NÁZOR: Kouření před vážným průběhem covidu nechrání. Profesor vysvětlil proč

Na počátku koronavirové pandemie vědci přišli s překvapivým tvrzením, že kuřáci jsou zřejmě chráněni před nejhoršími dopady nemoci covid-19, poukazuje chirurg Mark Shrime v komentáři pro server The Conversation. Profesor z irské Univerzity medicíny a zdravotních věd upozorňuje, že to se nakonec neprokázalo.

"Kuřácký paradox" se prvně objevil při zkoumání hospitalizovaných pacientů v Číně, později jej hlásily i studie z Itálie a Francie, nastiňuje profesor. Vyzdvihuje ale masivní studii z Británie, která minulý měsíc zjistila, že kuřáci s covidem mají naopak o 80 % vyšší šanci na hospitalizaci než nekuřáci, a proto se táže, zda se věda skutečně tak zmýlila.

Shrime zmiňuje výrok matematika Pierre-Simona Laplace, že čím více je zjištění mimořádné, tím více je nutné ověřit jej, což tvrdí i americký astronom Carl Sagan. "A přiznejme si, že pro kuřáky, jejichž plíce jsou zpustošené tabákem, je vskutku zázrak, mají-li lepší výsledky v respiračním onemocnění," dodává autor komentáře.

Zatímco prokazování je pomalé, složité a poměrně fádní, veřejnost lační po mimořádných objevech, poukazuje odborník. Proto rozebírá, jak celá situace vznikla.

Zaprvé, věda vždy přináší nejistotu, což nám není příliš příjemné, upozorňuje Shrime. Jako příklad dává předpověď počasí s desetiprocentní šancí na déšť, která většinu lidí vede k tomu, že si ven nevezmou deštník, což se sice v devíti z deseti případů vyplatí, ale v desátém nikoliv a na adresu meteorologů se pak snáší kritika.

Problém ovšem nejsou meteorologové, ale lidská potřeba mít jistotu a podvědomá transformace sdělení, že panuje desetiprocentní šance na déšť, v ujištění, že pršet skutečně nebude, deklaruje profesor. Dodává, že takové tendence se projevují všude, od předvolebních průzkumů po návštěvu lékaře, kde pacient zpravidla chce slyšet, jaká je jeho diagnóza, nikoliv jaká by mohla být.

Klíčem je pravděpodobnost   

"A tak funguje věda. Vše je o pravděpodobnosti a každá nová informace nás vede k aktualizaci pravděpodobnosti," píše Shrime. Jako příklad dává poučku matematika Josepha Bertranda.

Pokud máme tři stejné krabičky, z nichž jedna obsahuje dvě zlaté mince, jedna dvě stříbrné mince a jedna zlatou i stříbrnou minci, při náhodném výběru jedné z krabiček máme třetinovou šanci, že zvolíme tu se dvěma stříbrnými mincemi, nastiňuje autor komentáře. Dodává, že pokud z ní ale vyjmeme jednu minci a ukáže se, že je zlatá, naše šance, že jsme vybrali tu se dvěma stříbrnými, spadla na nulu, i kdyby druhá mince byla stříbrná.

Jedna nová informace tedy může výrazně zpřesnit pravděpodobnost, deklaruje chirurg. Situaci vztahuje na koronavirus, o němž jsme v lednu 2020 mnoho nevěděli a teprve s přicházejícími daty aktualizujeme odhady pravděpodobností.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To je například důvod, proč nadále nosíme roušky, ale již si nedezinfikujeme poštu, uvádí profesor. Vysvětluje, že nikdo si nemůže být stoprocentně jistý, že protipandemická opatření jsou správná, protože vycházejí z aktuálně platného poznání a vždy se může objevit nová informace.

"To samé platí o kuřáckém paradoxu," pokračuje Shrime. Poukazuje, že před pandemií existovaly důkazy o škodlivosti kouření pro plíce, následně se objevila nová informace, která posílila pravděpodobnost překvapivého tvrzení, že kouření chrání před covidem. Pak ale vyvstala otázka, zda byly důkazy pádné, a ukázalo se, že nebyly, doplňuje odborník.

Předně, ve chvílích, kdy se na studie o kuřáckém paradoxu upozornilo, neprošly recenzním řízením, vyzdvihuje profesor. Konstatuje, že některé v něm uspěly, jiné ovšem byly staženy, jelikož se ukázalo, že je financoval tabákový průmysl. Zveřejnění studií před jejich zrecenzováním je sice dobré z pohledu rychlého šíření informací, ale jejich závěry nelze brát za hotovou věc, zdůrazňuje Shrime.

Za druhé, většina takových studií byla provedena na malém vzorku pacientů, což sice nemusí být fatální chyba, ale závěry je pak nutné vnímat obezřetně s tím, že pravděpodobnosti se mohou v budoucnu měnit, deklaruje expert. Jako příklad uvádí situaci, kdy si tisíckrát hodíte mincí a jen v jediném případě vám padne pana, což vás může vést k domněnce, že s mincí není něco v pořádku. Pokud vám však padne pana ve dvou ze tří pokusů, podezření nebude velké.

Studie, které naznačovaly existenci kuřáckého paradoxu, byly provedeny na desítkách až stovkách osob, zatímco britská studie, jež dospěla k opačnému názoru, na více než 400 tisících lidech, upozorňuje autor komentáře. Za největší problém však považuje, jakou otázku si úvodní studie kladly - namísto "Kolik z hospitalizovaných tvoří kuřáci?" měla znít "Jakou pravděpodobnost hospitalizace mají kuřáci v populaci ve srovnání s nekuřáky?"   

V prvním případě se díváme pouze na jedince, kteří skončili v nemocnici a byli tam dostatečně dlouho, aby se dali studovat, vysvětluje profesor. Zdůrazňuje, že taková studie pracuje pouze s hospitalizovanými a důvodů, proč mezi nimi nejsou kuřáci, může být mnoho, například skutečnost, že umírají dříve než nekuřáci, nebo byli rychle posláni zemřít do hospiců, tudíž nemohli být do statistiky zahrnuti.

Britská studie se proti tomu zaměřila na celou populaci, tudíž podobná zkreslení zmizela, kvituje Shrime. Tvrdí proto, že věda se ohledně kuřáckého paradoxu nemýlila, ale zajímavý náznak byl pouze chybně široce prezentován jako mimořádný objev.

"Pokud by nás covid nenaučil nic jiného, měl by nás naučit držet se vysokých standardů ohledně mimořádných tvrzení - o kouření, vitaminu D, zniku, bělidlech, kloktání jódu či rozprašování peroxidu vodíku," píše profesor. Zdůrazňuje, že věda si na rozdíl od mimořádných tvrzení žádá čas, protože - příměrem Jonathana Swifta - tvrzení často proletí kolem, zatímco důkazy se belhají opodál.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Kouření věda

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

Brittney Griner

Rusko propustilo z vězení americkou basketbalistku Grinerovou. Vyměnilo ji s USA za obchodníka se zbraněmi

Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady propustily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta vězněného v USA. Výměna je vyvrcholením několika měsíců vyjednávání, jehož předmětem byl i další americký občan, bývalý voják Paul Whelan odsouzený v Rusku za špionáž. Whelan však nadále setrvává v ruském vězení.

včera

včera

Cestovní pas, ilustrační foto

Ukrajinská tajná služba hlásí nález ruských pasů v objektech církve

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o tom, že dokončila prohlídky v diecézích ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v několika oblastech země. Tvrdí, že v nich našla mimo jiné ruské pasy, prokremelskou literaturu nebo vlajku takzvaného Novoruska. Série razií ukrajinských bezpečnostních složek v objektech této církve začala letos v říjnu, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Mladí Francouzi budou mít zdarma kondomy, dostanou je v lékárnách

Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na setkání s mládeží to dnes oznámil prezident Emmanuel Macron a dodal, že to považuje za "malou revoluci v prevenci". Informoval o tom deník Le Monde. Francie se tak snaží bojovat proti nárůstu počtu případů sexuálně přenosných nemocí v posledních letech, zejména u mladých lidí, píše agentura AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

Centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

včera

Záchranná služba, ilustrační fotografie.

V Třinci vybuchl kotel, vážně zraněný muž utrpěl popáleniny

Při výbuchu kotle se dnes odpoledne vážně zranil šestadvacetiletý muž v Třinci na Frýdecko-Místecku. Utrpěl popáleniny druhého až třetího stupně zhruba na čtvrtině těla. Letečtí záchranáři ho přepravili do ostravského popáleninového centra. ČTK to sdělil mluvčí zdravotnické služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

včera

Cristiano Ronaldo

Ronaldovy manýry na MS v Kataru pokračují. Šampionát chtěl údajně opustit, vložil se do toho svaz

Jedním z příběhů letošního fotbalového šampionátu píše jedna z největších fotbalových hvězd, Portugalec Cristiano Ronaldo. Poté, co se před turnajem rozhádal s vedením Manchesteru United, kde následně skončil, se - zdá se - dokázal rozhádat s národním týmem. Všechno začalo v posledním prohraném skupinovém zápase s Jižní Koreou, kde sepsul své spoluhráče. V osmifinálovém zápase proti Švýcarsku už Ronaldo chyběl v základní sestavě a spekulovalo se, zda to nebyla reakce na jeho chování. Následně odmítl trénovat s náhradníky a naopak si užíval odpočinku s hráči ze základu. Kromě toho měl kouči Fernandu Santosovi za přesunutí na lavičku pohrozit opuštěním turnaje.

Aktualizováno včera

Papež František se rozplakal u modlitby za mír na Ukrajině

Papež František se rozplakal u modlitby za mír na Ukrajině

Papeže Františka dnes přemohly emoce během tradiční modlitby k Panně Marii, kterou prosil mimo jiné i o mír na Ukrajině. Když se František dostal k pasáži, kde mluvil o válce, zlomil se mu hlas, začal plakat a musel se asi na půl minuty odmlčet, než mohl pokračovat dál. Napsaly o tom agentury AP a Reuters.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Sněmovna reprezentantů schválila návrh amerického obranného rozpočtu

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát.

Aktualizováno včera

Putin popíjející víno vyprávěl, jak za válku může prý Ukrajina.

Opilý Putin: Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové + VIDEO

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

včera

Aktualizováno včera

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenská sněmovna na mimořádné schůzi začala jednat o vyslovení nedůvěry vládě

Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Rozprava bude pokračovat v pátek, samotné hlasování poslanců je naplánováno na příští úterý. Rozhodující patrně bude hlavně postoj nezařazených poslanců. Podle médií návrh hodlá podpořit i jeden poslanec vládní koalice. Heger v projevu před poslanci varoval před rizikem návratu nynější opozice k moci a zmínil kauzy z dob jejího vládnutí.

Aktualizováno včera

Volkswagen

Volkswagen odkládá rozhodnutí o továrně na baterie v Česku

Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě postaví továrnu na baterie do elektroaut. Koncern v prohlášení, které ČTK dnes poskytl mluvčí automobilky Škoda Auto Pavel Jína, mimo jiné uvádí, že vzhledem k současné energetické krizi není třeba jednat okamžitě. 

včera

Seismograf, ilustrační fotografie.

Zemětřesení v Česku. Zasáhlo Chebsko, otřesy cítili lidé i na Sokolovsku

Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo magnitudo 3,3 stupně, po upřesnění seismologové stanovili jeho sílu na 3,1 stupně, řekla ČTK Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Zda-li jde o jednotlivý otřes, nebo začátek zemětřesného roje, ale nelze zatím s jistotou odhadnout, řekla ČTK. 

včera

Aktualizováno včera

Chorvatsko

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. EU schválila přijetí do Schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí čekat

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka a dalších částí zóny volného pohybu budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od začátku příštího roku. Naopak na přijetí Rumunska a Bulharska se ministři neshodli, potvrdili médiím účastníci jednání. Zástupci Rumunska a Bulharska uvedli, že jsou rozhodnutím ministrů zklamáni.

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko zváží vývoz zbraní do Turecka, očekává souhlas se vstupem do NATO

Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle agentury Reuters během návštěvy Turecka finský ministr obrany Antti Kaikkonen. Helsinky chtějí, aby Turecko ratifikovalo vstup Finska a Švédska do NATO. Ankara Finsko vyzvala, aby před tím začalo povolovat vývoz zbraní do Turecka.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry & Meghan.

Netflix vydal dokument Harry & Meghan. Splnila se velká očekávání?

Britský princ Harry prohlásil, že je jeho povinností odhalit "vykořisťování a úplatkářství", kterého se podle něj dopouštějí média. Spolu s manželkou Meghan v šestidílném dokumentárním seriálu, jehož první tři díly dnes ráno zpřístupnila streamovací platforma Netflix, zkritizovali chování médií a promluvili o svých vztazích s rodinou.

včera

Převrat v Německu: Policisté připouští další razie a zatýkání

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF, kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí. Spiklence, které němečtí vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, sledovaly bezpečnostní úřady od jara.

Zdroj: ČTK

Další zprávy