Johnson chce zakázat lobbistickou činnost poslancům při výkonu mandátu

Britský premiér Boris Johnson chce zakázat britským poslancům, aby vykonávali vedlejší placenou poradenskou či lobbistickou činnost. Dnes uvedl, že vyzval vedení Dolní sněmovny, aby v tomto smyslu změnilo etický kodex zákonodárců, uvedla agentura Reuters.

Johnsonova Konzervativní strana čelí v posledních týdnech kritice médií i opozice kvůli odhalením, že její poslanci působili během výkonu mandátu jako placení poradci a lobbisté soukromých firem.

Podle Johnsona je nutné aktualizovat pravidla chování zákonodárců. Ti, kteří dávají přednost svým soukromým zájmů nad zájmy voličů ve svém obvodu, by podle něj měli být vyšetřováni a případně i potrestáni. Johnsonova dnešní výzva se shoduje se závěry parlamentní komise, která se zabývá standardy chování zákonodárců. Komise vyzvala, aby se poradenská činnost poslanců zakázala. Zákonodárci by podle ní měli během mandátu výrazně omezit své další vedlejší činnosti.

Britská média v uplynulých týdnech informovala o několika konzervativních zákonodárcích, kteří vedle svého poslaneckého mandátu vykonávali poradenskou činnost pro soukromé firmy a zřejmě v jejich prospěch působili i v parlamentu. Někteří z nich si díky tomu přišli i na několik stovek tisíc liber (několik milionů korun) ročně.

Zájem o vedlejší úvazky konzervativních zákonodárců odstartoval případ dnes již bývalého poslance Owena Patersona. Podle závěrů vyšetřování Paterson u vlády lobboval ve prospěch dvou společností, které jej platily, a také využíval svou parlamentní kancelář pro podnikatelskou činnost.

Paterson měl být kvůli porušení pravidel o lobbování na 30 dní suspendován z Dolní sněmovny, Johnson a jeho parlamentní frakce se ale pokusili svého spolustraníka ochránit změnou pravidel. Po tvrdé kritice nakonec premiér otočil a Paterson se funkce poslance vzdal.

Britský parlament nechává svým zákonodárcům relativně velký prostor pro výkon vedlejších aktivit. Již dnes ale platí některá omezení. Zákonodárce například nesmí používat svou poslaneckou kancelář pro své soukromé aktivity.

Johnson čelil kritice za svůj přístup zevnitř své strany i od opozice. Podle agentury Reuters se případy, kdy poslanci jednali jako placení lobbisté soukromých firem, promítají i do preferencí Konzervativní strany, které klesají. Podle některých průzkumů ji už v přízni voličů předstihli opoziční labouristé.

Související

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

Více souvisejících

Boris Johnson Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 1 hodinou

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy