NÁZOR: Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají jasno

Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp, která zněla: "Musím říct, že jsem otřesen některými daty o covidových úmrtích. Mediánový věk je 82-81 pro muže a 85 pro ženy. To je nad průměrnou délkou dožití. Takže, nakaž se covidem a žij déle." Zprávu, na který upozornila televize BBC, nyní v komentáři pro server The Guardian rozebrali statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society.

Chybná logika

Autoři komentáře předpokládají, že Boris Johnson svou zprávu myslel jako vtip. Přesto se snaží ukázat, že logika, která za ní stojí, je zcela chybná. První problém je podle Spiegelhaltera a Masterse technický. Upozorňují, že britský ministerský předseda směšuje dva různý typy průměrů.

Již děti se ve škole učí, jak v tomto případě vypočítat medián, zdůrazňují oba renomovaní statistici. Vysvětlují, že pokud by se všechny ženy, které podlehly nemoci covid-19, seřadily do řady podle věku, kdy zemřely, ženě přesně uprostřed řady bude 85 let.

"Avšak naděje dožití je střední hodnotou," pokračují Masters a Spiegelhalter. Nastiňují, že znamená to, jak dlouhou bude například sto tisíc novorozenců pravděpodobně žít, a to za předpokladu, že bude pokračovat aktuálně platná míra úmrtnosti. Výsledek získáme tak, že sečteme celkový počet roků a následně jej vydělíme sto tisíci, dodávají odborníci.

Na základě dat z let 2017 až 2019 je naděje dožití ve Velké Británii při narození 79 let pro muže a 83 let pro ženy, konstatují autoři komentáře. Obratem doplňují, že mediánový věk úmrtí je o něco vyšší - v případě mužů se pochybuje okolo 81 let, v případě žen okolo 85 let.

Dostáváme se tedy na stejná čísla jako u mediánového věku úmrtí spojených s nákazou covidm-19, uvádějí Spiegelhalter a Masters. Pokládají tedy důležitou otázku, z jakého důvodu vykazují registrované případy mrtvých ve spojitosti s novým koronavirem stejný mediánový věk jako úmrtí z jiných příčin.

"Rizikové faktory pro úmrtí s covidem jsou v podstatě pozoruhodně podobné jako u úmrtí na něco jiného," píšou britští statistici. Deklarují, že virus SARS-CoV-2 zkrátka násobí zranitelnost, a tak víceméně funguje jako multiplikátor faktorů, která stojí za riziky úmrtí.

Naděje dožití roste s věkem

Za ještě důležitější ovšem autoři komentáře považují skutečnost, že naděje dožití se zvyšuje s věkem. Vysvětlují, že pokud britský muž například dosáhne věku 79 let, jeho pravděpodobná délka života se zvýší na 88 let, což znamená 9 let nad průměr.

Smrt před námi naštěstí ustupuje, konstatují Masters se Spiegelhalterem. Poukazují, že dosažení hranice naděje dožití, která pro vás platila při vašem narození, automaticky neznamená, že byste měl brzy zemřít.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Průměrný člověk, který se například dožije svých osmadevadesátých narozenin, může očekávat, že bude žít déle než sto let, vyzdvihují statistici. Odkazují v tomto směru na odhady charitativní organizace The Health Foundation, že střední hodnota délky života, o kterou připravil covid-19 každou oběť, činí 10 let.

Stejné číslo uvádějí i odhady ze Spojených států, a to i při započtení předchozích zdravotních komplikací zemřelých, upozorňují autoři komentáře. Vyvozují z toho, že většina obětí covidu-19 se nenacházela na smrtelné posteli.

"Nakaž se covidem a budeš žít déle? Naneštěstí nikoliv," uzavírají Spiegelhalter a Masters.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) statistika Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy