Lidé během pandemie covid-19 nejprve propadli panice a začali vykupovat potraviny, aby se pak následně shromažďovali ve veřejných parcích. To se přirozeně stalo předmětem kritiky jak vládních představitelů, tak i odborné veřejnosti. Někteří experti však zastávají názor, že připisování masového šíření nákazy nedisciplinovanosti lidí je zavádějící, a že odvádí pozornost od skutečných příčin úmrtí na koronavirus.
Profesor John Drury a člen vládní poradní skupiny pro mimořádné situace ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian informoval, že v dobách nouze lidé spíše projevují smysl pro solidaritu a spolupráci místo panikaření a egoismu. Britským premiérem Borisem Johnsonem kritizované přeplněné londýnské metro navíc neměla na svědomí ani tak nedisciplinovanost dotyčných cestujících, nýbrž skutečnost, že se museli nějakým způsobem dopravit do práce.
V ostatních případech, kdy to bylo možné, se Britové chovali vzorně a dodržovali přijatá opatření, včetně povinného sociálního distancování. Drury zároveň také zpochybnil průzkumy ukazujících klesající míru zodpovědnosti lidí, zejména mladších ročníků. Uvedl například, že se jedná o přímou úměru mezi čím dál nižší důvěrou ve vládu a s ní ruku v ruce jdoucí despekt k jejím nařízením. "Média a nepřímo i politici to často zkreslovali," řekl profesor.
Drury spolu s několika svými dalšími kolegy v odborném článku pro britský časopis Social Psychology dále poukázal také na nebezpečí zveličování katastrofy, které často odvádí pozornost od reálných špatných ukazatelů, a zbytečně staví oběti do role provinilců. Kromě toho také připomněl, že vláda vycházela z předpokladu, že kdyby přijala přísná restriktivní opatření příliš brzy, neměla by v nich podporu z řad veřejnosti, která by si ještě plně neuvědomovala reálné nebezpečí epidemie covid-19.
V tomhle směru Drury argumentuje, že se britská vláda pouze snažila vyhovět poptávce lidí neomezovat se ve svém dosavadním životním stylu, a že právě tento "populismus" je příčinou vysokého počtu úmrtí na nový koronavirus. Profesor dále také poukazuje na některé systémové chyby, včetně hierarchizace britské společnosti a s ní související nerovnost a chudobu.
Pokud jde o informace z médií o veřejných parcích přeplněných lidmi, které někteří novináři pejorativně označovali jako sobecké a bezohledné "covidioty", tak ani ty nelze podle Druryho brát příliš vážně, jelikož stejně jako pracující dojíždějící v přeplněných vlakových soupravách neměli dotyční na vybranou. Chtěli-li si během karantény udělat zdravotní procházku nebo si i zacvičit, pak jim skutečně nezbývalo než se shromažďovat v parcích. Jedná se zejména o obyvatele velkých měst.
Profesor zároveň také varoval před nebezpečím polarizace společnosti a jejího rozdělování do takzvaných komunit, tedy na zodpovědné občany a "covidioty". Jestli je někdy více důležité táhnout za jeden provaz, pak rozhodně během nouzí a katastrof. Namísto odvádění pozornosti směrem k údajným sobcům nemajících v sobě ani trochu smyslu zříct se některých svých práv ve prospěch celku by se všichni měli momentálně zaměřovat na lokalizaci jednotlivých ohnisek nákazy.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , epidemie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
včera

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
včera

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
včera
Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě