Polský prezident Andrzej Duda odvolal velvyslankyni v Praze Barbaru Ćwiorovou, uvedl dnes polský zpravodajský server Onet.pl s tím, že se tuto informaci neoficiálně dozvěděl v prezidentské kanceláři. Připomněl, že se velvyslankyně podle zvláštní komise ministerstva zahraničí dopouštěla šikany a diskriminace vůči svým podřízeným.
Novým velvyslancem v Praze se má podle serveru stát náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz. Ten se nechtěl vyjádřit. Onet dodal, že od rána čeká také na vyjádření ministerstva zahraničí.
Onet v úterý s odvolánním na sdělení ministerstva zahraničí napsal, že interní vyšetřování velvyslankyně Ćwiorové skončilo potvrzením mobbingu, tedy šikany podřízených a jejich diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Zároveň se pozastavil nad tím, že varšavská prokuratura ani po 11 měsících vyšetřování nebyla s to vznést obvinění či případ odložit, a velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad v Praze, kde před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních.
Onet - a po něm další polská média - loni 19. prosince informoval, že varšavská prokuratura vyšetřuje, zda byla na polském velvyslanectví v Praze porušena práva zaměstnanců. Oznámení na šikanu v práci, neboli mobbing, obdrželi ještě v létě vyšetřovatelé od jednoho z nejvýše postavených úředníků na polském ministerstvu zahraničí, Andrzeja Papierze, odpovědného za personální politiku. Oznámení se podle serveru týkalo "škodlivého nebo dlouhodobého porušování práv zaměstnanců". Případnému viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Vystudovaná orientální filoložka Ćwiorová stála v čele ambasády v Praze od září 2018. Předtím působila jako ředitelka odboru evropské politiky na ministerstvu zahraničních věcí nebo na velvyslanectví v Bruselu.
Související
Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
OBRAT: Prezidentské volby v Polsku vyhrál Karol Nawrocki. Radost Rafała Trzaskowského byla předčasná
Andrzej Duda , Velvyslanectví Polsko
Aktuálně se děje
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
12. května 2026 21:28
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
12. května 2026 20:17
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
12. května 2026 19:01
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
12. května 2026 17:51
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák