MONITOR: Británii dohnal přízrak brexitu. Renomovaný deník kritizuje politiky

Od parlamentních voleb v roce 2019 platí pro obě hlavní politické strany ve Velké Británii vzájemně výhodná dohoda o mlčení ohledně brexitu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že stávající premiér Boris Johnson vyhrál volby s jasným příslibem "dokončit brexit" a od té doby se chová, jako by veškeré aspekty odchodu země z EU byly plně vyřešené.

Žádná hudba minulosti

Britští labouristé si mezitím "lízali rány", v tichosti přijali, že brexit je hotovou věcí, a rozhodli se téma pokud možno nezmiňovat, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že koronavirová pandemie následně poskytla oběma stranám krytí pro jejich pozice.  

Koronavirus ale nyní zřejmě ustupuje a jak se britská politika vrací do normálu, mlčení se jeví jako neudržitelné, upozorňuje editorial. Vyzdvihuje, že mnohé aspekty brexitu nejsou dořešené ani hudbou minulosti a mnohé z nich přispívají ke stále závažnějším problémům Spojeného království.

Jde o otázky obchodu, pohybu, vzdělá a především status Severního Irska, vypočítává The Guardian. Apeluje, že nastal nejvyšší čas tato témata opět zařadit do britské politické debaty, už jen proto, jelikož chybný přístup k nim může mít katastrofální dopad na schopnost Londýna dojednat adekvátní dohodu na listopadové klimatické konferenci v Glasgow.

"Johnson dnes o praktických dopadech brexitu nemluví o nic víc než během kampaně k referendu (o vystoupení země z EU, pozn. red.)," pokračuje britský deník. Doplňuje, že pokud premiér už brexit zmíní, činí tak, aby prezentoval labouristy jako ty, kteří tvrdě prohráli.

Britský ministerský předseda jedná - zřejmě za podpory vyhraněné stranické skupiny - jako by voliči konzervativců nadále vnímali brexit coby velkou emotivní otázku opětovného získání suverenity, nikoliv neustále se měnící praktický vztah s Evropou, za který musí nést vláda zodpovědnost, nastiňuje liberální server. Deklaruje, že tento vztah musí být nastolen v souladu v hlasováním z roku 2016, ale zároveň je nutné se vyvarovat zbytečným ekonomickým, ústavním a mezinárodním problémům.

Změna na dohled?

Johnson a jeho ministr pro vztahy s EU David Frost ovšem nadále preferují politiku konfrontace před politikou racionálního kompromisu, a to i v choulostivé otázce Severního Irska, kritizuje The Guardian. Dodává, že Keir Starmer za 18 měsíců v pozici lídra labouristů na tuto hru zjevně přistupoval, jelikož ví, že nemá smysl bojovat předem prohrané bitvy a otevírat rány, které se jen těžce hojí.

"Tento podzim se ale cosi mění," pokračuje editorial. Za spouštěč označuje masivní narušení dodavatelského řetězce pohonných hmot, léčiv a potravin v důsledku nedostatku řidičů kamionů, díky čemuž hrozí nejen panika u čerpacích stanic a prázdné regály v obchodech, ale také vánoční krize.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve všech případech jde částečně o důsledek nedbalého přístupu k brexitu, nebere si servítky renomovaný deník. Viníků je podle něj mnoho, ale Keir by neodváděl svou práci dobře, pokud by na vládu neútočil za nedostatečné plánování v těchto krizích, a proto by měl začít mluvit přímo.

Na nedávné stranické konferenci Keir znovuotevřel dobře uzamčenou brexitovou skříňku jen maličko, když kritizoval Johnsona za jeho přístup k odchodu z EU, který se víceméně omezil na slogany, poukazuje The Guardian. Připomíná, že podle labouristického lídra je vyřešení vztahů Británie s Evropou jedním z nejaktuálnějších témat, vedle klimatické změny, nastartování ekonomiky po pandemii a zastavení rozpadu Spojeného království.

Keir sice přišel s vlastním sloganem "ať brexit funguje", ale zatím není jasné, zda má nějaký obsah, zdůrazňuje prestižní server. I tak to považuje za dobrý signál, byť je na konzervativcích, aby konečně zaujali seriózní přístup, jelikož problémy jsou skutečné a žádají si naléhavé řešení. "Od britských lídrů vyžadují politické plánování, nikoliv stranické pózy," dodává The Guardian.

Související

Kaja Kallasová

Evropa si proráží cestu k většímu vlivu. V Ženevě budou ministři jednat s Íránci

V Ženevě se dnes scházejí ministři zahraničí Velké Británie, Francie a Německa s íránským protějškem Abbasem Aragčím. Cílem je obnovit diplomatický dialog o íránském jaderném programu a zabránit další eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Evropa se v minulosti podílela na vzniku historické jaderné dohody s Íránem a nyní se pokouší sehrát podobně klíčovou roli.

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Boris Johnson Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Prezident Trump přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Trump se dnes osobně setká se Zelenským

Americký prezident Donald Trump se ve středu na summitu NATO v nizozemském Haagu osobně setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informaci potvrdil nejmenovaný činitel z Bílého domu. Zatím však není jasné, jakou roli bude Ukrajina na summitu skutečně hrát – v době, kdy se pozornost světových lídrů stále více upírá na konflikt mezi Izraelem a Íránem.

před 58 minutami

Prezident Trump

"Zlehčují jeden z nejúspěšnějších útoků v dějinách." Trump kritiku odmítá, popírá slova vlastních zpravodajců

Americký prezident Donald Trump důrazně odmítl tvrzení, že by nedávné americké letecké útoky na íránská jaderná zařízení měly jen omezený účinek. Při rozhovoru s novináři na palubě Air Force One prohlásil, že všechny tři cíle byly „perfektně zasaženy“ a „zničené“. Kritiku z amerických médií označil za neúctu k těm, kteří se na operaci podíleli.

před 1 hodinou

Důsledky útoku na íránský jaderný objekt v Isfahánu.

Americké údery na Írán poškodily jaderné cíle, ale zřejmě je nezničily, tvrdí zpravodajci

Americké letecké útoky na tři íránská jaderná zařízení, o nichž prezident Donald Trump tvrdil, že „zcela a totálně zničily“ íránský jaderný program, ve skutečnosti podle předběžného hodnocení americké vojenské rozvědky jadernou infrastrukturu Íránu jen částečně poškodily a pravděpodobně ji zbrzdily pouze o několik měsíců. Vyplývá to z informací, které CNN poskytlo sedm obeznámených zdrojů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy