Kdo a proč má problém s vládními restrikcemi? Výzkum britských vědců odhalil víc

NÁZOR - Koronavirové restrikce utvářejí náš každodenní život již 9 měsíců, vyzdvihují Bobby Duffy a Rosie Campbellová v komentáři pro server The Conversation. Sociolog a politoložka z londýnské King's College upozorňují, že to, jak jsme se s omezeními naučili žít, neznamená, že se s nimi srovnáváme snadno.

V době, kdy byl v Anglii začátkem listopadu vyhlášen druhý lockdown a restrikce se zpřísnily v celé zemi, bylo v Británii například klíčovou otázkou, zda bude veřejnost dodržovat pravidla do stejné míry jako na začátku krize, nebo se objeví projevy samolibosti, konstatují odborníci. Úvaha podle nich zněla, zda při rostoucí skepsi vůči vládní odpovědi na koronavirus, zmatenosti nařízení a obětem, které již lidé přinesli, není další lockdown příliš za hranou.

Poslední výzkum King's College a společnosti Ipsos MORI nicméně ukázal, že britská veřejnost prokázala v koronavirové krizi pozoruhodně velkou odolnost, uvádějí autoři komentáře. Poukazují, že pro 7 z 10 Britů je dodržování stávajících opatření snadné, ne-li snazší než během jarního celostátního lockdownu a 82 % z nich tvrdí, že si na dodržování restrikcí dává větší pozor než na jaře.

"Ale zatímco většina lidí vykazuje jen málo omezenou poslušnost, nezanedbatelná menšina má velmi odlišnou zkušenost," pokračují Duffy a Campbellová. Konstatují, že šestina Britů přiznává, že na dodržování opatření v poslední době příliš nedbají a čtvrtina dokonce uvádí, že je to pro ně stále těžší.    

Důvody, proč má tato čtvrtina Britů nyní s restrikcemi problém, se velmi různí, poukazují experti s tím, že dělící linie se jasně táhne mezi pohlavími. Vysvětlují, že například 54 % žen, pro které jsou opatření momentálně těžší, za hlavní důvod uvádějí problematické setkávání s rodinou a přáteli venku z důvodu špatného počasí, což jako důvod uvádí jen 33 % nespokojených mužů.

Nerovnost v péči o děti

Uvedené koresponduje s předchozími dubnovými průzkumy, které zjistily, že ženy ve větší míře než muži udržují během pandemie sociální vazby, ať již skrze ujišťování se, že jejich blízcí jsou v pořádku, případně pomoc ohroženým či osamělým, uvádějí Campbellová a Duffy.

Další problém, který vyzdvihují mnohé studie o koronavirové krizi, je míra, do jaké ženy nesou břímě péče o domácnost a děti během pandemie, upozorňují sociolog s politoložkou. Odkazují na výzkum Institutu pro finanční studia, který zjistil, že během předchozího lockdownu v Británii se matky staraly o děti v průměrně o 2,3 hodiny denně více než otcové a ženy ve srovnání s muži věnovaly o 1,7 hodiny denně více péči o domácnost.   

Skutečnost, že školy tentokrát zůstaly v Británii otevřené sice ženám péči o děti částečně ulehčila, ale zůstává výzvou zabavit je v době, kdy jsou uzavřené kina, sportoviště či obchody, zdůrazňují autoři komentáře. Připomínají, že podobně jako v předchozím lockdownu si rodiče nemohou ulehčit péči o děti díky výpomoci širší rodiny a přátel, jelikož v zemi platí zákaz kontaktu osob z jiných domácností.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tudíž i kdyby genderové rozdělení povinností, které jsme viděli počátkem roku, nějak mizelo, matky jsou nadále pod podstatným tlakem," píšou Duffy s Campbellovou. Dodávají, že ženy navíc v důsledku krize přicházejí o práci, případně jim je krácen úvazek častěji než v případě mužů, což je dáno částečně tím, že více pracují v sektorech, které pandemie zasáhla nejvíce, například v pohostinství.   

Vyčerpání vs. nuda

Výše uvedené by mohlo vysvětlovat, proč akademici zjistili, že mezi těmi, kteří uvádějí, že je pro ně těžší dodržovat aktuální restrikce, 47 % žen konstatuje, že jsou pandemií vyčerpáni, což je o 10 % více než v případě mužů.  

"Ale zatímco někteří mají pocti vyždímání krizí - emočního, fyzického i psychologického -, existují jiní, pro které jde o menší jízdu na horské dráze - a jsou spíše muži," píšou experti. Poukazují, že mezi čtvrtinou Britů, pro které je těžší dodržovat poslední omezení, uvádí 27 % mužů jako hlavní důvod nudu, což je o 8 % více než u žen.

Víme, že během roku se ženy v lockdownu ve větší míře věnovaly široké škále aktivit a koníčků - od hraní deskových her a kutilství, po četbu knih nebo domácí tančení, uvádějí Campbellová a Duffy. Doplňují, že muži se do aktivit nedokázali dostat tak jako ženy a jelikož i nyní vykazují větší míru znuděnosti, zdá se, že se jim to nadále nepodařilo.

Rozdíl mezi pohlavími vyplývající z britského výzkumu odhaluje, jak různí lidé čelí velmi odlišným výzvám způsobeným koronavirovou krizí, shrnují autoři komentáře. Přiznávají, že reagovat na tlak, pod kterým jsou nyní všichni lidé, je obtížné. Věří, že klíčové je začít principem podpory. Ne všem se totiž daří dodržovat přísná pravidla, ale zřejmě nejefektivnějším způsobem ke změně je soucit, nikoliv odsuzování, tvrdí Campbellová a Duffy.   

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Trump

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výkonný příkaz, který nařizuje postupné rozpuštění ministerstva školství. Tento krok představuje realizaci dlouholetého cíle Republikánské strany, která usiluje o převedení pravomocí v oblasti vzdělávání zpět na jednotlivé státy a místní samosprávy. Výnos nařizuje ministryni školství Lindě McMahon, aby „v maximální možné míře a v souladu se zákonem učinila veškeré nezbytné kroky k uzavření ministerstva školství“.

před 51 minutami

Petr Pavel na Ukrajině (Foto: Zuzana Bönisch)

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem

Prezident České republiky Petr Pavel dorazil na Ukrajinu, kam se přesunul po oficiální návštěvě Moldavska. Cesta české hlavy státu směřovala především do jihoukrajinských regionů, které jsou bezprostředně zasaženy válečným konfliktem. Na svém webu to uvedl Pražský hrad.

před 1 hodinou

Vladislav Surkov

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov

Od začátku války na Ukrajině neposkytl žádný politický rozhovor. Nepronesl žádný veřejný komentář k bojům, které zasáhly srdce Evropy. Vladislav Surkov, jedna z nejzáhadnějších postav Ruska, mlčel. Přesto právě on je tím, kdo „stvořil“ Vladimira Putina, tajemný poradce, jenž inspiroval román Čaroděj Kremlu spisovatele Giuliana da Empoliho. Serveru L'Express se podařilo přiblížit mu a přesvědčit jej k rozhovoru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu

Mírový proces na Ukrajině se ukazuje jako iluze, kterou bere vážně pouze americký prezident Donald Trump. Jeho snaha o ukončení války prostřednictvím přímých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zaskočila Evropu a ochromila její schopnost reagovat. Evropské země se ocitly v nepříjemné situaci, kdy jim nezbývá než sledovat dění zpovzdálí, zatímco Washington rozhoduje o budoucnosti ukrajinského konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ester Ledecká

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu

Česká zimní sportovní královna Ester Ledecká potvrdila, že se jí tak neříká náhodou. Zase jednou totiž přepisovala svým výkonem historii a stala se tak nesmrtelnou. Přestože už letos jednu medaili z mistrovství světa má, ve čtvrtek se jí podařilo získat další medaili z dalšího letošního mistrovství světa. Jak známo, v únoru v rakouském Saalbachu získala ve sjezdu v rámci světového šampionátu v alpském lyžování bronzovou medaili (což byla první medaile z MS v historii pro nějakého českého alpského lyžaře), nyní na ni navázala na mistrovství světa ve snowboardingu, tedy v druhém zimním sportu, který tento sportovní fenomén provozuje. Stalo se tak v paralelním obřím slalomu ve švýcarském Svatém Mořici, který s přehledem ovládla a stala se tak mistryní světa.

včera

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.

včera

včera

František Straka

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici

Fotbalový trenér František Straka zase jednou po čase míří k sousedům na Slovensko. A opět tam bude zachraňovat jeden z klubů tamní nejvyšší soutěže. Po předešlých tamních působeních v Trenčíně a Michalovcích nyní hodlá mezi slovenskou elitu udržet Duklu Banskou Bystricu. Ta se v současnosti nachází ve skupině o udržení, přičemž už devět zápasů v řadě za sebou nepoznalo, jak chutná vítězství.

včera

včera

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení

Evropská unie se rozhodla vyloučit americké zbrojařské společnosti z nového obranného programu Readiness 2030, jehož cílem je posílit evropský vojenský průmysl a snížit závislost na Spojených státech. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že EU chce více nakupovat od evropských výrobců a posílit tak vlastní obrannou technologickou základnu.

včera

Rusko, Kreml

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA

Rusko jmenovalo bývalého důstojníka FSB Sergeje Besedu, který měl klíčovou roli při plánování invaze na Ukrajinu v roce 2022, aby vedl mírová jednání s USA v Saúdské Arábii. Beseda, jenž dříve stál v čele pátého ředitelství ruské špionážní agentury FSB a dohlížel na zpravodajské operace na Ukrajině, včetně náboru spolupracovníků před invazí, se v pondělí zúčastní jednání v Rijádu.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl jakoukoli možnost, že by Spojené státy převzaly vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny nebo jiných ukrajinských energetických aktiv. Zdůraznil, že veškeré jaderné elektrárny v zemi patří ukrajinskému lidu a jsou ve vlastnictví státu, přičemž Ukrajina hradí jejich provoz i přesto, že Záporožská elektrárna je momentálně okupována Ruskem.

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA

Evropská unie se ocitá na křižovatce. Hospodářský růst zpomaluje, bezpečnostní architektura starého kontinentu prochází otřesy a potřeba masivních investic do obrany a konkurenceschopnosti je naléhavější než kdy dříve. Hlavní otázkou nadcházejícího summitu evropských lídrů proto bude, zda se konečně podaří uvolnit soukromý kapitál a zapojit ho do financování evropské budoucnosti.

včera

Armáda Velké Británie

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie

V Londýně probíhají jednání o možné přítomnosti západních vojenských jednotek na Ukrajině, přičemž se zdůrazňuje, že by se nejednalo o klasické mírové síly, ale spíše o tzv. „ujišťovací síly“. Podle diplomatických a obranných zdrojů by mise nazvaná Multinational Force Ukraine (MFU) měla za cíl posílit jakékoli příměří a dlouhodobě podpořit stabilitu v zemi.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání

Ukrajinské síly v Kurské oblasti na území Ruské federace postupně ustupují a ztrácejí strategické pozice. Rusové znovu ovládli město Sudža a podle dostupných informací vytlačují Ukrajince zpět až do Sumské oblasti. Tím Kyjev přichází o klíčovou vyjednávací výhodu, která se pod rostoucím tlakem současné administrativy Bílého domu může zcela rozplynout. Pokud by se situace vyvíjela v neprospěch Ukrajiny i na diplomatické frontě, hrozí dokonce extrémní scénář, v němž by mohla proběhnout i kremelská „denacifikace“ – se všemi důsledky, které by to znamenalo pro ukrajinskou suverenitu.

včera

Donald Trump

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá

Prezident Donald Trump se v tomto týdnu pustil do nejintenzivnější diplomatické snahy o ukončení války na Ukrajině od ruské invaze před třemi lety. Jeho telefonáty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským však přinesly smíšené výsledky a ukázaly, jak složitá je cesta k míru.

včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA

Evropa čelí největší epidemii spalniček za posledních téměř třicet let, uvádí nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). V roce 2024 bylo zaznamenáno 127 350 případů, což je přibližně dvojnásobek oproti roku 2023.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy