ROZHOVOR: Pět let od masových protestů se Rusko mění z měkkého v tuhý autoritářský režim, tvrdí analytik Andrej Kolesnikov

Před pěti lety odstartovala v Rusku série rozsáhlých pouličních protestů, během kterých desetitisíce obyvatel v mnoha městech napříč zemí dávaly najevo své rozhořčení z korupce zakořeněné ve vládních kruzích, stejně jako nesouhlas s chystanou reformou penzí, která zvyšovala věk odchodu do důchodu. Ruský politický analytik Andrej Kolesnikov působící v nezávislém think tanku Carnegie Moscow Center v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz při této příležitosti stručně nastínil, jaké bylo pozadí tehdejších protestů, jak ovlivnily ruskou vnitropolitickou situaci i to, jaká je možnost protestovat za současné situace, během ruského vojenského útoku na Ukrajinu.

Jako spouštěč demonstrací před pěti lety se často označuje film On vam ne Dimon poukazující na údajné korupční jednání tehdejšího ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Bylo to skutečně téma korupce, co dokázalo do ulic několika desítek ruských měst dostat desetitisíce nespokojených lidí? Existoval jistá návaznost na předchozí velké politické protesty v zemi, například ty, které v roce 2012 provázely opětovný nástup Vladimira Putina do prezidentské funkce?

Celkově zde existovala kontinuita. Nicméně toto protestní hnutí bylo jiné, mělo odlišné spouštěče. Nemělo žádné organizátory, ani žádné vůdce. A v posledních letech se (v Rusku, pozn. redaktora) nekonají ani tolik opoziční protesty, jako spíše spontánní protesty občanské společnosti. Podobně jako tomu je v případě posledních protiválečných protestů.

Protesty, které začaly na jaře roku 2017, byly početné a trvaly několik měsíců, byť jejich intenzita kolísala. Můžeme s odstupem pěti let říct, jak – pokud vůbec – ovlivnily vnitropolitický vývoj v Rusku?

Jak můžeme pozorovat, postupem času začaly úřady brát takové protesty mnohem vážněji. Nehledě na skutečnost, že (přístup státních orgánů, pozn. redaktora) se stával stále více autoritářský a nekompromisní. A v důsledku toho rozdrcení k potlačení protestního hnutí. Jeho fungování byla zkrátka technicky nemožné za situace, kdy dochází k absolutnímu, totálnímu potlačování.

Jak moc se za uplynulých pět let změnilo Rusko, alespoň co se týká ochoty a možnosti běžných obyvatel vyjádřit svou nespokojenost prostřednictvím veřejných manifestací?  

Státní moc se vyvinula z měkkého v tuhé autoritářství, v jehož rámci postupně nezůstal prostor nejen pro protestní hnutí, ale ani pro svobodu médií nebo jiné politické svobody. (V současném Rusku, pozn. redaktora) nacházíme prvky totalitarismu, které reprezentuje logika „kdo není s námi, je proti nám“.

V jednom ze svých komentářů z roku 2020 jste predikoval, že ruský stát čeká existenční krize. Počítal jste, že do čela revolty se nepostaví politická opozice či "cizí agenti" – jak ruský režim často označuje své odpůrce –, ale občanská společnost. Zmínil jste, že sice není organizovaná a nemá vůdce ani strategii, ale vede ji pocit, že je potlačována její lidská důstojnost, přičemž má vůli bránit ji otevřenými protesty. Domníváte se, že toto platí i nadále ve světle ukrajinských událostí?

Ano, současná situace je dalším potvrzením skutečnosti, že protest nemusí být nezbytně organizovanou politickou silou. Protestujícím může být i jeden rozhořčený občan, jak ukazuje nedávný případ Mariny Ovsjannikovové.

(Pozn. redaktora: Marina Ovsjannikovová je ruská novinářka, která dne 14. března 2022 pronikla do živého vysílání zpravodajského pořadu Vremja státem kontrolované, nejsledovanější televizní ruské stanice První kanál, kde na kameru ukázala transparent odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu.)

Související

Více souvisejících

Demonstrace v Rusku Rusko Andrej Kolesnikov (politický analytik)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy