K migrační krizi v Bělorusku a Polsku přispívají dezinformace z facebooku

Krizi na hranici Polska a Běloruska nepochybně pomohly rozpoutat běloruské úřady, režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka nicméně významně napomohly sociální sítě v čele s facebookem. Na platformě se od léta šíří nepodložená tvrzení, která v migrantech vyvolávají falešné naděje na snadný vstup do Evropské unie, napsal v pondělí list The New York Times (NYT).

Roli dezinformací v současné migrační krizi deník ilustruje na případu 35letého Muhammada Faradže. Kurd z Iráku tento měsíc po více než týdnu v drsných podmínkách u polsko-běloruské hranice vzdal snahu o její překročení a vrátil se do hotelu v Minsku. Krátce nato narazil na facebooku na video, v němž se tvrdilo, že Polsko se chystá otevřít hranici a že zájemci o cestu na Západ se mají shromáždit u jisté čerpací stanice poblíž utečeneckého tábora u obce Bruzhi.

Faradž rychle absolvoval asi 300kilometrovou cestu zpět k hranici, aby stihnul avizovanou možnost vstupu do Polska. Nic takového se ale nekonalo a Iráčan strávil dalších deset dní v podmínkách, které popsal "jako něco z hororového filmu".

U polsko-běloruské hranice se v posledních týdnech a měsících ocitly tisíce migrantů z Iráku a dalších zemí Blízkého východu či severní Afriky, kteří chtějí projít dál na Západ, zejména do Německa. Varšava tyto lidi odmítá přijmout a společně se zbytkem EU obviňuje Lukašenkův režim z využívání migrantů v "hybridní válce". Běženci mezitím zůstávali v mrazivém počasí v pohraničních lesích nebo v provizorním ubytování a snažili se všemožně proniknout na druhou stranu hranice. Několik lidí při těchto pokusech zahynulo.

"Facebook tuhle humanitární krizi prohloubil a teď zde máte spoustu lidí, kteří sem byli přivedeni a kteří byli jasně mystifikováni a oškubáni," řekla Monika Richterová z analytické společnosti Semantic Visions, která mapovala dění na sociálních sítích v souvislosti s vývojem na polsko-běloruské hranici. Komunikace v arabštině a kurdštině týkající se migrace do EU přes Bělorusko prý jde na facebooku raketově vzhůru od července.

Podle analytiků ve facebookových skupinách kolují telefonní čísla údajných převaděčů, kteří prezentují Bělorusko jako výhodná "zadní vrátka" do Evropy. Objevují se i videa, v nichž lidé mluví o tom, jak se přes Bělorusko a Polsko úspěšně dostali do Německa. Jeden příspěvek nabízel "každodenní cesty z Minsku do Německa s pouhými 20 kilometry chůze".

Sociální sítě podle NYT fungují jako "nepředvídatelný urychlovač nadějí a iluzí" migrantů, kteří hledají lepší životní podmínky na Západě. Zavádějící a nepravdivé informace se k nim přitom nemusí dostávat jen od převaděčů a podvodníků, šíří je i různí komentátoři nebo lidé, kteří se zdají být motivováni snahou pomoci. "Nic zatím nenasvědčuje koordinované kampani ze strany pana Lukašenka s cílem oslovovat migranty na internetu falešnými informacemi," dodává deník.

Fenomén, který v novém článku popisuje, zřejmě není zcela ojedinělý. Agentura AP upozornila na vliv dezinformací v souvislosti se zářijovým příchodem tisíců migrantů z Haiti k hranici mezi Mexikem a Spojenými státy. K situaci údajně přispělo i nepochopení migrační politiky americké vlády, která mnohé běžence obratem poslala zpět do vlasti.

Související

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Více souvisejících

dezinformace migrace Facebook Bělorusko Polsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Aktualizováno před 13 minutami

před 19 minutami

před 34 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy