Mluvčí Pentagonu John Kirby dnes potvrdil, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná v blízké době chystá velkou ofenzivu. Prezident USA Joe Biden krátce předtím řekl, že se ještě se uvidí, zda Rusko skutečně některá svoje vojska stáhne, jak řeklo po dnešních rozhovorech s ukrajinskými zástupci. Šéf americké diplomacie Antony Blinken prohlásil, že ruská prohlášení ohledně stažení vojsk by mohla být pokusem Moskvy "klamat lidi a odvést pozornost".
"Došlo za poslední den k nějakému přesunu některých ruských jednotek pryč od Kyjeva? Domníváme se, že ano. Malého počtu," řekl Kirby. "Domníváme se však, že se jedná o přemístění, ne skutečné stažení, a že bychom měli být připraveni na to, že budeme sledovat velkou ofenzivu v jiných částech Ukrajiny. Neznamená to, že hrozba pro Kyjev polevila," dodal.
"Uvidíme," řekl krátce předtím o ruském prohlášení ohledně stahování vojsk Biden. "Nic bych v tom nehledal, dokud neuvidíme, jak se zachovají. Uvidíme, zda skutečně splní to, co naznačují," dodal s tím, že USA situaci nadále pozorně sledují.
"Je tu to, co Rusko říká, a je tu to, co Rusko dělá, a my se soustředíme na to druhé," řekl dnes Blinken při návštěvě Maroka. "A Rusko dělá to, že pokračuje v týrání Ukrajiny," dodal. Spojené státy podle něj dosud nezaznamenaly žádné náznaky toho, že by diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou postupovaly "konstruktivním způsobem".
Ruská armáda stahuje některé jednotky z Kyjevské a Černihivské oblasti, potvrdil i generální štáb ukrajinské armády. Štáb kromě toho zaznamenal přeskupování vojsk s cílem soustředit největší sílu ve směru na města Doněck a Slobožanske na východní Ukrajině a částečné stahování vojáků na běloruské území.
Informace ukrajinské armády se shodují s dnešními výroky ruských představitelů. Ruské ministerstvo obrany dnes podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části Ukrajiny, což zopakoval po jednání ruské a ukrajinské delegace v Turecku náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes během porady s ruskou generalitou řekl, že Rusko se nyní bude moci soustředit na "osvobození" Donbasu na východní Ukrajině.
Invazní armáda ale nadále obléhá mimo jiné město Černihiv a útočí v něm na vojenské objekty i civilní cíle, uvedl ukrajinský generální štáb. Starosta Černihivu BBC řekl, že dnešní vyjádření Moskvy ohledně snížení útoků v Černihivské oblasti vítá, ale "jen čas ukáže", zda Rusové své slovo dodrží.
Stejně jako i v minulých hlášeních i dnes ukrajinský generální štáb zopakoval, že nepřátelská armáda na Ukrajině je oslabena a její značná část nemá přístup k logistické podpoře. Podotkl, že ruské síly se snaží na Ukrajinu dopravit bojovou a speciální techniku ze skladů u města Bogučar ve Voroněžské oblasti na ruském území. Přes 40 procent této techniky je ale podle tvrzení Kyjeva v nefunkčním stavu.
Rusko a Ukrajina dnes oznámily průlom v jednáních o možném řešení konfliktu. Moskva po rozhovorech řekla, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Ukrajinská strana navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Boje včetně ostřelování ukrajinských měst ruskými silami nicméně na Ukrajině pokračují.
"Pokud se (ruští představitelé) nějak domnívají, že může uspět pokus podmanit si jen východní nebo jižní část Ukrajiny, tak se zase jednou hluboce mýlí," pokračoval Blinken.
Podobně jako vedení USA se v rozhovoru s agenturou Reuters vyjádřil i nejmenovaný západní činitel, podle nějž Rusko nebere rozhovory s Ukrajinou vážně a používá je ke hře o čas. Přímá jednání jsou podle zdroje nicméně v současné chvíli nadále nejlepší cestou vpřed. "Doufáme, že se to v určité fázi začne brát vážně a povede to ke klidu zbraní. Ale jsme skeptičtí ohledně toho, zda se to bere vážně již teď. Nicméně chceme být svědky toho, že vyjednávání nakonec přinesou klid zbraní," řekl.
Související
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
před 2 hodinami
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
před 2 hodinami
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 3 hodinami
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 4 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 5 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 5 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 6 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 6 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 7 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 8 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 9 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 9 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 11 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
Netrpělivě se už od pondělí čekalo, jaká bude reakce Vladimira Klička na nečekanou smrt jeho bývalé partnerky Hayden Panettiere, která rozesmutnila celý svět. Někdejší boxerský šampion se s matkou své dcery rozloučil na sociálních sítích.
Zdroj: Lucie Podzimková