Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance, potvrdil večer před novináři generální tajemník NATO Jens Stoltenberg jen o pár minut starší vyjádření finského prezidenta Sauliho Niinistöa. Aliance nyní na začínajícím summitu v Madridu obě skandinávské země "pozve", aby se k ní připojily, vstup budou muset schválit také parlamenty všech stávajících třiceti členských států.
Podle Stoltenberga je rychlé přijetí Stockholmu a Helsinek též jasným vzkazem ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, že dveře do aliance zůstávají otevřené i po ruské agresi vůči sousední Ukrajině.
Turecko své výhrady proti vstupu Švédska a Finska stáhlo poté, co v Madridu po několika hodinách jednání ministři zahraničí tří zemí podepsali společné memorandum. "Týká se tureckých obav, včetně těch ohledně vývozů zbraní a boje proti terorismu," řekl novinářům Stoltenberg krátce před slavnostní večeří pořádanou španělským králem Filipem VI. na začátek nynějšího summitu.
Podle úřadu tureckého prezidenta Švédsko a Finsko daly Ankaře slib, že nebudou podporovat kurdské oddíly YPG, podniknou konkrétní kroky ve věci vydání lidí obviněných v Turecku z terorismu nebo zruší embargo na vývoz zbraní do Turecka. Země také budou v zájmu boje proti terorismu sdílet informace tajných služeb, uvedla kancelář tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Nejmenovaný představitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena řekl, že tato dohoda je "důležitým impulsem" pro jednotu Západu. Uvedl také, že Biden na žádost Finska a Švédska dříve mluvil s tureckým prezidentem Erdoganem. Švédská premiérka Magdalena Anderssonová souhlas Turecka se vstupem její země a Finska do NATO označila za "důležitý krok".
Český premiér Petr Fiala ocenil rozhodnutí Turecka nebránit vstupu Finska a Švédska do NATO jako velmi dobrou zprávu. "Padla poslední překážka a nic nebrání tomu, aby se naši severští přátelé stali brzy právoplatnými členy NATO. Představují velké posily pro celou alianci," uvedl v reakci na dotaz ČTK.
O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruské invazi na Ukrajinu. "Rusku se dostane více NATO na jeho hranicích," poznamenal k tomu Stoltenberg. Finsko s Ruskem sdílí hranici dlouhou 1300 kilometrů.
Ankara však zahájení přístupového procesu s oběma skandinávskými zeměmi jako jediný člen NATO zablokovala. Doposud tvrdila, že s rozšířením aliance nesouhlasí, protože Švédsko a Finsko údajně podporují teroristické organizace. Těmi Turecko myslí například Stranu kurdských pracujících (PKK), která je na seznamu teroristických organizací USA i EU, ale také kurdské oddíly YPG, které západní země podporovaly v boji proti organizaci Islámský stát, a hnutí klerika Fetthullaha Gülena. Jeho příznivce turecké úřady považují za strůjce neúspěšného vojenského puče v roce 2016.
Ankaře také vadilo omezení na vývoz zbraní, které oba skandinávské státy i jiné západní země vůči Turecku zavedly v roce 2019 na protest proti její ofenzivě proti YPG na severu Sýrie. Turecko to považovalo za urážku, protože své nasazení v Sýrii považuje za nezbytný krok v boji proti terorismu.
Související
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
před 1 hodinou
Slovensko řeší Fica. Nejde o to, co vypráví, ale odkud to říká
před 1 hodinou
Muž v Praze utekl z léčebny. Může být nebezpečný a sexuálně agresivní, varuje policie
před 2 hodinami
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
před 3 hodinami
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
včera
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
včera
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
včera
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
včera
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
včera
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
včera
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
včera
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
včera
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
včera
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
včera
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
včera
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
včera
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
včera
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
včera
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
Drama kolem obsazení prezidentského postu v Jižní Koreji pokračuje. Vyšetřovatelé v pátek neuspěli při pokusu vykonat zatýkací rozkaz a zadržet zvoleného prezidenta Jun Sok-jola, který čelí tzv. impeachmentu. Upozornil na to web DW.
Zdroj: Lucie Podzimková