Kdo bude popírat propagandu, hrozí mu až 15 let vězení, rozhodli ruští poslanci

Ruští poslanci dnes jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti v podobě až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Příslušnou novelu přijala Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, hned ve druhém a třetím čtení, oznámila ruská média.

Pro hlasovalo 401 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti ani se nezdržel, uvedla agentura Interfax. Odpoledne podle listu Kommersant novelu schválili i ruští senátoři. Nyní zbývá už jen podpis prezidenta Vladimira Putina a zveřejnění v úředním věstníku.

"Znamená to, že již zítra (tato právní) norma donutí potrestat - a to velmi tvrdě - ty, kdo lhali a činili prohlášení diskreditující naše ozbrojené síly. Chtěli bychom, aby všichni pochopili, že to děláme proto, abychom ochránili naše vojáky a důstojníky," prohlásil předseda dumy Vjačeslav Volodin. Dodal, že nebýt "zvláštní vojenské operace", kterou nařídil prezident Putin proti Ukrajině, "vypukla by válka".

Předseda sněmovny rovněž apeloval na výbor pro kulturu, aby "nemlčel" ohledně toho, že ruští umělci vystupují proti operaci. "Sál odpověděl ovacemi," napsal Kommersant.

Předsedkyně Rady federace, horní komory parlamentu, Valentina Matvijenková podle agentury TASS vysvětlila přijetí zákona "bezprecedentně agresivní" informační válkou, kterou proti Rusku rozpoutal Západ. Do "informačních bojových operací" jsou s to zapojit se, ať vědomě či nevědomky, i někteří lidé v Rusku, s čímž za oceánem počítají, dodala.

"To, co tvrdí americké sociální sítě, Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, které ovládá Washington, nelze označit za nic jiného než kobercové informační bombardování naší společnosti. Na naši zemi, její občany, na vojáky ruské armády se nepřetržitě valí strašné lži. V podstatně jde o válku o mentální, morální a kulturní zničení naší vlasti," prohlásila Matvijenková. "Rozpoltit naši společnost, rozkolísat ji, vyvolat paniku se nepodaří," myslí si.

Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů. Maximální trest počítá s odnětím svobody na deset až 15 let (v případě vážných následků). Kromě toho může soud potrestat pachatele pokutou sahající až 1,5 milionu rublů (asi 330.000 Kč), až rokem nápravných prací či až třemi lety nucených prací, napsal Interfax.

Za veřejné jednání zaměřené na diskreditaci použití ozbrojených sil k obraně zájmů Ruska a jeho občanů, podpory mezinárodního míru a bezpečnosti má hrozit až pět let odnětí svobody v případě, že toto veřejné jednání proti ruským vojákům způsobily újmu na zdraví a životě, majetkovou újmu, veřejné nepokoje či narušení fungování civilní infrastruktury, včetně komunikace a dopravy. Nakonec až tři roky odnětí svobody budou hrozit za výzvy k cizím státům či mezinárodním organizacím k zavedení sankcí proti Rusku, ruským občanům či ruským firmám. Interfax dodal, že trestní postih za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím má hrozit až poté, co se daný občan za toto počínání zodpovídal ve správním řízení.

Související

Více souvisejících

Rusko Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy