Rusko a Bělorusko skončí společné vojenské manévry v Bělorusku podle původních plánů, tedy do neděle 20. února. Dnes to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se nyní neuvažuje o tom, že by ruská vojska v Bělorusku po skončení cvičení zůstala. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v této souvislosti odmítl možnost stálých ruských základen v zemi.
"Dne 20. února skončí naše cvičení, jak bylo oznámeno," citovala Lavrova agentura Interfax. Peskov v jiném prohlášení podle agentury RIA Novosti uvedl, že "otázka ruské vojenské přítomnosti v republice (Bělorusko) po skončení manévrů se v současné době neřeší". "Po skončení té či oné fáze cvičení se vojáci stáhnou do svého stálého umístění", což podle něj bude trvat "určitý počet týdnů".
Běloruský vůdce Lukašenko se podle agentury BelTA vyslovil proti zřízení stálých vojenských základen Ruska v Bělorusku, neboť podle něj z vojenského pohledu nedávají smysl a představovaly by zbytečný finanční výdaj. Připustil však, že by ruští vojáci mohli zůstat po určitou dobu v Bělorusku i po skončení cvičení, "pokud to bude zapotřebí". Dodal, že by v Bělorusku mohla zůstat část ruské vojenské techniky.
O dalším působení ruských vojsk v Bělorusku a plánech budoucích společných armádních cvičení bude Lukašenko v pátek jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla BelTA.
Společné bělorusko-ruské vojenské cvičení, při kterém armády obou zemí nacvičují obranu před napadením, začalo před týdnem. Koná se v blízkosti západní hranice Běloruska s Polskem a Litvou - členskými státy NATO - a také u jižních hranic s Ukrajinou. Konkrétní počty zapojených ruských vojáků nebyly oznámeny, podle západních odhadů by jich mohlo být až 30.000. Jedná se patrně o nejmasivnější rozmístění ruských sil v Bělorusku od konce studené války.
Podle Spojených států cvičení vyvolává jen další napětí při jednáních o krizi na Ukrajině, u jejíchž hranic Rusko shromáždilo přes 100.000 vojáků. Západní země už několik týdnů varují před možnou ruskou invazí na Ukrajinu. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by proti svému sousedovi chystalo útok.
Související
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
před 3 hodinami
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
před 4 hodinami
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
před 5 hodinami
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
před 6 hodinami
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
před 8 hodinami
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 9 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 10 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 11 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 12 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 14 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 15 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 16 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Britská vláda pod vedením premiéra Keira Starmera přistoupila k výraznému snížení finanční podpory pro západní Balkán, což vyvolalo vlnu kritiky od bezpečnostních expertů i opozičních politiků. Financování určené k boji proti ruským dezinformacím, kybernetickým útokům a na podporu demokratických institucí v regionu klesne o plných 40 procent. V absolutních číslech jde o propad ze 40 milionů liber v loňském roce na 24 milionů liber pro období 2025–2026.
Zdroj: Libor Novák