Některé práce jsou zbytečné? Pandemie ukazuje nepříjemnou pravdu, tvrdí profesor

NÁZOR - Krize zpravidla odhalují nepřiznané pravdy, konstatuje antropolog David Graeber v komentáři pro server Politico. Profesor z prestižní London School of Economics tvrdí, že koronavirus a následná karanténa nám ukazují, že velká část toho, co označujeme za ekonomiku, je v zásadě podvod.

Trh selhal

Krize v roce 2008 odhalila, že většina finančních kouzelníků, ke kterým jsme byli v předchozích dvou dekádách učeni přistupovat s úctou, jsou spíše pokoutní, neohrabaní šejdíři, deklaruje antropolog. V souvislosti s aktuální krizí připomíná, že miliony skvěle placených kancelářských pracovníků musely zůstat doma, pracovní dobu omezily maximálně na 10-15 minut denně, aniž by to mělo větší vliv na základní funkce, které živí, šatí, baví a udržují při životě společnost.

"Jaký skutečný význam mají vedoucí konzultanti, marketingoví manažeři a výzkumníci, podnikoví právníci, lobbisté, vedoucí stratégové či místopředsedové pro kreativní rozvoj (nehledě na nekončící zástupy administrativních pomocníků)?" táže se profesor. Podotýká, že v mnoha oblastech, například v nemocnicích, zjevně věci fungují mnohem lépe, pokud chybí "zbytní pracovníci" na vrcholu administrativního a řídícího řetězce.

V březnu probíhala debata, zda by nebylo dobré nechat newyorskou burzu Wall Street zcela zavřenou, byť jen na pár týdnů, aby se uklidnila situace, připomíná odborník. To označuje za velmi vypovídající, protože v diskuzi nikdy nezaznělo, že uzavření obchodu s cennými papíry by samo o sobě mělo negativní dopad na kohokoliv krom samotných burzovních obchodníků.

Antropolog pokládá otázku, co to říká o instituci, která může napáchat ohromné škody, ale nikdo si není jistý, jakým způsobem jemu osobně vlastně prospívá. "Ekonomické učebnice nás pochopitelně učí, že finanční trhy jsou lepší, volným trhem řízenou cestou k naplnění toho, o co se státy usilují skrze centrální plánování," pokračuje Graeber. Dodává, že finanční trhy podle této interpretace slouží k optimální alokaci zdrojů pro budoucí potřeby a tužby.

Trh přesto podle profesora selhal tak, jako žádný sovětský pětiletý plán, vytvořil téměř nepředstavitelné rozdíly mezi bohatými a chudými, pravidelně přináší finanční krize a zjevně nás enormní rychlostí vede ke zničení planety. Efektivní alokace tak možná nikdy nebyla cílem a burzy existují pro vlastní účel, naznačuje antropolog.

"Možná jsou všechny ty třpytivé věže jen stejně marnivé projekty jako stovky vnitřních firemních časopisů. Možná polovina oxidu uhličitého, který pumpujeme do vzduchu, je nakonec vypouštěna, aby nějaký zástupce ředitele mohl kynout rukou a říkat: ''Pohleďte na mou říši!'" píše akademik. Deklaruje, že mnoho lidí bytostně zodpovědných za tento stav, nyní pracuje z domova.

Zapomenutí hrdinové  

Graeber si pokládá otázku, kdo jsou ti, kteří skutečně pracují, ti, kteří nám umožňují žít, jak se nyní ukázalo. Pro získání odpovědi navrhuje myšlenkový experiment, kdy na ekonomiku nebudeme nenahlížet jako na trh, ale na způsob, jakým se o sebe lidé vzájemně starají, poskytují si materiální potřeby a základ pro uspokojivý, smysluplný život.

Pokud definujeme produktivitu takto, pak je těžké nedospět k závěru, že ty nejpřínosnější práce - sběr ovoce, péče, donáškové služby, řemesla - jsou nejen nejhůře placené, ale také nejméně uznávané a přitom nejvíce nebezpečné, konstatuje profesor. Dodává, že nejméně polovina, ne-li většina těch nejcennějších prací je vykonávána zdarma, převážně ženami.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nyní je běžné oslavovat nepostradatelné pracovníky jako hrdiny, stejným způsobem, jakým jsme zvyklí mluvit o vojácích a policistech, kteří nasazují životy za nás všechny," píše antropolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti byla vždy větší pravděpodobnost, že při výkonu svého povolání zemře zemědělec, rybář, řidič, popelář či stavební dělník, jen jsme o tom nikdy nepřemýšleli, stejně jako jsme si nikdy nepoložili otázku, proč tolik lidí, kteří zajišťují naše základní potřeby, musí bezdůvodně nosit divné, nepohodlné uniformy.  

Ti, kteří vykonávají zmíněné profese, vždy nasazovali své životy pro naše pohodlí, jen jsme to nepostřehli, deklaruje Graeber. Tvrdí, že princip stávajícího systému je ovšem opačný a nejvíce jsou odměňuje ty, kteří mohou napáchat největší škody, zatímco ti nejužitečnější dostávají nejméně.

Profesor navrhuje, aby se to letos změnilo a nepostradatelní pracovníci dostali zvláštní bonus ve výši dvou až tří ročních platů, podobně jako běžně dostávají burzovní ředitelé za potlesku zákonodárců. "Pak můžeme začít přemýšlet o tom, kolik těch, kteří pracují z domova, by se mělo vrátit do svých kójí a kolik takových pracovních míst by mělo raději zůstat uprázdněno," uzavírá akademik.

Související

Úřad vlády

Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“

Vládní daňový balíček ještě ve spojení s představenými parametrickými změnami důchodového systému – protože o jeho reformu se věru nejedná – zaplatí hlavně „obyčejný člověk“. Nic moc jiného ale vlastně čekat nešlo. Vždyť vláda sama má ke svým výdajům k dispozici peníze z daní a odvodů občanů a firem. A dluh. Dluh, to jsou ale jen budoucí daně a odvody. Komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Ilustrační foto

Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, MF by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší

Inflace v Česku je přes svůj určitý pokles stále nebetyčná, komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda. V březnu vykázala úroveň patnácti procent v meziročním vyjádření, takže předčila prognózu České národní banky. Ministerstvo financí by proto mělo zase rychle zapomenout na zvýšení DPH. Tento týden vypustilo do éteru veřejné diskuse pokusný balonek – právě ke zvýšení DPH. Ale potázalo se se zlou. Zrušení nejnižší sazby DPH doprovázené kosmetickou redukcí nižší sazby a "škatulaty" s položkami totiž v souhrnu opravdu představuje zvýšení daně.

Více souvisejících

Ekonomická krize peníze Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 44 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy