NÁZOR: Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají jasno

Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp, která zněla: "Musím říct, že jsem otřesen některými daty o covidových úmrtích. Mediánový věk je 82-81 pro muže a 85 pro ženy. To je nad průměrnou délkou dožití. Takže, nakaž se covidem a žij déle." Zprávu, na který upozornila televize BBC, nyní v komentáři pro server The Guardian rozebrali statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society.

Chybná logika

Autoři komentáře předpokládají, že Boris Johnson svou zprávu myslel jako vtip. Přesto se snaží ukázat, že logika, která za ní stojí, je zcela chybná. První problém je podle Spiegelhaltera a Masterse technický. Upozorňují, že britský ministerský předseda směšuje dva různý typy průměrů.

Již děti se ve škole učí, jak v tomto případě vypočítat medián, zdůrazňují oba renomovaní statistici. Vysvětlují, že pokud by se všechny ženy, které podlehly nemoci covid-19, seřadily do řady podle věku, kdy zemřely, ženě přesně uprostřed řady bude 85 let.

"Avšak naděje dožití je střední hodnotou," pokračují Masters a Spiegelhalter. Nastiňují, že znamená to, jak dlouhou bude například sto tisíc novorozenců pravděpodobně žít, a to za předpokladu, že bude pokračovat aktuálně platná míra úmrtnosti. Výsledek získáme tak, že sečteme celkový počet roků a následně jej vydělíme sto tisíci, dodávají odborníci.

Na základě dat z let 2017 až 2019 je naděje dožití ve Velké Británii při narození 79 let pro muže a 83 let pro ženy, konstatují autoři komentáře. Obratem doplňují, že mediánový věk úmrtí je o něco vyšší - v případě mužů se pochybuje okolo 81 let, v případě žen okolo 85 let.

Dostáváme se tedy na stejná čísla jako u mediánového věku úmrtí spojených s nákazou covidm-19, uvádějí Spiegelhalter a Masters. Pokládají tedy důležitou otázku, z jakého důvodu vykazují registrované případy mrtvých ve spojitosti s novým koronavirem stejný mediánový věk jako úmrtí z jiných příčin.

"Rizikové faktory pro úmrtí s covidem jsou v podstatě pozoruhodně podobné jako u úmrtí na něco jiného," píšou britští statistici. Deklarují, že virus SARS-CoV-2 zkrátka násobí zranitelnost, a tak víceméně funguje jako multiplikátor faktorů, která stojí za riziky úmrtí.

Naděje dožití roste s věkem

Za ještě důležitější ovšem autoři komentáře považují skutečnost, že naděje dožití se zvyšuje s věkem. Vysvětlují, že pokud britský muž například dosáhne věku 79 let, jeho pravděpodobná délka života se zvýší na 88 let, což znamená 9 let nad průměr.

Smrt před námi naštěstí ustupuje, konstatují Masters se Spiegelhalterem. Poukazují, že dosažení hranice naděje dožití, která pro vás platila při vašem narození, automaticky neznamená, že byste měl brzy zemřít.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Průměrný člověk, který se například dožije svých osmadevadesátých narozenin, může očekávat, že bude žít déle než sto let, vyzdvihují statistici. Odkazují v tomto směru na odhady charitativní organizace The Health Foundation, že střední hodnota délky života, o kterou připravil covid-19 každou oběť, činí 10 let.

Stejné číslo uvádějí i odhady ze Spojených států, a to i při započtení předchozích zdravotních komplikací zemřelých, upozorňují autoři komentáře. Vyvozují z toho, že většina obětí covidu-19 se nenacházela na smrtelné posteli.

"Nakaž se covidem a budeš žít déle? Naneštěstí nikoliv," uzavírají Spiegelhalter a Masters.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) statistika Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy