Lavrov tvrdí, že Zelenského slova ospravedlňují ruskou invazi na Ukrajinu

Prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o "preventivním úderu" na Rusko potvrzuje hrozby přicházející z Kyjeva a nutnost ruské "zvláštní vojenské operace", prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury TASS dále řekl, že ukrajinský prezident začíná diktovat své podmínky Severoatlantické alianci a Evropské unii.

Tyto organizace zároveň označil za "pány" Zelenského. Ten ve čtvrtek řekl, že podle něj jsou nezbytné preventivní údery, aby se vyloučilo, že Rusko použije jaderné zbraně.

"Zelenskyj včera (ve čtvrtek) vyzval své západní pány k preventivnímu jadernému úderu na Rusko. Tím v podstatě předložil světu další důkazy o hrozbách, které kyjevský režim představuje a kvůli jejichž neutralizaci byla zahájena zvláštní vojenská operace," řekl Lavrov na zasedání komise vládní strany Jednotné Rusko. Použil přitom termín, kterým Moskva označuje invazi do sousední země, jejímž cílem je podle Ruska demilitarizovat a "denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev a západní země to označují jako neopodstatněnou záminku k invazi.

Zelenskyj během čtvrteční videokonference v nezávislém australském expertním středisku Lowy Institute řekl, že jsou nezbytné preventivní údery, aby se vyloučilo, že Rusko použije jaderné zbraně. Nezabýval se podrobněji tím, jaké údery má na mysli, a nezmínil se o potřebě jaderných úderů, poznamenala agentura Reuters.

"Co by mělo NATO dělat? Odstranit hrozbu, že Rusko použije jaderné zbraně. Především ale znovu apeluji na mezinárodní společenství jako před 24. únorem: (zapotřebí jsou) preventivní údery, aby (Rusové) věděli, co je potká, pokud je (jaderné zbraně) použijí," řekl Zelenskyj a zdůraznil, že nelze čekat, až Rusko zasadí jaderné údery, a až pak odpovědět. NATO podle něj musí přehodnotit svůj přístup. Kyjev později sdělil, že Zelenskyj měl na mysli preventivní sankce, a nikoli vojenské údery.

Na Zelenského slova už ve čtvrtek zareagoval mimo jiné mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který je označil za výzvu k rozpoutání světové války. Peskov podle listu Kommersant současně tvrdil, že počínání Kyjeva ve skutečnosti řídí Spojené státy a Británie, a tak by za ně měly nést odpovědnost. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci na Zelenského slova uvedla, že Západ rozdmýchává jadernou válku.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil nedávno ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení částečné mobilizace obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. "Neblafuji," řekl. Varování podpořil i místopředseda ruské bezpečnostní rady a exprezident Dmitrij Medveděv, podle kterého má Rusko právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy