Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovaná OSN a Tureckem z 1. srpna letošního roku umožnila vyplout z černomořských přístavů již 27 lodím s obilím. „Dohoda položila základy pro trvalé mírové prostředí,“ řekl americkému serveru CNN turecký ministr obrany Halusi Akar.
„Od 1. srpna plulo skrze ukrajinské přístavy 53 plavidel pro zásilky obilí, z toho 27 již z Ukrajiny odplulo zase pryč,“ doplnil Akar při konferenci v istanbulském Společném koordinačním centru po boku generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese. Toto centrum zaměstnává úředníky z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Dohlíží na černomořský export ukrajinského obilí a hnojiv.
Guterres si prohlédl plavilo SSI Invincible II, které pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů. „650 tisíc metrických tun obilí a jídla je na cestě zásobit obchody po celém světě,“ uvedl generální tajemník. Loď plula do ukrajinského přístavu Čornomorsk.
Akar i Guterres upozornili na důležitost tohoto vývozu. „Tento vývoz pomůže překonat krizi, která ovlivňuje celý svět. Především sníží ceny potravin,“ sdělil turecký ministr.
Rusko a Ukrajina jsou hlavními světovými vývozci hnojiv. Jde například o močovinu, potaš a různé fosfáty. „V případě nedostatku hnojiv v roce 2022 by v roce 2023 hrozil nedostatek jídla. Vývoz více jídla a hnojiv z Ukrajiny a Ruska je pro budoucí konzumentské ceny a zklidnění komoditních trhů kritické,“ upozornil Guterres.
Dodal, že jsme na začátku dlouhého procesu. „Už jsme ale ukázali potenciál této kritické dohody pro celý svět,“ řekl.
20 milionů tun ukrajinského obilí a kukuřice před uzavřením dohody musely zůstávat v Oděse. Po měsících diplomatických jednání po celém světě se podařilo v srpnu konečně uzavřít dohodu, která zastavila rychlý růst cen obilovin.
Po setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským a tureckým prezidentem Erdoganem z minulého týdne ve Lvově Guterres oznámil, že jsou vidět náznaky stabilizace světových potravinových trhů. Později také vyzval rozvinuté státy k pomoci zaostalejším. „Pohyb tohoto obilí tolik neznamená pro země, které si ho nemůžou dovolit,“ varoval minulý pátek v Oděse.
„Je čas na masivní a štědrou podporu rozvojových zemí, ať si mohou nakoupit obilí z libovolného přístavu. Především pak lidé. Rozvojové země potřebují přístup k financování tohoto obchodu, nyní. Potřebují úlevu od dluhů, nyní. Potřebují zdroje k investování pro své lidi, nyní,“ dodal Guterres.
Výkonný ředitel Světového potravinového programu David Beasley varoval, že v akutní nejistotě, zda budou mít jídlo, je v letošním roce 345 milionů lidí. V roce 2019 to bylo 135 milionů. „50 milionům lidí ze 45 zemí světa aktuálně hrozí hladomor. Je potřeba, aby například země z okolí Perského zálivu zasáhly a zabránily katastrofě,“ shrnul Beasley.
Minulé krize s vysokými cenami jídla mezi lety 2007 až 2008 a následně z let 2010 až 2012 podpořily nepokoje po celém světě. Včetně Arabského jara na Středním východě.
Experti na potravinovou bezpečnost varovali před velkým geopolitickým riskem, pokud nebudou podniknuty důležité kroky. „Letos vidíme politickou destabilizaci na Srí Lance, v Mali, Čadu a Burkině Faso. Nepokoje a protesty jsou v Keni, Peru, Pákistánu či Indonésii. Toto jsou jen známky toho, že se věci zhorší,“ upozornil Beasley.
Od začátku války Ukrajina vyvezla deset milionů tun potravin, z toho dva miliony v srpnu. Loni od března do července země vyvezla 19,5 milionu tun potravin, tedy více než dvakrát tolik.
Ukrajina i Rusko patří k největším exportérům obilí. Nemožnost převážet zemědělské komodity přes Černé moře v prvních měsících války vyvolala obavy o zásobování potravinami v chudších zemích, hlavně v Africe a na Blízkém východě.
Související
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
válka na Ukrajině , zemědělství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák