Johnsonův odchod kvůli covidovým večírkům žádá nejméně 28 konzervativců

Nejméně 28 poslanců britské Konzervativní strany vyjádřilo nedůvěru v premiéra Borise Johnsona poté, co vládní vyšetřovací zpráva popsala porušování protiepidemických opatření v Downing Street. Informoval o tom dnes server Sky News. Pokud svou důvěru v Johnsona odvolá nejméně 54 ze současných 359 členů poslaneckého klubu, mohou vyvolat hlasování o jeho sesazení z pozice lídra strany, a potažmo i premiéra.

Poslanec John Stevenson se dnes stal osmadvacátým konzervativcem, který Johnsona veřejně vyzval k odchodu kvůli skandálu známému jako Partygate. Uvedl, že ho porušení vládních nařízení a následná reakce ministerského předsedy "hluboce zklamaly". Stevenson dodal, že Johnsona vyzval, aby vyvolal hlasování o důvěře, ale protože se k tomu nemá, sám podniknul příslušné kroky.

Chvíli před Stevensonem odsoudila "nepřijatelné chyby ve vedení" bývala britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová. Johnsona ale k rezignaci veřejně nevyzvala.

Podle stranických pravidel musí lídr strany čelit hlasování o nedůvěře v případě, že 15 procent všech poslanců dá najevo, že už jej nepodporují. Za současné situace by byla tato podmínka splněna při dosažení počtu 54 dopisů v rukách takzvaného Výboru 1922. Proces provází značné tajnosti a to, kolik dopisů už od poslanců dorazilo, ví jen předseda výboru Graham Brady.

V roce 2018 jen 24 poslanců veřejně oznámilo, že tehdejší premiérce Therese Mayové vyslovilo nedůvěru. Hlasování o jejím vedení se ale podařilo vyvolat, protože bylo dosaženo tehdy potřebné hranice 48 dopisů.

Od doby, kdy Johnson v dubnu obdržel pokutu za účast na svém narozeninovém večírku během lockdownu, přibývá poslanců, kteří premiérovi vyjadřují svou nespokojenost. Od minulé středy, kdy bylo zveřejněno plné znění zprávy úřednice Sue Grayové, se ale zvedla nová vlna výzev k Johnsonově odstoupení.

Podle pozorovatelů by hlasování o nedůvěře mohlo být vyvoláno nejdříve příští týden, aby nezastínilo nadcházející oslavy 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn.

Bývalý lídr konzervativců William Hague uvedl, že zpráva z vyšetřování Sue Grayové představuje jakousi "pomalou explozi rozbušky" a s přibývajícím počtem konzervativních zákonodárců, kteří Johnsona veřejně kritizují, "se rozbuška blíží dynamitu". "Johnson je v opravdovém průšvihu. Strana směřuje k tomu, že bude hlasovat buď příští týden nebo někdy koncem června," uvedl Hague.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy