Johnson odvrací vzpouru poslanců ohledně zákona o vnitřním trhu

Britský premiér Boris Johnson patrně odvrátil vzpouru poslanců vlastní Konzervativní strany ohledně chystaného zákona o vnitřním trhu. Podle dnes uzavřeného kompromisu bude mít parlament konečné slovo v tom, zda vstoupí v platnost kontroverzní ustanovení, které by porušovalo části loni uzavřené brexitové dohody s Evropskou unií. Informovala o tom agentura Reuters.

Cílem zákona je zaručit, aby spolu všechny konstitutivní části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - mohly volně obchodovat. To však nabourává jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na uvedenou část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Británie z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou.

Přesné parametry celního režimu v Severním Irsku a rozsah kontrol na zboží přicházející ze zbytku Británie má přitom určit zvláštní společná komise. Jednání mezi zástupci Londýna a EU ovšem v tomto směru váznou a britská vláda si nyní chce připravit půdu, aby mohla záležitosti vzít do vlastních rukou.

Johnsonův kabinet minulý týden přiznal, že opatření by porušilo části brexitové dohody. V pondělní parlamentní debatě premiér označil zákon za způsob, jak zabránit EU, aby používala otázku Severního Irska jako "klacek" proti Británii. Norma je podle něj "pojistkou", která ochrání celistvost Spojeného království.

Dolní sněmovna v pondělí schválila zákon ve druhém čtení, klíčové bude ale asi až následné projednávání pozměňovacích návrhů příští týden. Následně musí normu schválit také Sněmovna lordů, tedy horní komora britského parlamentu. Pro zákon v Dolní sněmovně odmítly zvednout ruku více než tři desítky konzervativních poslanců, generální advokát britské vlády pro Skotsko Richard Keen dnes na protest proti zákonu podal demisi.

Podle agentury DPA může být případné schválení zákona smrtelnou ranou pro zatím neúspěšné vyjednávání mezi Británií a EU o obchodní dohodě, která má definovat vztahy obou subjektů po skončení přechodného období na konci tohoto roku. Unie důrazně vyzývá Johnsonův kabinet, aby od zákona upustil.

Podle deníku The Guardian sice Johnson dnešní dohodou sice zřejmě zažehnal rebelii ve vlastní straně, na Brusel však tento kompromis žádný dojem neudělá. Neodstraňuje totiž nebezpečí, že zákon bude v rozporu s mezinárodním právem.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

včera

Čech měl spolu s Američany a Španěly zavraždit Madura. Počet zadržených roste

Venezuelské úřady v úterý oznámily zadržení čtvrtého Američana, který je podezřelý z údajného spiknutí proti prezidentovi Nicolásu Madurovi.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy