Lidé během pandemie covid-19 nejprve propadli panice a začali vykupovat potraviny, aby se pak následně shromažďovali ve veřejných parcích. To se přirozeně stalo předmětem kritiky jak vládních představitelů, tak i odborné veřejnosti. Někteří experti však zastávají názor, že připisování masového šíření nákazy nedisciplinovanosti lidí je zavádějící, a že odvádí pozornost od skutečných příčin úmrtí na koronavirus.
Profesor John Drury a člen vládní poradní skupiny pro mimořádné situace ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian informoval, že v dobách nouze lidé spíše projevují smysl pro solidaritu a spolupráci místo panikaření a egoismu. Britským premiérem Borisem Johnsonem kritizované přeplněné londýnské metro navíc neměla na svědomí ani tak nedisciplinovanost dotyčných cestujících, nýbrž skutečnost, že se museli nějakým způsobem dopravit do práce.
V ostatních případech, kdy to bylo možné, se Britové chovali vzorně a dodržovali přijatá opatření, včetně povinného sociálního distancování. Drury zároveň také zpochybnil průzkumy ukazujících klesající míru zodpovědnosti lidí, zejména mladších ročníků. Uvedl například, že se jedná o přímou úměru mezi čím dál nižší důvěrou ve vládu a s ní ruku v ruce jdoucí despekt k jejím nařízením. "Média a nepřímo i politici to často zkreslovali," řekl profesor.
Drury spolu s několika svými dalšími kolegy v odborném článku pro britský časopis Social Psychology dále poukázal také na nebezpečí zveličování katastrofy, které často odvádí pozornost od reálných špatných ukazatelů, a zbytečně staví oběti do role provinilců. Kromě toho také připomněl, že vláda vycházela z předpokladu, že kdyby přijala přísná restriktivní opatření příliš brzy, neměla by v nich podporu z řad veřejnosti, která by si ještě plně neuvědomovala reálné nebezpečí epidemie covid-19.
V tomhle směru Drury argumentuje, že se britská vláda pouze snažila vyhovět poptávce lidí neomezovat se ve svém dosavadním životním stylu, a že právě tento "populismus" je příčinou vysokého počtu úmrtí na nový koronavirus. Profesor dále také poukazuje na některé systémové chyby, včetně hierarchizace britské společnosti a s ní související nerovnost a chudobu.
Pokud jde o informace z médií o veřejných parcích přeplněných lidmi, které někteří novináři pejorativně označovali jako sobecké a bezohledné "covidioty", tak ani ty nelze podle Druryho brát příliš vážně, jelikož stejně jako pracující dojíždějící v přeplněných vlakových soupravách neměli dotyční na vybranou. Chtěli-li si během karantény udělat zdravotní procházku nebo si i zacvičit, pak jim skutečně nezbývalo než se shromažďovat v parcích. Jedná se zejména o obyvatele velkých měst.
Profesor zároveň také varoval před nebezpečím polarizace společnosti a jejího rozdělování do takzvaných komunit, tedy na zodpovědné občany a "covidioty". Jestli je někdy více důležité táhnout za jeden provaz, pak rozhodně během nouzí a katastrof. Namísto odvádění pozornosti směrem k údajným sobcům nemajících v sobě ani trochu smyslu zříct se některých svých práv ve prospěch celku by se všichni měli momentálně zaměřovat na lokalizaci jednotlivých ohnisek nákazy.
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , epidemie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák