona klade překážky úsilí dosáhnout dohody o budoucích obchodních vztazích s Británií. "Naši partneři v EU si vážně myslí, že mají moc rozlomit naši zemi," dodal premiér a vyzval poslance, aby hlasovali pro zákon, který podle něj ochrání celistvost Spojeného království.

Hlasování o zákonu se čeká až v pozdních večerních hodinách. Konzervativci mají v Dolní sněmovně převahu 80 křesel, zamítnutí návrhu v této fázi by proto bylo i přes vyjádření z posledních dnů poměrně překvapivé. Podle webu Politico by ale hlasování mohlo naznačit závažnost "vzpoury" ve vládní straně před očekávanou bitvou o konečné znění textu.

Důvodem znepokojení v řadách konzervativců je snaha vlády nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Británie z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou. Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Británie má přitom určit zvláštní společná komise.

Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou. Návrh zákona o vnitřním trhu prezentuje jako pojistku pro případ krachu jednání o novém partnerství s EU, takový vývoj by ale nic neměnil na platnosti severoirského protokolu. Britský státní tajemník pro Severní Irsko Brandon Lewis minulý týden před poslanci uvedl, že návrh "porušuje mezinárodní právo velmi specifickým a omezeným způsobem".

Nesouhlas s postupem vlády už vyjádřilo pět bývalých britských premiérů: konzervativci Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown.

Řady kritiků dnes rozšířil i bývalý ministr vnitra a financí Sajid Javid či bývalý generální prokurátor Cox, který varoval před "nehorázným" poškozením mezinárodní pověsti Londýna. "My, britská vláda a parlament, jsme dali slovo. Naše čest, naše důvěryhodnost, naše sebeúcta a náš budoucí vliv ve světě, to vše se opírá o to, že své slovo dodržíme," napsal Cox v odkazu na nedávné schválení dohody o rozluce.

Evropská unie britskou vládu vyzvala k přehodnocení plánů kolem vnitřního trhu, Johnsonův kabinet ale dává najevo, že nehodlá měnit kurz. Zasáhnout však mohou poslanci a jejich pozměňovací návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat příští týden. Parlamentní matematika je zatím poměrně nejasná, ovšem spekuluje se až o několika desítkách rebelů z Konzervativní strany.

Tahanice kolem nové vládní iniciativy dál zvyšují napětí kolem probíhajících rozhovorů o pobrexitovém partnerství Británie s EU. Přechodné období určené k jeho dojednání vyprší s koncem roku, přičemž obě strany hlásí, že dohodu je třeba dokončit už příští měsíc.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie) Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 52 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy