Napětí mezi srbskou vládou a opozicí značně roste, dva poslanci drží hladovku

Dva srbští poslanci, jeden z opozice a druhý z vládní strany, už třetí den drží protestní hladovku na schodech do budovy srbského parlamentu. První se na vládě a prezidentovi dožaduje odkladu nadcházejících voleb, druhý by rád docílil trestního stíhání opozice, informovala dnes srbská média.

Krajně pravicový opoziční poslanec Boško Obradović od neděle hladovkou protestuje proti vládě. Kabinet by podle něj měl o půl roku odložit parlamentní a lokální volby chystané na 21. června, neboť pro ně nejsou vhodné "zdravotní ani demokratické podmínky".

Vlastní hladovku se jen několik hodin poté rozhodli na stejném místě zahájit i dva poslanci vládní Srbské pokrokové strany (SNS), Aleksandar Martinović a Sandra Božičová. Protestovali tím proti údajné nečinnosti prokuratury. Ta se rozhodla nestíhat Obradoviče a několik jeho příznivců kvůli páteční strkanici před parlamentem, která skončila natrženým sakem jednoho z vládních zákonodárců.

Po výzvě prezidenta a zároveň svého stranického šéfa Aleksandara Vučiče v pondělí večer Božičová od hladovky upustila, Martinović však podle televize N1 v protestu pokračuje i dnešním dnem. Božičová odmítla kritiku, že jejich hladovka může být nátlakem na prokuraturu. Podle ní jde o protest proti tomu, že "státní zastupitelství nedělá svou práci".

Vlnu protestních hladovek na schodišti do budovy zákonodárného sboru ze zcela jiných důvodů odstartoval v neděli nezávislý poslanec Miladin Ševarlić. Chtěl upozornit na to, že se srbská vláda údajně dopouští "vlastizrady" a porušuje územní celistvost státu tím, že nutí kosovské Srby do účasti v kosovské vládě. V pondělí nicméně Ševarlić demonstraci odvolal s tím, že mu politické strany "ukradly nápad" a strhly na sebe mediální pozornost.

Kosovo jednostranně vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku. Bělehrad tento krok neuznává, v rámci tamního politického systému však působí srbské strany.

V Srbsku to není poprvé, co vládní představitelé protestují hladovkou proti opozici. Ministr obrany Aleksandar Vulin loni v dubnu oznámil hladovku na protest proti "násilí" opozice. Podpořit ho v tom chtěl i vlivný náměstek primátora Bělehradu Goran Vesić a 30 dalších vládních poslanců. Hned následující den si však skupina záměr rozmyslela, což u části srbské veřejnosti vzbudilo pobavení.

Napětí mezi srbskou vládou a opozicí v posledních týdnech citelně narostlo. V pondělí večer se před parlamentem sešli jak stoupenci prezidenta Vučiče a jeho SNS, tak podporovatelé Obradoviče a dalších opozičních stran. Na obou demonstracích, které odděloval policejní kordon, se podle odhadů sešlo kolem 6000 lidí. Protestující na obou stranách přitom ignorovali zákaz shlukování i povinnost nosit ve veřejném prostoru roušky. Hladovkář Martinović si navíc se svými přívrženci dlouze podával ruku.

Část srbské opozice již dříve uvedla, že se červnové volby chystá bojkotovat. Vučiče a jeho koalici viní z omezování svobody médií, útoků na opoziční aktivisty, korupce a vazeb na organizovaný zločin. Prezident a jeho spojenci obvinění odmítají.

Související

Více souvisejících

Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy