Johnsonův odchod kvůli covidovým večírkům žádá nejméně 28 konzervativců

Nejméně 28 poslanců britské Konzervativní strany vyjádřilo nedůvěru v premiéra Borise Johnsona poté, co vládní vyšetřovací zpráva popsala porušování protiepidemických opatření v Downing Street. Informoval o tom dnes server Sky News. Pokud svou důvěru v Johnsona odvolá nejméně 54 ze současných 359 členů poslaneckého klubu, mohou vyvolat hlasování o jeho sesazení z pozice lídra strany, a potažmo i premiéra.

Poslanec John Stevenson se dnes stal osmadvacátým konzervativcem, který Johnsona veřejně vyzval k odchodu kvůli skandálu známému jako Partygate. Uvedl, že ho porušení vládních nařízení a následná reakce ministerského předsedy "hluboce zklamaly". Stevenson dodal, že Johnsona vyzval, aby vyvolal hlasování o důvěře, ale protože se k tomu nemá, sám podniknul příslušné kroky.

Chvíli před Stevensonem odsoudila "nepřijatelné chyby ve vedení" bývala britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová. Johnsona ale k rezignaci veřejně nevyzvala.

Podle stranických pravidel musí lídr strany čelit hlasování o nedůvěře v případě, že 15 procent všech poslanců dá najevo, že už jej nepodporují. Za současné situace by byla tato podmínka splněna při dosažení počtu 54 dopisů v rukách takzvaného Výboru 1922. Proces provází značné tajnosti a to, kolik dopisů už od poslanců dorazilo, ví jen předseda výboru Graham Brady.

V roce 2018 jen 24 poslanců veřejně oznámilo, že tehdejší premiérce Therese Mayové vyslovilo nedůvěru. Hlasování o jejím vedení se ale podařilo vyvolat, protože bylo dosaženo tehdy potřebné hranice 48 dopisů.

Od doby, kdy Johnson v dubnu obdržel pokutu za účast na svém narozeninovém večírku během lockdownu, přibývá poslanců, kteří premiérovi vyjadřují svou nespokojenost. Od minulé středy, kdy bylo zveřejněno plné znění zprávy úřednice Sue Grayové, se ale zvedla nová vlna výzev k Johnsonově odstoupení.

Podle pozorovatelů by hlasování o nedůvěře mohlo být vyvoláno nejdříve příští týden, aby nezastínilo nadcházející oslavy 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn.

Bývalý lídr konzervativců William Hague uvedl, že zpráva z vyšetřování Sue Grayové představuje jakousi "pomalou explozi rozbušky" a s přibývajícím počtem konzervativních zákonodárců, kteří Johnsona veřejně kritizují, "se rozbuška blíží dynamitu". "Johnson je v opravdovém průšvihu. Strana směřuje k tomu, že bude hlasovat buď příští týden nebo někdy koncem června," uvedl Hague.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy