Rusko od začátku invaze na Ukrajinu před 36 dny přišlo již o 17.500 vojáků, 614 tanků, 1735 obrněných vozidel, 311 děl, 96 raketometů, 54 kusů protileteckých zbraní, 135 letadel, 131 vrtulníků, 83 dronů, 1201 kusů automobilové techniky, sedm plavidel, 75 cisteren, 22 kusů speciální techniky a čtyři vypouštěcí zařízení taktických raket, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes ocenil, že ukrajinští vojáci za pět týdnů bojů zničili Rusům více zbraní a techniky, než vůbec má většina armád v Evropě a ve světě. "Demilitarizace ruské armády pokračuje," poznamenal v narážce na oficiální cíl ruského tažení "demilitarizovat" Ukrajinu.
Ruské ministerstvo obrany naposledy informovalo o vlastních ztrátách 25. března, kdy oznámilo, že od začátku "speciální operace" bylo zabito 1351 ruských vojáků a 3825 utrpělo zranění. Americká rozvědka odhaduje ruské ztráty v rozpětí od 7000 po 15.000 zabitých, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Ukrajinská strana ztráty ozbrojených sil neoznamuje. List RBK-Ukrajina dnes jen poznamenal, že ruští vojáci při svém tažení "zabili více civilistů než vojáků", ale blíže toto tvrzení nerozvedl. Podle ukrajinské generální prokuratury o život přišlo 148 dětí, 232 utrpělo zranění. Deník připomněl, že ruské síly nedokázaly proniknout do hloubi Ukrajiny, ani dobýt Kyjev, Charkov, Mariupol, Mykolajiv, Sumy, Černihiv a mnohá další města.
Ukrajinští vojáci nadále úspěšně brání v postupu ruských sil ve všech směrech a místy podnikají úspěšné protiútoky, tvrdí ukrajinský generální štáb o situaci na bojišti. Ruské jednotky soustřeďují své úsilí hlavně v Donbasu na východě země.
Gubernátor Dnipropetrovské oblasti Mykola Lukašuk dnes podle agentury Ukrinform informoval o osvobození tří vsí v Chersonské oblasti na jihu země. V této oblasti, ovládnuté ruskými silami, se ruské vedení podle generálního štábu snaží zřídit okupační úřady v snaze o vytvoření další "pseudorepubliky".
Související
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
Ruská armáda , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 1 hodinou
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 2 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 3 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 4 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 5 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 5 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 6 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 7 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 8 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
Policie si v týdnu převzala další osobu, která je podezřelá v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o člověka, jehož dříve zadrželi policisté na sousedním Slovensku. Bližší podrobnosti nejsou známé.
Zdroj: Jan Hrabě