Boris Johnson je pošesté otcem, jeho snoubenka Symondsová porodila chlapečka

Snoubenka britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová dnes ráno v londýnské nemocnici porodila syna. Pár to oznámil prostřednictvím své mluvčí. Zdravotní stav matky i dítěte je podle ní velmi dobrý. Symondsová se na přelomu března a dubna potýkala s příznaky nemoci covid-19, zatímco Johnson musel po pozitivním testu na koronavirus strávit týden v nemocnici.

Do svého londýnského úřadu se britský premiér po rekonvalescenci vrátil až o víkendu a ráno se v médiích množily otázky ohledně toho, zda se dnes zúčastní pravidelných interpelací v dolní komoře parlamentu. Příčina nejasností a mlčení ze strany Downing Street zakrátko vyšla najevo a Johnsona odpoledne v Dolní sněmovně zastoupil ministr zahraničí Dominic Raab.

"Předseda vlády a paní Symondsová s velkou radostí oznamují narození zdravého chlapečka," citoval web BBC z prohlášení mluvčí. O těhotenství 32leté Symondsové pár oficiálně informoval na konci února, přičemž narození potomka se čekalo na začátku léta. Zároveň bylo tehdy oznámeno, že 55letý premiér a jeho partnerka se zasnoubili.

Symondsová se stane Johnsonovou třetí manželkou, datum svatby nicméně zatím ohlášeno nebylo. Z druhého manželství s Marinou Wheelerovou má britský premiér čtyři děti, všechny jsou již dospělé. Také má, jak uvedla agentura AP, nejméně jedno dítě z nemanželského poměru.

Podle informací britských médií byl Johnson dnes ráno u porodu celou dobu přítomen. Dříve avizoval, že si po narození potomka bude brát dvoutýdenní otcovskou dovolenou, kdy se tak stane, ovšem není v tuto chvíli jasné. Podle mluvčího jeho kanceláře si premiér vezme "krátké" volno "později v tomto roce"; dnes odpoledne už znovu pracoval. Johnson musel kvůli nákaze koronavirem na tři týdny přenechat roli šéfa kabinetu ministru Raabovi a nyní jeho a zbytek vlády čekají nelehká rozhodnutí ohledně uvolňování restrikcí zavedených v boji proti nákaze.

Boris will take paternity leave later in the year, I'm told. For now, he wants to keep a firm grip on he critical decisions about lockdown and Covid-19.

— Joe Murphy (@JoeMurphyLondon) April 29, 2020

Jeho čerstvě narozený syn je již třetím dítětem, které se v tomto století narodilo úřadujícími britskému premiérovi. Manželky Tonyho Blaira a Davida Camerona rovněž přivedly na svět potomky v době, kdy jejich muži stáli v čele kabinetu.

"Srdečně blahopřeji Borisi Johnsonovi a Carrie Symondsové k jejich dnešní skvělé zprávě. Sam (manželka Samantha) a já z toho máme obrovskou radost," napsal dnes expremiér Cameron. "Pardon, že jsme (v Downing Street) nenechali dětskou postýlku, nicméně prolézačka by na zahradě stále měla být!" dodal.

Heartfelt congratulations @BorisJohnson and @carriesymonds on your wonderful news today. Sam and I are thrilled for you both! Sorry we didn’t leave the cot - but the climbing frame should still be in the garden!

— David Cameron (@David_Cameron) April 29, 2020

Řada politiků blahopřála Johnsonovi a Symondsové při interpelacích v Dolní sněmovně, její předseda Lindsay Hoyle tak učinil v prohlášení už před jejich začátkem. "Velmi radostná zpráva uprostřed vší té nejistoty, 2020 je rozhodně rokem, na který nikdy nezapomenou," uvedl.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Carrie Symondsová Velká Británie David Cameron Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 51 minutami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy