Na Balkáně počty lidí nakažených koronavirem rychle rostou. A tento chudý evropský region se připravuje na nejhorší, neboť má zdravotní systém oslabený odchodem lékařů do ciziny a nedostatkem vybavení, píše agentura AFP. Podle podhodnocených oficiálních údajů je zde asi 2200 nakažených a virus dosud usmrtil 25 osob. Tyto údaje se však rychle mění.
"Jestliže mnohem větší a mnohem bohatší země nedokážou zvládnout krizi, jak tomu bude u nás?" ptá se Zoran Hristovski ze Severní Makedonie.
Od prvního případu z Chorvatska 25. února učinily různé vlády bezpečnostní opatření k zastavení epidemie: vyhlásily nouzový stav či stav katastrofy, uzavřely školy a hranice, zakázaly vycházení či odložily volby.
Lékaři podle AFP varují, že bude-li se situace vyvíjet tak prudce jako v Itálii, Španělsku či Francii, pak již tak nedostatečně zajištěný zdravotní systém zkrachuje.
Důvodem jsou chybějící zdroje a lékaři či zdravotní sestry, kteří odešli do západní Evropy. Balkán, který má stárnoucí obyvatelstvo, zažívá masivní emigraci, zvláště mladých vzdělaných lidí, kteří utíkají před nezaměstnaností, korupcí a nízkými mzdami.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má Itálie na 1000 obyvatel 4,1 lékaře, zatímco Albánie jen 1,2 (to je nejméně v Evropě), Bosna dva a Rumunsko 2,2 lékaře.
V Kosovu nedostatek lékařů nutí v normálních časech obyvatele jezdit do sousedních zemí, ale to od uzavření hranic nemohou. Doktor Blerim Syla, předseda zdravotnických odborů, soudí, že v bývalé srbské provincii chybí asi 5500 zdravotníků. "Situace je alarmující, to nelze skrývat," říká.
V Severní Makedonii odchází každoročně do zemí, jako je Německo, téměř 50 procent lékařů, uvádí Nikola Brzanov ze sdružení Klub mladých lékařů, které usiluje o reformu zdravotnictví. "Často do ciziny odcházejí právě ti nejlepší lékaři," podotýká.
V Bělehradě profesorka němčiny, která nechtěla sdělit své jméno, uvedla, že měla nejméně desítku lékařů, které připravovala na výkon jejich povolání v Německu. "Učili se komunikaci lékaře s pacientem," říká.
Srbsko ve snaze bránit šíření nemoci Covid-19 a odradit lékaře od odchodu do zahraničí oznámilo, že zvýší mzdy ve zdravotnictví o deset procent.
V Bulharsku v posledních měsících demonstrovaly zdravotní sestry, jejichž počet se od pádu komunismu snížil o polovinu, proti přetížení a nízkým mzdám (v přepočtu asi 13.000 Kč).
Velký počet ze 48 milionů obyvatel regionu navíc nemá ochranné prostředky, ty v první řadě chybějí lékařům. "Roušky vidíme jen v televizi," říká lékař z nemocnice v Bukurešti. Jeden pozitivně testovaný pacient nakazil v nemocnici na severovýchodě Rumunska padesátku členů zdravotnického personálu.
"Vlády málo investovaly do zdravotnictví, a teď je to vidět," konstatuje expert na Balkán Florian Bieber. "Na jednotce intenzivní péče máme jen tři respirátory, je to bída," říká lékař z Prištiny. Také v Bosně mizivý počet respirátorů vzbuzuje velké znepokojení.
Bosenská ministryně zahraničí Bisera Turkovičová vyzvala šéfy diplomatických misí, aby se pokusili získat tyto přístroje v zemích, kde působí.
Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko jsou členy Evropské unie na rozdíl od zbytku regionu, který nemá přímý přístup k evropským fondům. Některé země, jako je Srbsko, se obrátily na Čínu a kritizovaly nedostatek solidarity ze strany Bruselu, který rozhodl o omezení exportu ochranných pomůcek.
Související

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Evropská unie oficiálně zahajuje přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií
Severní Makedonie , Chorvatsko , kosovo , srbsko , Bulharsko , bosna a hercegovina , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Duda žehlí ukrajinsko-polské vztahy. Spor o obilí nazval drobnou záležitostí
před 1 hodinou

Začal astronomický podzim. Jak ochránit své zdraví v nadcházejících měsících?
před 1 hodinou

Ukrajinská armáda se probila přes ruské linie na jihu Ukrajiny, tvrdí generál
před 3 hodinami

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové
před 4 hodinami

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates
před 6 hodinami

Při útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřelo nejméně devět lidí
před 6 hodinami

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě
Aktualizováno před 7 hodinami

Separatisté začali odevzdávat zbraně. Příměří v Náhorním Karabachu dostává trhliny
před 7 hodinami

Bachmut osvobodíme, zima protiofenzívu nezastaví, prohlásil Zelenskyj
před 8 hodinami

Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl
Aktualizováno před 8 hodinami

Spor o polské dodávky zbraní na Ukrajinu pokračuje. USA žádají vysvětlení
před 12 hodinami

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo
před 12 hodinami

Minimální mzda od příštího roku vzroste až o 2100 korun
před 13 hodinami

Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“
před 13 hodinami

Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě
před 14 hodinami

Víkendové počasí: Teploty až na výjimky nepřekročí dvacítku
včera

Tragický výbuch na Prostějovsku šetří policie. Řekla, s jakou teorií pracuje
Aktualizováno včera

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let
včera
Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.
Zdroj: Lucie Žáková