NÁZOR: Kouření před vážným průběhem covidu nechrání. Profesor vysvětlil proč

Na počátku koronavirové pandemie vědci přišli s překvapivým tvrzením, že kuřáci jsou zřejmě chráněni před nejhoršími dopady nemoci covid-19, poukazuje chirurg Mark Shrime v komentáři pro server The Conversation. Profesor z irské Univerzity medicíny a zdravotních věd upozorňuje, že to se nakonec neprokázalo.

"Kuřácký paradox" se prvně objevil při zkoumání hospitalizovaných pacientů v Číně, později jej hlásily i studie z Itálie a Francie, nastiňuje profesor. Vyzdvihuje ale masivní studii z Británie, která minulý měsíc zjistila, že kuřáci s covidem mají naopak o 80 % vyšší šanci na hospitalizaci než nekuřáci, a proto se táže, zda se věda skutečně tak zmýlila.

Shrime zmiňuje výrok matematika Pierre-Simona Laplace, že čím více je zjištění mimořádné, tím více je nutné ověřit jej, což tvrdí i americký astronom Carl Sagan. "A přiznejme si, že pro kuřáky, jejichž plíce jsou zpustošené tabákem, je vskutku zázrak, mají-li lepší výsledky v respiračním onemocnění," dodává autor komentáře.

Zatímco prokazování je pomalé, složité a poměrně fádní, veřejnost lační po mimořádných objevech, poukazuje odborník. Proto rozebírá, jak celá situace vznikla.

Zaprvé, věda vždy přináší nejistotu, což nám není příliš příjemné, upozorňuje Shrime. Jako příklad dává předpověď počasí s desetiprocentní šancí na déšť, která většinu lidí vede k tomu, že si ven nevezmou deštník, což se sice v devíti z deseti případů vyplatí, ale v desátém nikoliv a na adresu meteorologů se pak snáší kritika.

Problém ovšem nejsou meteorologové, ale lidská potřeba mít jistotu a podvědomá transformace sdělení, že panuje desetiprocentní šance na déšť, v ujištění, že pršet skutečně nebude, deklaruje profesor. Dodává, že takové tendence se projevují všude, od předvolebních průzkumů po návštěvu lékaře, kde pacient zpravidla chce slyšet, jaká je jeho diagnóza, nikoliv jaká by mohla být.

Klíčem je pravděpodobnost   

"A tak funguje věda. Vše je o pravděpodobnosti a každá nová informace nás vede k aktualizaci pravděpodobnosti," píše Shrime. Jako příklad dává poučku matematika Josepha Bertranda.

Pokud máme tři stejné krabičky, z nichž jedna obsahuje dvě zlaté mince, jedna dvě stříbrné mince a jedna zlatou i stříbrnou minci, při náhodném výběru jedné z krabiček máme třetinovou šanci, že zvolíme tu se dvěma stříbrnými mincemi, nastiňuje autor komentáře. Dodává, že pokud z ní ale vyjmeme jednu minci a ukáže se, že je zlatá, naše šance, že jsme vybrali tu se dvěma stříbrnými, spadla na nulu, i kdyby druhá mince byla stříbrná.

Jedna nová informace tedy může výrazně zpřesnit pravděpodobnost, deklaruje chirurg. Situaci vztahuje na koronavirus, o němž jsme v lednu 2020 mnoho nevěděli a teprve s přicházejícími daty aktualizujeme odhady pravděpodobností.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To je například důvod, proč nadále nosíme roušky, ale již si nedezinfikujeme poštu, uvádí profesor. Vysvětluje, že nikdo si nemůže být stoprocentně jistý, že protipandemická opatření jsou správná, protože vycházejí z aktuálně platného poznání a vždy se může objevit nová informace.

"To samé platí o kuřáckém paradoxu," pokračuje Shrime. Poukazuje, že před pandemií existovaly důkazy o škodlivosti kouření pro plíce, následně se objevila nová informace, která posílila pravděpodobnost překvapivého tvrzení, že kouření chrání před covidem. Pak ale vyvstala otázka, zda byly důkazy pádné, a ukázalo se, že nebyly, doplňuje odborník.

Předně, ve chvílích, kdy se na studie o kuřáckém paradoxu upozornilo, neprošly recenzním řízením, vyzdvihuje profesor. Konstatuje, že některé v něm uspěly, jiné ovšem byly staženy, jelikož se ukázalo, že je financoval tabákový průmysl. Zveřejnění studií před jejich zrecenzováním je sice dobré z pohledu rychlého šíření informací, ale jejich závěry nelze brát za hotovou věc, zdůrazňuje Shrime.

Za druhé, většina takových studií byla provedena na malém vzorku pacientů, což sice nemusí být fatální chyba, ale závěry je pak nutné vnímat obezřetně s tím, že pravděpodobnosti se mohou v budoucnu měnit, deklaruje expert. Jako příklad uvádí situaci, kdy si tisíckrát hodíte mincí a jen v jediném případě vám padne pana, což vás může vést k domněnce, že s mincí není něco v pořádku. Pokud vám však padne pana ve dvou ze tří pokusů, podezření nebude velké.

Studie, které naznačovaly existenci kuřáckého paradoxu, byly provedeny na desítkách až stovkách osob, zatímco britská studie, jež dospěla k opačnému názoru, na více než 400 tisících lidech, upozorňuje autor komentáře. Za největší problém však považuje, jakou otázku si úvodní studie kladly - namísto "Kolik z hospitalizovaných tvoří kuřáci?" měla znít "Jakou pravděpodobnost hospitalizace mají kuřáci v populaci ve srovnání s nekuřáky?"   

V prvním případě se díváme pouze na jedince, kteří skončili v nemocnici a byli tam dostatečně dlouho, aby se dali studovat, vysvětluje profesor. Zdůrazňuje, že taková studie pracuje pouze s hospitalizovanými a důvodů, proč mezi nimi nejsou kuřáci, může být mnoho, například skutečnost, že umírají dříve než nekuřáci, nebo byli rychle posláni zemřít do hospiců, tudíž nemohli být do statistiky zahrnuti.

Britská studie se proti tomu zaměřila na celou populaci, tudíž podobná zkreslení zmizela, kvituje Shrime. Tvrdí proto, že věda se ohledně kuřáckého paradoxu nemýlila, ale zajímavý náznak byl pouze chybně široce prezentován jako mimořádný objev.

"Pokud by nás covid nenaučil nic jiného, měl by nás naučit držet se vysokých standardů ohledně mimořádných tvrzení - o kouření, vitaminu D, zniku, bělidlech, kloktání jódu či rozprašování peroxidu vodíku," píše profesor. Zdůrazňuje, že věda si na rozdíl od mimořádných tvrzení žádá čas, protože - příměrem Jonathana Swifta - tvrzení často proletí kolem, zatímco důkazy se belhají opodál.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Kouření věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

před 4 hodinami

V Praze se koná poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

před 5 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

před 5 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

před 6 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 8 hodinami

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 9 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy