Rusko prý vyšetřilo vraždu Duginové. Má za ní stát Ukrajina

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské zpravodajské služby z vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina. Informovaly o tom dnes agentury TASS a Interfax. Devětadvacetiletá Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy.

FSB tvrdí, že pachatelkou zločinu je ukrajinská občanka, která poté odjela do Estonska. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se jednalo o hanebný zločin. Vinu za "teroristický útok" na svou dceru přisoudil Ukrajině podle ruskojazyčné verze BBC i Dugin. Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu a Kyjev je kategoricky odmítl.

"Federální bezpečnostní služba objasnila vraždu ruské novinářky Darji Duginové," uvedlo dnes oddělení FSB pro styk s veřejností. "Trestný čin připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby," tvrdí ruská tajná služba. Vykonavatelkou je podle ní ukrajinská občanka Natalija Vovková, která podle FSB přijela do Ruska v červenci se svou dcerou narozenou v roce 2010.

"Po řízené detonaci vozu Toyota Land Cruiser, který řídila Duginová, odjela Vovková s dcerou 21. srpna přes Pskovskou oblast do Estonska," tvrdí dále FSB. Ruské úřady podle médií vydaly na Vovkovou zatykač a žádají Estonsko o vydání.

Šéfka prokremelské televize RT Margarita Simonjanová již odhadla, že Tallinn takové žádosti nevyhoví a navrhla vyslat do Estonska ruské agenty, a to v narážce na útok podniknutý v roce 2018 v jižní Anglii na bývalého důstojníka ruské zpravodajské služby a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru.

Ruské servery spojují Vovkovou s ukrajinskou tajnou službou a s plukem Azov, který ruské úřady prohlásily za teroristickou organizaci. Pluk Azov v prohlášení uvedl, že dotyčná nikdy nesloužila v jeho řadách, a obvinil Rusy z vymýšlení lží.

Duginová zahynula v sobotu večer, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní, informovala o víkendu stanice BBC. Bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán.

Dugin ze smrti své dcery obvinil "ukrajinský nacistický režim" a incident označil za "teroristický útok". Vyplývá to z prohlášení zveřejněném na telegramu ruským podnikatelem Konstantinem Malofejevem. Podle BBC se jedná o Duginovu první veřejnou reakci od sobotní události.

"Hanebný, krutý zločin předčasně ukončil život Darji Duginové, znamenitého a talentovaného člověka s ryzím ruským srdcem," uvedl dnes v kondolenci rodině Duginové prezident Putin.

Jedním z prvních, kdo na zprávu o smrti Duginové reagovali, byl šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě telegram napsal, že se stala obětí "teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat" jejího otce.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel jako výmysl ruské propagandy. "Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec (nejsme) teroristický stát," prohlásil v neděli podle BBC Podoljak v televizi. Smrt Duginové podle něj svědčí o boji o moc a vliv různých skupin uvnitř Ruska. Jak napsal na twitteru, "zmije z tajných služeb zahájily vnitrodruhový boj".

"Ruská propaganda žije ve fiktivním světě: 'připsala' ženě a jejímu dvanáctiletému dítěti odpovědnost za vyhození auta propagandisty Dugina do povětří. Překvapivě, na místě nenašli 'estonské vízum'," dodal dnes Podoljak.

K odpovědnosti za smrt Duginové se mezitím přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda. Podle agentury AP to oznámil bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. AP upozornila, že nebyla schopna existenci skupiny ověřit. Ponomarjov byl v roce 2014 jediným ruským poslancem, který hlasoval proti anexi Krymu. Později z Ruska odjel a nyní z Kyjeva provozuje internetovou televizi, která má čelit propagandě Kremlu.

Polský týdeník Wprost uvedl, že atentát na kremelského ideologa nebyl žádnou partyzánskou akcí, ale jen provokací tajných služeb Kremlu. Jde podle něj o vytvoření záminky k vypořádání se s tou částí aparátu, která kritizuje neschopnost, s jakou Putin vede válku proti Ukrajině.

"Dugin a jeho dcera tvořili ukázkový pár velkoruských nacionalistů, kterými by Evropané měli strašit své děti. Naštěstí pro ně dostal Dugin infarkt při pohledu na auto, ve kterém hořela Duginová, nejspíše vycházející hvězda ruského fašismu. Jejich osud hodně vypovídá o slepé uličce, v jaké se ocitl čím dál rychleji upadající režim. Na Duginovy nezaútočili žádní ukrajinští diverzanti, jak zkouší tvrdit Moskva, ani žádné protiputinovské partyzánské hnutí, jak zkoušejí naznačovat tzv. kremelští liberálové. Stali se obětí služeb federace, která takto reaguje na rostoucí tlak od nacionalistů, nespokojených s průběhem bojů na Ukrajině," napsal Wprost na svém webu.

Související

Jana Černochová

Černochové stíhání za výroky po smrti Duginovy dcery nehrozí

Státní zástupce odložil případ výroků ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o smrti dcery ruského nacionalisty Alexandra Dugina při srpnovém atentátu. Podle žalobce nebyly výroky trestné, uvedla dnes Česká televize. Dugin podal trestní oznámení za vyjádření Černochové, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie".

Více souvisejících

Darja Duginová Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy