Další konzervativci kritizují plán vlády porušit dohodu o brexitu

Dolní komoru britského parlamentu dnes čeká první hlasování o kontroverzním návrhu zákona o vnitřním trhu a britská média plní zprávy o rostoucí skupině odpůrců uvnitř vládní Konzervativní strany.

Brexit
doporučujeme

Premiér Boris Johnson dnes v parlamentní debatě zákon o vnitřním trhu označil způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako "klacek" proti Británii. "Je to ochrana, je to záchranná síť, je to pojistka a je to velmi rozumné opatření," řekl Johnson na začátku debaty. Brusel podle Johnsona klade překážky úsilí dosáhnout dohody o budoucích obchodních vztazích s Británií. "Naši partneři v EU si vážně myslí, že mají moc rozlomit naši zemi," dodal premiér a vyzval poslance, aby hlasovali pro zákon, který podle něj ochrání celistvost Spojeného království.

Hlasování o zákonu se čeká až v pozdních večerních hodinách. Konzervativci mají v Dolní sněmovně převahu 80 křesel, zamítnutí návrhu v této fázi by proto bylo i přes vyjádření z posledních dnů poměrně překvapivé. Podle webu Politico by ale hlasování mohlo naznačit závažnost "vzpoury" ve vládní straně před očekávanou bitvou o konečné znění textu.

Důvodem znepokojení v řadách konzervativců je snaha vlády nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Británie z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou. Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Británie má přitom určit zvláštní společná komise.

Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou. Návrh zákona o vnitřním trhu prezentuje jako pojistku pro případ krachu jednání o novém partnerství s EU, takový vývoj by ale nic neměnil na platnosti severoirského protokolu. Britský státní tajemník pro Severní Irsko Brandon Lewis minulý týden před poslanci uvedl, že návrh "porušuje mezinárodní právo velmi specifickým a omezeným způsobem".

Nesouhlas s postupem vlády už vyjádřilo pět bývalých britských premiérů: konzervativci Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown.

Řady kritiků dnes rozšířil i bývalý ministr vnitra a financí Sajid Javid či bývalý generální prokurátor Cox, který varoval před "nehorázným" poškozením mezinárodní pověsti Londýna. "My, britská vláda a parlament, jsme dali slovo. Naše čest, naše důvěryhodnost, naše sebeúcta a náš budoucí vliv ve světě, to vše se opírá o to, že své slovo dodržíme," napsal Cox v odkazu na nedávné schválení dohody o rozluce.

Evropská unie britskou vládu vyzvala k přehodnocení plánů kolem vnitřního trhu, Johnsonův kabinet ale dává najevo, že nehodlá měnit kurz. Zasáhnout však mohou poslanci a jejich pozměňovací návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat příští týden. Parlamentní matematika je zatím poměrně nejasná, ovšem spekuluje se až o několika desítkách rebelů z Konzervativní strany.

Tahanice kolem nové vládní iniciativy dál zvyšují napětí kolem probíhajících rozhovorů o pobrexitovém partnerství Británie s EU. Přechodné období určené k jeho dojednání vyprší s koncem roku, přičemž obě strany hlásí, že dohodu je třeba dokončit už příští měsíc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do programu WHO na distribuci vakcín se zapojilo 156 zemí

21.09.2020 19:08 Do programu COVAX na spravedlivou distribuci budoucích vakcín proti covidu-19 se zapojilo 156 států…

Téměř 80 procent uprchlíků přišlo za časů epidemie o práci

21.09.2020 18:47 Za časů epidemie ztratilo práci nebo příjem z práce 77 procent uprchlíků. Uvádí to dnes agentura…

Navalnyj žádá Moskvu o své zabavené oblečení pro vyšetření otravy

21.09.2020 16:58 Kritik Kremlu Alexej Navalnyj žádá Moskvu o vydání oblečení, které měl na sobě, když minulý měsíc…

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama