Koronavirus zdaleka nepřinesl jen zdravotní krizi, varují experti

NÁZOR - Koronavirová krize představuje největší výzvu pro životy a obživu lidí za celé desetiletí, konstatují Joe Deville a Rebecca Florissonová v komentáři pro server The Conversation. Sociolog a politická analytička z Lancaster University zdůrazňují, že nejde jen o krizi zdravotní, ale také krizi finanční.

V Británii například v měsících po prvním celostátním lockdownu v březnu 2020 bylo 9,6 milionu zaměstnanců na nucené dovolené a mezi srpnem a listopadem bylo zaznamenáno rekordních 370 tisíc výpovědí, poukazují Deville a Florissonová. Doplňují, že 45 % osob, které měly v únoru zaměstnání, přišlo v prvních měsících krize o příjmy a počet lidí, kteří čerpají sociální podporu, se do listopadu zdvojnásobil na 5,7 milionu.

"Nyní na počátku nového roku, čelí osobní a domácí finance nové nejistotě," pokračují autoři komentáře. Připomínají, že v Británii, podobně jako v dalších zemích se počet nových případů nemoci covid-19 téměř vymkl kontrole a domácnosti i firmy se musí potýkat s praktickými a finančními dopady nových lockdownů.

Dopady v nadcházejících letech

Vzhledem k této situaci a pochybnostem, jak rychle povedou očkovací programy k definitivnímu konci restrikcí, se finanční problémy mnohých dále zhorší, očekávají akademici. Konstatují, že vládní iniciativy některým lidem poskytují úlevu, ale nastavená kritéria mnohé osoby vylučují, navíc podpora malých podnikatelů a živnostníků není rovnoměrná.

Situace je pro mnohé obtížná již nyní, ale plný dopad nezaměstnanosti, propouštění, ztráty příjmů a nárůstu osobního zadlužení se pravděpodobně ukáže až za několik let, obávají se Deville a Florissonová. Varují, že závažnost dopadů na finance domácností zřejmě dále poroste.

Již dnes stoupá zadlužení domácností a jen v Británii se odhaduje, že výše nových půjček a dluhů v důsledku koronavirové krize dosahuje 10,3 miliardy liber (téměř 300 miliard korun, pozn. redaktora), přičemž počet lidí, kteří nedokázali v rozmezí března a srpna platit včas účty, stoupl na 6 milionů, poukazují odborníci. Odkazují na aktuální výzkum think tanku Work Foundation, který ukazuje značné dopady této finanční krize na psychickou pohodu, které jsou nejsilnější u lidí s nejnižšími platy.   

Poučení z finanční krize z roku 2008

Pokud predikujeme, jak se bude aktuální finanční krize vyvíjet, lze se poučit z posledního velkého finančního šoku, který zasáhl nejen Británii v důsledku globální finanční krize z roku 2008, soudí autoři komentáře. Připomínají, že tehdy se objevilo osobní předlužení coby nový důležitý předmět regulační agendy.

Zvláštní pozornost začala být směřována na psychickou a finanční pohodu dlužníků, upozorňují Florissonová a Deville. Vysvětlují, že v Británii byla hlavní veřejnou reakcí transformace Úřadu finančních služeb ve Finanční řídící úřad, jelikož první uvedená instituce byla široce považována za spoluviníka mnohých selhání bankovního sektoru z roku 2008.

Odpouštění půjček

Jedním z hlavních cíl Finančního řídícího úřadu bylo usměrňování dluhů a snaha odstranit část nejhorších dopadů jejich vymáhání na psychickou pohodu dlužníků, uvádějí experti. Nastiňují, že to zahrnovalo i požadavek, aby věřitelé přistupovali odlišně k ohroženým osobám, především těm s psychickými potížemi, a zároveň ukončili snahy o splacení dluhů u jedinců, kteří nejsou v takovém psychickém stavu, aby se o svých dluzích dokázali racionálně finančně rozhodovat.

Došlo také k pokusům přimět věřitele, aby více vyhodnocovali, zda si žadatelé mohou úvěr dovolit, včetně prověření skutečné role úvěrových registrů, upozorňují sociolog a politická analytička. Podotýkají, že tyto snahy odrážejí přesvědčení regulačních úřadů, že přínosnější je postupná reforma, nikoliv komplexní transformace úvěrového sektoru.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"S ohledem na dopady na duševní zdraví ale pokračující finanční nejistota způsobuje, že takový reformní přístup k finanční regulaci může být ukončen," pokračují autoři komentáře. Poukazují, že v mnoha zemích se již v politické diskuzi objevují náznaky, že stávající krize by mohla proměnit debatu o přístupu úřadů k dluhům - především v USA se otázka odpuštění studentských půjček přesunula z relativně okrajových, aktivistických kruhů do možné politické agendy nastupující Bidenovy administrativy.

Vzhledem k závažnosti nové finanční krize, jejíž dopady se vrství na nevyřešené problémy krize předchozí, bude podle odborníků důležité, zda se podobné iniciativy projeví i jinde ve světě, nebo bude pokračovat pozvolný přístup ke změnám v regulaci úvěrového byznysu, který charakterizoval předchozí roky.

Výzkum Work Foundation rovněž zjistil, že například současný britský sociální systém vykazuje hluboké chyby a nedokáže poskytnout adekvátní finanční ochranu domácností před šoky, upozorňují Deville a Florissonová. Očekávají, že vzhledem k počtu lidí, kteří přišli o práci, a výzvám, které přinesou další měsíce, se britská vláda může ocitnout pod obnoveným tlakem na celkovou reformu sociálního systému.

Okamžitou reakcí, která by mohla situaci zlepšit, je podle odborníků například opuštění plánu omezit klíčové sociální dávky o 20 liber týdně (necelých 600 korun, pozn. redaktora), počínaje dubnem 2021. Přesto si hloubka krize možná vyžádá dalekosáhlejší změny, včetně přehodnocení celkové míry podpory a okruhu osob, kterým je určena, stejně jako podmínek pro její čerpání, soudí autoři komentáře. Apelují, aby se především zajistilo, že sociální dávky budou do budoucna pouze jedním z prvků širší záchranné sítě pro lidi v nejistotě.        

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ekonomická krize Velká Británie Dluhy domácností dluhy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy