Rusko prý vyšetřilo vraždu Duginové. Má za ní stát Ukrajina

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské zpravodajské služby z vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina. Informovaly o tom dnes agentury TASS a Interfax. Devětadvacetiletá Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy.

FSB tvrdí, že pachatelkou zločinu je ukrajinská občanka, která poté odjela do Estonska. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se jednalo o hanebný zločin. Vinu za "teroristický útok" na svou dceru přisoudil Ukrajině podle ruskojazyčné verze BBC i Dugin. Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu a Kyjev je kategoricky odmítl.

"Federální bezpečnostní služba objasnila vraždu ruské novinářky Darji Duginové," uvedlo dnes oddělení FSB pro styk s veřejností. "Trestný čin připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby," tvrdí ruská tajná služba. Vykonavatelkou je podle ní ukrajinská občanka Natalija Vovková, která podle FSB přijela do Ruska v červenci se svou dcerou narozenou v roce 2010.

"Po řízené detonaci vozu Toyota Land Cruiser, který řídila Duginová, odjela Vovková s dcerou 21. srpna přes Pskovskou oblast do Estonska," tvrdí dále FSB. Ruské úřady podle médií vydaly na Vovkovou zatykač a žádají Estonsko o vydání.

Šéfka prokremelské televize RT Margarita Simonjanová již odhadla, že Tallinn takové žádosti nevyhoví a navrhla vyslat do Estonska ruské agenty, a to v narážce na útok podniknutý v roce 2018 v jižní Anglii na bývalého důstojníka ruské zpravodajské služby a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru.

Ruské servery spojují Vovkovou s ukrajinskou tajnou službou a s plukem Azov, který ruské úřady prohlásily za teroristickou organizaci. Pluk Azov v prohlášení uvedl, že dotyčná nikdy nesloužila v jeho řadách, a obvinil Rusy z vymýšlení lží.

Duginová zahynula v sobotu večer, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní, informovala o víkendu stanice BBC. Bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán.

Dugin ze smrti své dcery obvinil "ukrajinský nacistický režim" a incident označil za "teroristický útok". Vyplývá to z prohlášení zveřejněném na telegramu ruským podnikatelem Konstantinem Malofejevem. Podle BBC se jedná o Duginovu první veřejnou reakci od sobotní události.

"Hanebný, krutý zločin předčasně ukončil život Darji Duginové, znamenitého a talentovaného člověka s ryzím ruským srdcem," uvedl dnes v kondolenci rodině Duginové prezident Putin.

Jedním z prvních, kdo na zprávu o smrti Duginové reagovali, byl šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě telegram napsal, že se stala obětí "teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat" jejího otce.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel jako výmysl ruské propagandy. "Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec (nejsme) teroristický stát," prohlásil v neděli podle BBC Podoljak v televizi. Smrt Duginové podle něj svědčí o boji o moc a vliv různých skupin uvnitř Ruska. Jak napsal na twitteru, "zmije z tajných služeb zahájily vnitrodruhový boj".

"Ruská propaganda žije ve fiktivním světě: 'připsala' ženě a jejímu dvanáctiletému dítěti odpovědnost za vyhození auta propagandisty Dugina do povětří. Překvapivě, na místě nenašli 'estonské vízum'," dodal dnes Podoljak.

K odpovědnosti za smrt Duginové se mezitím přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda. Podle agentury AP to oznámil bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. AP upozornila, že nebyla schopna existenci skupiny ověřit. Ponomarjov byl v roce 2014 jediným ruským poslancem, který hlasoval proti anexi Krymu. Později z Ruska odjel a nyní z Kyjeva provozuje internetovou televizi, která má čelit propagandě Kremlu.

Polský týdeník Wprost uvedl, že atentát na kremelského ideologa nebyl žádnou partyzánskou akcí, ale jen provokací tajných služeb Kremlu. Jde podle něj o vytvoření záminky k vypořádání se s tou částí aparátu, která kritizuje neschopnost, s jakou Putin vede válku proti Ukrajině.

"Dugin a jeho dcera tvořili ukázkový pár velkoruských nacionalistů, kterými by Evropané měli strašit své děti. Naštěstí pro ně dostal Dugin infarkt při pohledu na auto, ve kterém hořela Duginová, nejspíše vycházející hvězda ruského fašismu. Jejich osud hodně vypovídá o slepé uličce, v jaké se ocitl čím dál rychleji upadající režim. Na Duginovy nezaútočili žádní ukrajinští diverzanti, jak zkouší tvrdit Moskva, ani žádné protiputinovské partyzánské hnutí, jak zkoušejí naznačovat tzv. kremelští liberálové. Stali se obětí služeb federace, která takto reaguje na rostoucí tlak od nacionalistů, nespokojených s průběhem bojů na Ukrajině," napsal Wprost na svém webu.

Související

Jana Černochová

Černochové stíhání za výroky po smrti Duginovy dcery nehrozí

Státní zástupce odložil případ výroků ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o smrti dcery ruského nacionalisty Alexandra Dugina při srpnovém atentátu. Podle žalobce nebyly výroky trestné, uvedla dnes Česká televize. Dugin podal trestní oznámení za vyjádření Černochové, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie".

Více souvisejících

Darja Duginová Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy