Rusko bylo vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva

Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Příslušný návrh rezoluce podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo, ukazují konečné výsledky hlasování. Nesouhlas s krokem prosazovaným skupinou zemí v čele se Spojenými státy vyjádřily mimo jiných Čína a Írán.

UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož deklarovaným cílem je prosazovat a chránit lidská práva po celém světě a věnovat se případům jejich porušování. Ruské členství bylo aktuálně ve druhém roce obvyklého tříletého období. Jeho pozastavení bude v platnosti, dokud VS OSN dnešní rozhodnutí nezvrátí, nebo do konce příštího roku, kdy členství Ruska končí.

Po dnešním hlasování se Rusko stalo druhou zemí, kterou kdy potkalo pozastavení členství. V březnu 2011 přišla o místo v radě Libye kvůli tvrdému potlačení protestů proti vládě Muammara Kaddáfího, tehdy ovšem krok podpořili i libyjští diplomati v New Yorku a Ženevě, píše list The New York Times (NYT).

K vyloučení člena UNHRC je zapotřebí dvoutřetinová podpora takového kroku ve VS OSN, přičemž se počítají pouze hlasující země. Zakládající dokument orgánu uvádí, že důvodem pro odebrání členství je hrubé a systematické porušování lidských práv ze strany daného člena. "S členstvím v Radě se pojí zodpovědnost zachovávat vysoké lidskoprávní standardy," píše se na webu organizace sídlící v Ženevě.

Pozastavení ruského členství prosazovala společně s USA a Ukrajinou také Evropská unie. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja před hlasováním uvedl, že činy, které na Ukrajině páchají ruští vojáci, lze označit za válečné zločiny i genocidu. Připomenul při tom skoro 30 let staré události ve Rwandě, kdy podle něj mezinárodní společenství umožnilo genocidu svou lhostejností. Ruský představitel za množících se důkazů o devastaci obytných domů a zabíjení civilistů opět odmítl veškerá obvinění a návrh rezoluce vykresloval jako součást snahy Washingtonu posílit svůj vliv a praktikovat "lidskoprávní kolonialismus".

Deník NYT označil výsledek hlasování za "velkou diplomatickou facku Rusku" a psal o jakémsi "barometru" pobouření ve světě ohledně činů ruských vojáků. Odstavení Ruska z UNHRC podpořila také Česká republika a s ní zbytek zemí EU, dále například Švýcarsko, i Srbsko. Proti společně s Ruskem hlasovali Čína, Írán, KLDR nebo Bělorusko, zdržely se Brazílie, Indie, řada afrických zemí nebo Saúdská Arábie.

Někteří zástupci zemí, které návrh nepodpořily, hájili svůj postoj tím, že daný krok může oddálit konec války nebo že je nejdříve potřeba údajné válečné zločiny nezávisle vyšetřit. Čínský velvyslanec Čang Ťün navrhovanou rezoluci odsoudil jako "zpolitizovanou" a "kvapnou". "Nesouhlasíme s dvojím metrem a nesouhlasíme s vytvářením tlaku na jiné země ve jménu lidských práv," uvedl, aniž by kritizoval ruský útok na sousední zemi.

Poslední dny války na Ukrajině přinesly příval zpráv o krvavých represích ruských vojáků proti obyvatelům okupovaných obcí na severu země, odkud se Rusové asi po měsíci stáhli. Největší pozornost přitáhly snímky mrtvol v civilním oblečení na ulicích v obci Buča, média ale přináší svědectví o hrůzných činech také z nedaleké Boroďanky, z Černihiva nebo města Trosťanec v Sumské oblasti.

Ukrajinský velvyslanec Kyslycja dnes vyzýval členy mezinárodního společenství, aby ukázali, že nejsou "lhostejnými diváky". Hlas proti vyloučení Ruska z UNHRC označil za "zmáčknutí spouště", výsledný červený symbol na obrazovce zase přirovnal ke krvi nevinných lidí. Hovořil při tom o potřebě zachránit lidskoprávní radu OSN "zaparkovanou" na břehu před "potopením".

V UNHRC se do roku 2020, tedy za prvních 14 let její existence, vystřídalo 117 zemí, přičemž orgán přijal skoro 1800 rezolucí a spustil 31 vyšetřovacích misí. V březnu jmenovala rada tři členy komise, jejímž úkolem je vyšetřit možné porušování lidských práv ze strany ruských sil při invazi na Ukrajinu. Podle NYT bylo Rusko aktivním členem rady a stavělo se proti jakýmkoli usnesením kritizujícím konkrétní země, mimo jiných Sýrii a Bělorusko.

Ukrajina poděkovala OSN za pozastavení členství Ruska 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru přivítal přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC).

"Váleční zločinci nemají v orgánech OSN zaměřených na ochranu lidských práv co dělat. Děkujeme všem členským státům, které podpořily příslušnou rezoluci Valného shromáždění OSN a zvolily správnou stranu dějin," napsal na twitteru šéf ukrajinské diplomacie.

Rusko obvinění popírá. Moskva o válce na Ukrajině, která začala 24. února, hovoří jako o "speciální vojenské operaci". Scény z Buče, které odsoudila řada západních představitelů, označuje za podvrh.

"Litujeme toho, ale budeme dál hájit naše zájmy všemi legálními prostředky," uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury AFP v rozhovoru s novináři britské televize. "Rusko pokládá rozhodnutí VS OSN o pozastavení svého členství v radě za protiprávní a politicky motivovaný krok. Jeho cílem je demonstrativně potrestat svrchovaný členský stát OSN, který uskutečňuje nezávislou domácí a zahraniční politiku," prohlásil zástupce stálého představitele Ruska u OSN Gennadij Kuzmin podle agentury TASS.

Výsledek hlasování Valného shromáždění OSN ale přivítala řada západních představitelů. "Barbarské činy Putinova režimu na Ukrajině a přibývající důkazy o válečných zločinech znamenají, že Rusko již nemůže mít místo v UNHCR," napsala na twitteru šéfka britské diplomacie Liz Trussová. Rusko se podle ní stalo globálním vyvrhelem.

"Izolace Ruska pokračuje a sílí," řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. "Závažné zločiny spáchané ruskými silami na ukrajinském civilním obyvatelstvu jsou neslučitelné s členstvím v orgánu OSN, který hájí a prosazuje lidská práva," prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Svět vyslal podle americké ambasadorky při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové jasný signál, že utrpení obětí a přeživších nebude ignorováno. "Zajistili jsme, že vytrvalému a hrubému porušovateli lidských práv nebude umožněno zastávat vedoucí pozici v této oblasti v OSN," řekla podle agentury AP.

Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, názory na jeho bankrot se liší. Podle nedávného vyjádření Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, zatím nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve stanovisku zaslaném redakci.

"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.

Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.

Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda je přesvědčen, že Rusko do bankrotu nakročilo. "Ruské ministerstvo financí uvedlo, že „plně dostálo svým závazkům“, i když danou částku 649,2 milionu dolarů vyplácí v rublovém ekvivalentu. Tento ruský postoj se nyní stane předmět posouzení ratingových agentur a mezinárodní finanční komunity. Výsledkem může být právě to, že Rusko vykazuje znaky platební neschopnosti, což znamená, že se ocitá v bankrotovém stavu. Není totiž schopno plnit své závazky vůči věřitelům v souladu se změním příslušných smluv," tvdí.

"Ruské ministerstvo financí uvedlo, že banky, které využívá, odmítly zpracovat dolarovou splátku věřitelům. Držitelé ruských státních dluhopisů mají v souhrnu obdržet 649,2 milionu dolarů. Protože řádná dolarová výplata této částky byla zablokována, přistupuje Rusko k její výplatě v rublech. Světově významné ratingové agentury, jejichž postoj je důležitým vodítkem pro globální finanční komunitu, však již dříve uvedly, že výplatu v rublech budou považovat za znak platební neschopnosti, jestliže je příslušné podkladové aktivum denominováno v jiné měně, než je rubl, a současně smluvně neumožňuje do rublů výplatu „přepnout“," uvádí ve svém stanovisku, které má redakce k dispozici.

"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," tvrdí Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.

Související

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

Více souvisejících

Rusko OSN UNHCR

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 8 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy