Kdo a proč má problém s vládními restrikcemi? Výzkum britských vědců odhalil víc

NÁZOR - Koronavirové restrikce utvářejí náš každodenní život již 9 měsíců, vyzdvihují Bobby Duffy a Rosie Campbellová v komentáři pro server The Conversation. Sociolog a politoložka z londýnské King's College upozorňují, že to, jak jsme se s omezeními naučili žít, neznamená, že se s nimi srovnáváme snadno.

V době, kdy byl v Anglii začátkem listopadu vyhlášen druhý lockdown a restrikce se zpřísnily v celé zemi, bylo v Británii například klíčovou otázkou, zda bude veřejnost dodržovat pravidla do stejné míry jako na začátku krize, nebo se objeví projevy samolibosti, konstatují odborníci. Úvaha podle nich zněla, zda při rostoucí skepsi vůči vládní odpovědi na koronavirus, zmatenosti nařízení a obětem, které již lidé přinesli, není další lockdown příliš za hranou.

Poslední výzkum King's College a společnosti Ipsos MORI nicméně ukázal, že britská veřejnost prokázala v koronavirové krizi pozoruhodně velkou odolnost, uvádějí autoři komentáře. Poukazují, že pro 7 z 10 Britů je dodržování stávajících opatření snadné, ne-li snazší než během jarního celostátního lockdownu a 82 % z nich tvrdí, že si na dodržování restrikcí dává větší pozor než na jaře.

"Ale zatímco většina lidí vykazuje jen málo omezenou poslušnost, nezanedbatelná menšina má velmi odlišnou zkušenost," pokračují Duffy a Campbellová. Konstatují, že šestina Britů přiznává, že na dodržování opatření v poslední době příliš nedbají a čtvrtina dokonce uvádí, že je to pro ně stále těžší.    

Důvody, proč má tato čtvrtina Britů nyní s restrikcemi problém, se velmi různí, poukazují experti s tím, že dělící linie se jasně táhne mezi pohlavími. Vysvětlují, že například 54 % žen, pro které jsou opatření momentálně těžší, za hlavní důvod uvádějí problematické setkávání s rodinou a přáteli venku z důvodu špatného počasí, což jako důvod uvádí jen 33 % nespokojených mužů.

Nerovnost v péči o děti

Uvedené koresponduje s předchozími dubnovými průzkumy, které zjistily, že ženy ve větší míře než muži udržují během pandemie sociální vazby, ať již skrze ujišťování se, že jejich blízcí jsou v pořádku, případně pomoc ohroženým či osamělým, uvádějí Campbellová a Duffy.

Další problém, který vyzdvihují mnohé studie o koronavirové krizi, je míra, do jaké ženy nesou břímě péče o domácnost a děti během pandemie, upozorňují sociolog s politoložkou. Odkazují na výzkum Institutu pro finanční studia, který zjistil, že během předchozího lockdownu v Británii se matky staraly o děti v průměrně o 2,3 hodiny denně více než otcové a ženy ve srovnání s muži věnovaly o 1,7 hodiny denně více péči o domácnost.   

Skutečnost, že školy tentokrát zůstaly v Británii otevřené sice ženám péči o děti částečně ulehčila, ale zůstává výzvou zabavit je v době, kdy jsou uzavřené kina, sportoviště či obchody, zdůrazňují autoři komentáře. Připomínají, že podobně jako v předchozím lockdownu si rodiče nemohou ulehčit péči o děti díky výpomoci širší rodiny a přátel, jelikož v zemi platí zákaz kontaktu osob z jiných domácností.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tudíž i kdyby genderové rozdělení povinností, které jsme viděli počátkem roku, nějak mizelo, matky jsou nadále pod podstatným tlakem," píšou Duffy s Campbellovou. Dodávají, že ženy navíc v důsledku krize přicházejí o práci, případně jim je krácen úvazek častěji než v případě mužů, což je dáno částečně tím, že více pracují v sektorech, které pandemie zasáhla nejvíce, například v pohostinství.   

Vyčerpání vs. nuda

Výše uvedené by mohlo vysvětlovat, proč akademici zjistili, že mezi těmi, kteří uvádějí, že je pro ně těžší dodržovat aktuální restrikce, 47 % žen konstatuje, že jsou pandemií vyčerpáni, což je o 10 % více než v případě mužů.  

"Ale zatímco někteří mají pocti vyždímání krizí - emočního, fyzického i psychologického -, existují jiní, pro které jde o menší jízdu na horské dráze - a jsou spíše muži," píšou experti. Poukazují, že mezi čtvrtinou Britů, pro které je těžší dodržovat poslední omezení, uvádí 27 % mužů jako hlavní důvod nudu, což je o 8 % více než u žen.

Víme, že během roku se ženy v lockdownu ve větší míře věnovaly široké škále aktivit a koníčků - od hraní deskových her a kutilství, po četbu knih nebo domácí tančení, uvádějí Campbellová a Duffy. Doplňují, že muži se do aktivit nedokázali dostat tak jako ženy a jelikož i nyní vykazují větší míru znuděnosti, zdá se, že se jim to nadále nepodařilo.

Rozdíl mezi pohlavími vyplývající z britského výzkumu odhaluje, jak různí lidé čelí velmi odlišným výzvám způsobeným koronavirovou krizí, shrnují autoři komentáře. Přiznávají, že reagovat na tlak, pod kterým jsou nyní všichni lidé, je obtížné. Věří, že klíčové je začít principem podpory. Ne všem se totiž daří dodržovat přísná pravidla, ale zřejmě nejefektivnějším způsobem ke změně je soucit, nikoliv odsuzování, tvrdí Campbellová a Duffy.   

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy