Ruské tajné služby umí číst lidské podvědomí? Historik promluvil

NÁZOR - Potenciální obvinění ruského šamana Alexandra Gabyševa z extremismu se může jevit jako vtip. V zemi, kde čelní představitelé berou okultní praktiky velmi vážně, je ovšem naprosto logické, konstatuje v komentáři pro server Moscow Times historik a publicista Pavel Aptekar.

Vyhnat démona z Kremlu

Gabyšev je samozvaný šaman, který se vydal do Moskvy, aby vyhnal z úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle něj démon připomíná historik. Dodává, že Gabyšev byl zatčen a nyní mu hrozí trestní stíhání.

Zatčení Gabyševa nepovažuje Aptekar důsledek jeho protestního jednání, ale také závažnosti, kterou mnozí ruští představitelé a příslušníci tajných služeb přikládají pověrám a okultním praktikám.

Ve čtvrtek 19. září údajně příslušníci ruských bezpečnostních sil vyzbrojení útočnými puškami a obušky údajně vtrhli do tábora Gabyševovy výpravy, která nocovala na hranicích republiky Burjatsko a Irkutské oblasti, poukazuje publicista. Doplňuje, že samozvaný šaman byl zatčen a policejním antonem odvezen směrem k městu Ulan-Ude.

Aniž by uvedlo jakákoliv jména, oznámilo oddělení vnitřních věcí republiky Burjatsko, že muž byl zatčen na základě pokynu vyšetřovatele v souvislosti se zločiny spáchanými v Jakutsku, uvádí Aptekar. Dodává, že Gabyšev má být převezen právě do Jakutska, kde mu hrozí obvinění z extremismu.

"Gabyševův pochod do Moskvy také vedl k zatčení jeho společníků, což byl jeden z důvodů nedávných občanských nepokojů v Ulan-Ude," pokračuje publicista. Vysvětluje, že nesouhlas s postupem úřadů přerostl v protesty požadující přezkoumání výsledků voleb do městského zastupitelstva a vedl ke vzniku účelové aliance mezi šamanovými příznivci a komunisty.

V době chytrých telefonů a superpočítačů může pokus vyhnat démony z Kremlu vypadat směšně, což ale platí i o možném obvinění Gabyševa z extremismu, deklaruje historik. Podotýká, že to by naznačovalo, že ruský stát bere okultní rituály jako skutečnou hrozbu.

Žádné překvapení

Přesto nejde podle Aptekara o překvapení. "Mnoho Rusů ztratilo důvěru v racionální základ světového řadu a státního aparátu a nedostatek vědeckých vysvětlení je nahrazován pověrami a konspiračními teoriemi - a to i v živém vysílání (ruské) státní televize," píše publicista.

To je ovšem jen polovina problému, míní Aptekar. Poukazuje, že podobné interpretování reality a okultní metody jsou silně rozšířené mezi vrcholnými představiteli ruských tajných služeb, které mají blízko k vedení země.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Již ve 20. a 30. letech minulého století se NKVD, předchůdce KGB, aktivně zajímala o okultismus, připomíná historik. Dodává, že v postsovětském Rusku takové praktiky prosazoval generál Georgij Rogozin, bývalý zástupce šéfa prezidentské ochranné služby.

"Existují mocné metody, které otvírá psychotronika. Tato věda ovládá mozek... , aby šlo vidět dráhu lidského života, její vzestupy a pády, stačí vědět, kdy se narodil," cituje Aptekra generálová slova pronesená v rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda v roce 2000.

Jiný vysoký představitel, generál FSB Boris Ratnikov, sdělil o šest let později listu Rossijskaja Gazeta, že ruské tajné služby pronikly do podvědomí americké ministryně Madeleine Albrightové a zjistily, že "patologicky nenávidí Slovany" a sní o ovládnutí Ruska, připomíná historik. Podotýká, že v roce 2015 tehdejší tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev toto oživil odkazem na údajné "prohlášení" Albrightové, že Sibiř a Dálný východ nepatří Rusku.

Lze tak pouze hádat, jaké hrozby nalezli současní představitelé ruského bezpečnostního aparátu, když se jim podařilo proniknout do Gabyševova podvědomí, uzavírá ironicky Aptekar.  

Související

Více souvisejících

Rusko šaman Alexandr Gabyšev FSB (ruská kontrarozvědka) okultismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy