Macron přijel do Londýna. Připomene si slavný projev Charlese de Gaullea

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do Londýna, kde si společně s princem Charlesem připomene 80. výročí projevu Charlese de Gaullea. V něm generál vyzval Francouze k boji proti německé okupaci. Macron se setká také s britským premiérem Borisem Johnsonem, s nímž bude jednat o boji s pandemií i o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií.

Macron už dopoledne dorazil do pařížské Invalidovny a poté do památníku Mont Valérien nedaleko Paříže, který sloužil za druhé světové války německým okupantům jako popraviště. Poté vyrazil prezident do Londýna.

Od okamžiku, kdy generál Charles de Gaulle z londýnského exilu pronesl na vlnách BBC výzvu "Všem Francouzům", dnes uplynulo 80 let. Krajany vyzval, aby bojovali po boku spojenců za osvobození Francie od nacistické okupace. Třetí říše zaútočila na Francii 10. května 1940, 22. června podepsala Francie kapitulaci.

Následník britského trůnu, princ Charles, a jeho manželka Camilla přivítali francouzského prezidenta ve svém sídle v Clarence House. Při setkání Macron udělí Londýnu Řád čestné legie, který chce ocenit roli města v druhé světové válce. Británie na oplátku udělí vyznamenání čtyřem francouzským odbojářům, kteří se ale dnešní akce neúčastní.

Později se Macron setkal také s premiérem Johnsonem, přičemž už uvítání francouzského prezidenta v Downing Street, které mělo kvůli koronaviru a nutnosti dodržovat na veřejnosti bezpečnou vzdálenost poměrně složitou choreografii, předznamenalo jedno z témat jednání. Politici podle BBC hovořili například o možném uvolnění povinné dvoutýdenní karantény, která nyní v Británii platí pro všechny, kdo do země přijedou ze zahraničí.

Jednání se točilo i kolem brexitu, přičemž Johnson znovu zopakoval, že nevidí důvod prodlužovat současná jednání o dohodě o budoucích vztazích s EU do podzimu a uvítal, že rozhovory budou v červenci inzenzivnější. Macron naproti tomu zdůraznil, že Francie stojí o dohodu a plně podporuje postup unijního vyjednavače Michela Barniera.

#Macron arrives - meets #Johnson pic.twitter.com/dkXCLQSX4y

— Nic Robertson (@NicRobertsonCNN) June 18, 2020

Ve Francii se má celý letošní rok nést ve znamení vzpomínek na válečného hrdinu a pozdějšího prezidenta de Gaullea, kterého současný šéf Elysejského paláce považuje za svůj vzor. Série oslav má vyvrcholit v listopadu u příležitosti 130. výročí de Gaulleova narození a 50. výročí jeho smrti.

Už v polovině května Macron navštívil památník v Dizy-le-Gros v departementu Aisne, aby uctil 60.000 padlých z bitvy u Montcornetu, do níž vedl 17. května 1940 tehdy ještě neznámý plukovník de Gaulle tankovou divizi.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Charles de Gaulle Boris Johnson Velká Británie prezident Francie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy