Johnson a Trussová ocenili přínos královny Alžběty pro britskou diplomacii

Královna Alžběta II. byla největším britským diplomatem a její oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny, řekla premiérka Liz Trussová na dnešním zasedání dolní komory britského parlamentu věnovaném památce zesnulé panovnice. Byla nám oporou v těžkých časech, za pandemie covidu-19 nám dávala naději, dodala Trussová.

Jejímu projevu předcházela společná minuta ticha, všichni poslanci jsou oblečení v černém, dění v parlamentu je živě přenášeno. Ve 14:00 SELČ začali vojáci po celé Británii odpalovat slavnostní salvy na počest královny.

Británií se nejprve v poledne místního času (13:00 SELČ) rozezněly zvony a vzápětí začalo speciální zasedání parlamentu. Schůzi předsedá Lindsay Hoyle, podle kterého se panovnice zapsala do dějin nejen svými státnickými činy, ale také laskavým a lidským přístupem. Alžběta II. byla poprvé na půdě parlamentu v listopadu 1952 a během její vlády se podle Hoylea osmnáctkrát konaly všeobecné volby.

"Velmi jsem si cenila jejích moudrých rad a jsem ráda, že se se mnou velkoryse podělila o své hluboké zkušenosti s vládnutím, a to i v posledních dnech," řekl Trussová, kterou královna jmenovala do funkce v úterý. Díky Alžbětině vládě je Británie podle Trussové dynamickou zemí. Každý, kdo ji potkal, si to bude pamatovat po zbytek života a je ikonou i pro ty, kteří se s ní nikdy osobně nesetkali, řekla premiérka.

"Byla nejlepším státníkem a diplomatem ze všech," řekl v parlamentu bývalý premiér Boris Johnson. Připomněl její schopnost vést a povzbudit národ, dát mu naději v těžkých časech, její humor i žerty během velkých mezinárodních akcí.

Hold složil královně i lídr opozičních labouristů Keir Starmer, následovat budou mnozí další poslanci. Schůze bude pokračovat až do 19:00 hodin SELČ, kdy bude přerušena pro sledování přenosu prvního veřejného projevu nového krále Karla III. Poté bude schůze pokračovat do 23:00 hodin SELČ a poslanci se zcela výjimečně sejdou i v sobotu, uvedl Hoyle na úvod zasedání.

„Včerejšek (čtvrtek) byl dnem, o kterém jsme všichni věděli, že jednou přijde. V hloubi srdce jsme ale doufali, že se to nestane,“ začala svou oslavnou řeč na královnu bývalá konzervativní premiérka Theresa Mayová. Ze všech státníků, které za svou kariéru Mayová potkala, je dle jejích slov nejpůsobivější právě Alžběta II. Královna nečekala, že bude vždy v popředí, uměla používat zdravý rozum, dovedla národ vést, i se přidat k jeho oslavám a měla respekt po celém světě, řekla Mayová. Její projev v parlamentu vyvolal několikrát bouřlivý smích, například její vyprávění o tom, jak ji královna osobně odvezla na Balmoral, nebo jak na pikniku vrátila na zem spadlý sýr zpět na talíř a panovnice to s úsměvem kvitovala.

Celou Británií odpoledne zaznělo 96 salv na počest zesnulé královny Alžběty II., jedna za každý rok života panovnice. Střílelo se Londýně v Hyde Parku a v pevnosti Tower, kanóny byly také u megalitické památky Stonehenge, na hradbách v Edinburghu, v Cardiffu nebo v enklávě Gibraltar. Střelbě všude přihlížely nastoupené jednotky ve slavnostních uniformách a ze vzdálenosti desítek metrů také veřejnost. Salvy trvaly celkem 16 minut.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Liz Trussová (britská politička) Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy