Podle britských zpravodajců byl pád Kábulu už letos nepravděpodobný, tvrdí Raab

Podle britských zpravodajců bylo nepravděpodobné, že by Kábul padl do rukou radikálního islamistického hnutí Tálibán ještě letos, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab. Ministr před poslanci ve Westminsteru obhajoval stažení britských sil z Afghánistánu, kde Tálibán po bleskovém postupu zemí převzal moc během několika týdnů, napsala agentura Reuters.

"Hlavní zpráva, se kterou jsme pracovali, byla, že (...) po odchodu vojsk ke konci srpna přijde vytrvalé zhoršování situace a že je nepravděpodobné, že by Kábul padl letos. (...) To neznamená, že bychom neměli záložní plán nebo netestovali další varianty. Jen abychom si to ujasnili, tento pohled byl mezi našimi spojenci v NATO široce sdílený," uvedl Raab.

Britská armáda musí být podle něj samostatnější a agilnější a v budoucnu méně závislá na spolupráci se Spojenými státy. Ty přesto zůstanou nejbližším spojencem Británie, uvedl ministr Raab. Po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu neexistovala podle Raaba jiná "životaschopná koalice", která by mohla pomoci udržet britskou armádu v Kábulu, píše Reuters.

Po jednání v parlamentu se ministr Raab chystá na cestu do zmíněného regionu, ale neupřesnil, do které země a se kterými partnery bude jednat. Poslanci opakovaně ministrovi vytýkali nepřesnost nebo absenci konkrétních údajů a čísel v jeho odpovědích. Podle Raaba například britská vláda neví, kolik přesně britských občanů ještě v Afghánistánu zůstalo, ale jsou jich "nižší stovky", píše stanice BBC. Ať už je jejich počet jakýkoliv, je to "příliš mnoho", uvedl ministr.

Britská vláda by v budoucnu ráda měla diplomatické zastoupení v Afghánistánu, ačkoliv to bezpečnostní situace aktuálně nedovoluje, uvedl Raab.

Raab dnes odmítl uvést celkové údaje o lidech převezených do bezpečí britskou armádou, ale sdělil poslancům několik detailů. Mezi přibližně 15.00 evakuovanými bylo 287 novinářů, 65 aktivistů za práva žen a devět soudců, cituje Raaba BBC. Všichni spojenci z Afghánistánu převáželi své diplomaty, většinu míst v letadlech v posledních dnech využili Afghánci, kteří v minulosti spolupracovali se spojenci, a jejich rodinní příslušníci. Po změně režimu v Kábulu jim hrozilo nebezpečí.

Dominic Raab v srpnu čelil vlně kritiky za to, že nezavolal svému afghánskému protějšku Muhammadu Hanífu Atmarovi kvůli evakuaci afghánských spolupracovníků britské armády ještě předtím, než moc v Kábulu převzalo hnutí Tálibán. Ministr byl v době těsně před začátkem evakuací na dovolené, jakékoliv pochybení odmítá. Někteří poslanci žádali ministrovu demisi, téma se objevilo i v dnešní debatě na půdě parlamentu.

Související

Dominic Raab

Britský vicepremiér Raab byl obviněn z šikany. Stížnosti nechá prošetřit

Britský vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab dnes oznámil, že požádal o nezávislé vyšetřování dvou formálních stížností na své chování. Informovala o tom agentura Reuters, podle které Raabovo obvinění z šikany zaměstnanců zvyšuje tlak, kterému čelí britský premiér Rishi Sunak kvůli svým personálním volbám.

Více souvisejících

Dominic Raab Afghanistán Velká Británie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy