Nová opatření proti COVID-19 v Británii: Nastaly zmatky, metro je stále přeplněné

Británie se dnes probudila do nového přísného režimu, který občanům ve snaze zabránit šíření koronaviru v pondělí večer naordinoval premiér Boris Johnson, první hodiny života v karanténě však v zemi provázely zmatky, nedorozumění i zjevné porušování nových pravidel.

Sociální sítě byly například plné fotografií metra v ranní dopravní špičce, kde byla na nástupištích i ve vagonech dál hlava na hlavě, řetězec obchodů se sportovním vybavením Sports Direct odmítl uzavřít své pobočky a tisíce občanů zahltily úřady dotazy ohledně přesné definice některých opatření, informoval dnes server BBC a další britská média.

This is what a world under quarantine looks like!!! #CoronaVirusUpdate #coronavirus #Covid_19 #nyc #france #Italy #Wuhan #China #London #uk pic.twitter.com/M4r4GxLWnr

— Dr. Majed Alsarheed (@malsarheed) March 20, 2020

Kvůli přeplněnému londýnskému metru už dostal dopravní podnik TfL řadu stížností, protože podle lidí dojíždějících do práce nelze kvůli omezenému provozu ani při nejlepší vůli dodržet doporučení vlády udržovat na veřejnosti od ostatních lidí nejméně dvoumetrový odstup.

Dopravní podnik totiž ve snaze odradit obyvatele od cestování po městě prodloužil intervaly mezi jednotlivými spoji a některé linky zcela uzavřel.

"Kvůli prodloužení intervalů metra jsou teď spoje ve špičce mnohem plnější, takže to má zcela opačný efekt, než bylo zamýšleno. Je to opravdu nebezpečné a nepřijatelné!", napsal na twitteru Londýňan Terry McCarthy.

By reducing the frequency of the tube, the trains that do run in rush hour are now busier which is having opposite the desired effect. This is extremely dangerous and unacceptable!!! #Covid_19 #COVID_19uk #coronavirus #SocialDistanacing #London @TfL @SadiqKhan pic.twitter.com/b94i9ntht4

— Terry McCarthy (@Terry_McCarthy) March 23, 2020

Londýnský starosta Sadiq Khan podle BBC vzkázal obyvatelům přes mluvčího, že by měli dodržovat nařízení, aby hromadnou dopravu používali jen, když je to opravdu nezbytné. "Veřejnou dopravu by měli používat jen pracovníci v kritických odvětvích," uvedl.

Dopravní podnik už minulý týden uvedl, že počet cestujících v metru se snížil o 70 procent, v autobusech o 40 procent.

Podle vládního nařízení o omezení volného pohybu by se Britové měli co nejvíce držet doma. Ven mohou jen na nezbytné nákupy nebo do práce; kvůli sportu nebo procházce smějí vyjít z bytu jen jedenkrát denně a nikdy ve skupině čítající více než dvě osoby s výjimkou rodinných příslušníků. Zavřou se veškeré obchody, které neprodávají životně důležité zboží, ale i knihovny, dětská hřiště, venkovní posilovny a modlitebny.

"Doufám, že lidé budou tato doporučení dodržovat. Pokud to tak z nějakého důvodu nebude, přijdou sankce," varoval dnes v BBC vicepremiér Michael Gove. Zatím mohou Britové za nedodržení pravidel dostat pokutu 30 liber, postihy se ale mohou zpřísnit. "Pokud se lidé budou dál chovat protispolečenským způsobem, pak máme k dispozici silnější opatření," řekl Gove.

Lidé ale často ani přesně nevědí, jak pravidla správně dodržovat. Nejasnosti panují například kolem toho, jaké sportovní aktivity lze venku provozovat, napsala agentura Reuters. Sportovní řetězec Sports Direct si zase po svém vyložil nařízení, že mají zavřít všechny obchody, které neprodávají životně důležité zboží. Chtěl nechat otevřeno, protože lidé podle něj potřebují jeho sortiment k venkovním aktivitám, které fungují i jako prevence nákazy. Vicepremiér Gove však vzkázal, že vybavení na fotbal nebo cvičební úbory rozhodně životní nutností nejsou.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.
Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov poděkoval Britům za tanky, na Ukrajinu dorazily další z Portugalska

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových vozidel. Na twitteru zveřejnil video, na kterém sedí v jednom z tanků seřazených na poli a se zdviženým palcem děkuje v angličtině Londýnu. Tři tanky Leopard dnes podle portugalského ministerstva obrany dorazily na Ukrajinu i z Lisabonu.

Více souvisejících

Velká Británie Londýn Michael Gove Sadiq Khan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 43 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfárá do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy