Ruské tajné služby umí číst lidské podvědomí? Historik promluvil

NÁZOR - Potenciální obvinění ruského šamana Alexandra Gabyševa z extremismu se může jevit jako vtip. V zemi, kde čelní představitelé berou okultní praktiky velmi vážně, je ovšem naprosto logické, konstatuje v komentáři pro server Moscow Times historik a publicista Pavel Aptekar.

Vyhnat démona z Kremlu

Gabyšev je samozvaný šaman, který se vydal do Moskvy, aby vyhnal z úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle něj démon připomíná historik. Dodává, že Gabyšev byl zatčen a nyní mu hrozí trestní stíhání.

Zatčení Gabyševa nepovažuje Aptekar důsledek jeho protestního jednání, ale také závažnosti, kterou mnozí ruští představitelé a příslušníci tajných služeb přikládají pověrám a okultním praktikám.

Ve čtvrtek 19. září údajně příslušníci ruských bezpečnostních sil vyzbrojení útočnými puškami a obušky údajně vtrhli do tábora Gabyševovy výpravy, která nocovala na hranicích republiky Burjatsko a Irkutské oblasti, poukazuje publicista. Doplňuje, že samozvaný šaman byl zatčen a policejním antonem odvezen směrem k městu Ulan-Ude.

Aniž by uvedlo jakákoliv jména, oznámilo oddělení vnitřních věcí republiky Burjatsko, že muž byl zatčen na základě pokynu vyšetřovatele v souvislosti se zločiny spáchanými v Jakutsku, uvádí Aptekar. Dodává, že Gabyšev má být převezen právě do Jakutska, kde mu hrozí obvinění z extremismu.

"Gabyševův pochod do Moskvy také vedl k zatčení jeho společníků, což byl jeden z důvodů nedávných občanských nepokojů v Ulan-Ude," pokračuje publicista. Vysvětluje, že nesouhlas s postupem úřadů přerostl v protesty požadující přezkoumání výsledků voleb do městského zastupitelstva a vedl ke vzniku účelové aliance mezi šamanovými příznivci a komunisty.

V době chytrých telefonů a superpočítačů může pokus vyhnat démony z Kremlu vypadat směšně, což ale platí i o možném obvinění Gabyševa z extremismu, deklaruje historik. Podotýká, že to by naznačovalo, že ruský stát bere okultní rituály jako skutečnou hrozbu.

Žádné překvapení

Přesto nejde podle Aptekara o překvapení. "Mnoho Rusů ztratilo důvěru v racionální základ světového řadu a státního aparátu a nedostatek vědeckých vysvětlení je nahrazován pověrami a konspiračními teoriemi - a to i v živém vysílání (ruské) státní televize," píše publicista.

To je ovšem jen polovina problému, míní Aptekar. Poukazuje, že podobné interpretování reality a okultní metody jsou silně rozšířené mezi vrcholnými představiteli ruských tajných služeb, které mají blízko k vedení země.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Již ve 20. a 30. letech minulého století se NKVD, předchůdce KGB, aktivně zajímala o okultismus, připomíná historik. Dodává, že v postsovětském Rusku takové praktiky prosazoval generál Georgij Rogozin, bývalý zástupce šéfa prezidentské ochranné služby.

"Existují mocné metody, které otvírá psychotronika. Tato věda ovládá mozek... , aby šlo vidět dráhu lidského života, její vzestupy a pády, stačí vědět, kdy se narodil," cituje Aptekra generálová slova pronesená v rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda v roce 2000.

Jiný vysoký představitel, generál FSB Boris Ratnikov, sdělil o šest let později listu Rossijskaja Gazeta, že ruské tajné služby pronikly do podvědomí americké ministryně Madeleine Albrightové a zjistily, že "patologicky nenávidí Slovany" a sní o ovládnutí Ruska, připomíná historik. Podotýká, že v roce 2015 tehdejší tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev toto oživil odkazem na údajné "prohlášení" Albrightové, že Sibiř a Dálný východ nepatří Rusku.

Lze tak pouze hádat, jaké hrozby nalezli současní představitelé ruského bezpečnostního aparátu, když se jim podařilo proniknout do Gabyševova podvědomí, uzavírá ironicky Aptekar.  

Související

Více souvisejících

Rusko šaman Alexandr Gabyšev FSB (ruská kontrarozvědka) okultismus

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy