Putin podepsal nové restriktivní zákony, hanlivou nálepku budou dostávat i jednotlivci

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal řadu zákonů, které ruským úřadům dávají nové pravomoci. Jde například o možnost zakročit proti americkým internetovým gigantům, jako je server YouTube a sociální sítě Facebook a Twitter, pokud se dopustí "cenzury" ruských, převážně státních médií. Bude rovněž možné udělovat hanlivou nálepku "zahraniční agent" i jednotlivcům či zasáhnout proti zveřejnění osobních údajů důstojníků a agentů tajných služeb.

Zákony, které zároveň zavádějí nová omezení protivládních protestů, uzavírají rok ústavních reforem, jež Putinovi (68) umožňují znovu kandidovat na další šestileté funkční období v Kremlu místo toho, aby po vypršení stávajícího mandátu v roce 2024 odstoupil, jak původně základní zákon vyžadoval, upozornila agentura Reuters.

Další reformy, jako například ta, která bývalým prezidentům uděluje doživotní imunitu před stíháním, vedly analytiky k dohadům o Putinových plánech, protože vztahy Moskvy se Západem se dostaly pod nový tlak kvůli otravě předního kritika ruského režimu Alexeje Navalného.

Jeden z dnes podepsaných zákonů umožňuje úřadům blokovat nebo omezovat přístup na internetové stránky, které "diskriminují" ruská média, což je součást Putinovy kampaně za zvýšení ruské "suverenity" na internetu. Tyto snahy vyvolaly obavy ze zavedení plíživé kontroly informační dálnice v čínském stylu, poznamenal Reuters.

Twitter v současné době označuje některá ruská média za "média spjatá se státem", což Moskva kritizuje. Předkladatelé zákona citovali stížnosti na adresu Facebooku, Twitteru a YouTube.

Další zákon zavádí vysoké pokuty, sahající až do výše pětiny obratu na ruském trhu z předchozího roku pro internetové platformy, které opakovaně neodstraňují zakázaný obsah. To podle ruských zákonodárců bývá častý prohřešek YouTube a Facebooku.

Třetí zákon zakazuje zveřejňovat osobní údaje pracovníků ruských bezpečnostních složek. Tyto údaje občas unikly na internet a využili je investigativní novináři k odhalování tajných operací.

Začátkem tohoto měsíce vyšetřovací portál Bellingcat použil letové záznamy a další údaje k identifikaci skupiny údajných agentů Federální bezpečnostní služby (FSB), které Navalnyj obvinil, že se jej v srpnu pokusili otrávit. Otravu Moskva popřela.

Další nové zákony zavádějí až dvouleté tresty odnětí svobody za pomluvu na internetu, zakazují financovat protesty "zahraničními agenty" a umožňují úřadům vydat zákaz shromažďování kvůli mimořádným událostem.

Další zákon udělil úřadům nové pravomoci označovat jednotlivce za "zahraniční agenty" a potrestat je až pětiletým vězením, pokud nebudou správně informovat o své činnosti, dodal Reuters.

Rusko v roce 2012 přijalo zákon, který úřadům umožnil označit jako "zahraničního agenta" nevládní organizace, které jsou financované ze zahraničí a které se zabývají politickou činností. Od těch dob novely rozšířily uplatňování zákona i na média a nyní i na jednotlivce. "Zahraniční agenti" podléhají častější a přísnější byrokratické kontrole a veškerá vyjádření určená veřejnosti musí doplňovat nálepkou, která má v Rusku od sovětských dob velmi hanlivý zvuk. Někteří ochránci lidských práv se obávají, že zákon má sloužit k zastrašování a umlčování veškeré kritiky.

Související

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Facebook Twitter Alexej Navalnyj sociální sítě

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy