Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit katastrofou

Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska, které způsobily více než dvaceti členům kosovské volební komise alergickou reakci. V Kosovu se předminulý víkend konaly předčasné parlamentní volby, některé korespondenční hlasy ze zahraničí se však sčítaly ještě o týden později.

Informaci přinesl server BalkanInsight. Na alergickou reakci po otevření volebních obálek pocházejících ze Srbska si tuto neděli stěžovalo 26 členů volební komise. Devět jich vyhledalo lékařskou pomoc v nemocnici v Prištině. Později uvedli, že hned po otevření obálek cítili určitý zápach. Podle agentury AP byly zasaženy také dvě těhotné ženy.

Reakce se projevovala zarudlou a podrážděnou pokožkou, svěděním a v některých případech i zvracením. Ošetřující lékaři však nezjistili stopy infekčních onemocnění a všichni zasažení se podle nich nachází ve stabilním stavu.

Srbský člen volební komise však tvrdí, že si při otevírání předmětných obálek žádného problému nevšiml a že byl navíc krátce poté ostatními členy komise ze sčítací místnosti vyloučen.

Do incidentu se vložil i srbský prezident Aleksandar Vučić. "Žádám naše západní partnery, aby vzali rozum do hrsti, protože pomáhají (kosovským) Albáncům. Všechno, co udělali, udělali pohromadě s jediným cílem - zničit Srbskou kandidátku," prohlásil v pondělí při schůzce s vedením Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

Podle srbské agentury Fonet také Vučić varoval kosovské úřady, aby Srbskou kandidátku nezakazovali, jelikož by to mělo "katastrofické následky pro Srby v Kosovu, kteří by následně museli bránit sebe, svoji svobodu a (právo na) přežití jinými způsoby".

Srbská kandidátka, kterou podporuje většina kosovských Srbů, obvinila kosovské úřady, že otravu fingují. Kosovské nacionalistické hnutí Sebeurčení, jež ve volbách těsně zvítězilo, vyzvalo příslušné instituce k vyšetření toho, proč hlasy ze Srbska nedorazily poštou, ale přinesli je srbští činitelé působící v Kosovu.

Volební komise do konce vyšetřování pozastavila sčítání zbývajících 3782 lístků pocházejících ze Srbska a obálky označila za nebezpečné.

Předčasné hlasování se konalo poté, co se nepodařilo vytvořit novou vládní koalici po červencové demisi premiéra Ramushe Haradinaje. Ten rezignoval v reakci na předvolání před zvláštní tribunál v Haagu kvůli podezřením ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-99.

Volby podle očekávání vyhrály dvě hlavní opoziční strany - nacionalistické levicové Sebeurčení s 25,6 procenty a středopravicový Demokratický svaz Kosova (LDK) s 24,9 procenty hlasů. Srbskou kandidátku volilo 6,6 procent voličů a umístila se na pátém místě. Základem příští vlády bude zřejmě koalice hnutí Sebeurčení a LDK.

Související

Albin Kurti

Ve volbách v Kosovu zřejmě zvítězila opozice

V dnešních předčasných parlamentních volbách v Kosovu podle několika průzkumů mezi voliči po odchodu z volebních místností výrazně vede opoziční hnutí Sebeurčení, informovaly agentury AFP a Reuters. Volební místnosti se otevřely dnes ráno v 7:00 a uzavřely se v 19:00. První oficiální výsledky by mohly být k dispozici za několik hodin.
Vlajka Kosova

Obrat v Kosovu: Volby vyhrála opozice, země by mohla mít premiérku

V nedělních předčasných volbách v Kosovu zvítězila opozice. Potvrzují to průběžné výsledky po sečtení zhruba tří čtvrtin hlasů. V čele je nacionalistické levicové hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje) s 25,9 procenta hlasů. Rovněž opoziční středopravý Demokratický svaz Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy pak získal 25,33 procenta hlasů, vyplývá z údajů volební komise.

Více souvisejících

volby v Kosovu kosovo Hashim Thaçi Aleksandr Vučič (srbský prezident) Srbsko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy