Ruskou snahou je šířit chaos, zbytek je podružný, tvrdí politolog

NÁZOR – Den předtím, než proběhly prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Nevada, se objevily zprávy, že Rusko se snaží pomoci jak Berniemu Sandersovi, tak stávajícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi v jejich kampaních, poukazuje Gennadij Rudkevič v komentáři pro server Moscow Times. Politolog z Georgia College dodává, že Sandersovi rivalové o prezidentskou nominaci to berou jako ukázku průniku zájmů Kremlu a samozvaného demokratického socialisty.

Hlavní faktor: odpor proti establishmentu

Sanders ruské jednání rychle odsoudil a označil jej za pokus Ruska rozdělit americkou veřejnost, připomíná expert. Konstatuje, že historie posledních ruských dezinformačních kampaní na Západě dává Sandersovu tvrzení zapravdu, ale jeho vlastní postoje proti establishmentu zřejmě hrají roli v ruském rozhodnutí podpořit právě jeho kampaň.

„Ruští trollové/boti a proruští komentátoři slavně podpořili Trumpa v jeho prezidentské kampani z roku 2016,“ pokračuje Rudkevič. Podotýká, že rovněž přispěli ke kampani za brexit a nezávislost Katalánska, podporují Hnutí pěti hvězd a Ligu v Itálii, Alternativu pro Německo a Marine Le Penovou ve Francii.

Rusko v primárkách Demokratické strany podporovalo Tusli Gabbardovou, dokud se neukázalo, že její kandidatura je velmi nepravděpodobná, nastiňuje politolog. Deklaruje, že všechny politické síly, které se na sociálních sítích dostává ruské podpory, nepojí jejich proruské pozice – i když je v některých případech zastávají –, ale především odpor vůči establishmentu.

Podle akademika existují tři důvody, proč Rusko podporuje západní postavy brojící proti establishmentu. První spočívá v tom, že Západ je sice nadále hlavním nepřítelem většiny ruských elit, zároveň ale nepředstavuje existenční hrozbu.

„To je důvod, proč ruské vměšování zůstává na levné a popíratelné,“ vysvětluje odborník. Věří, že dle přesvědčení ruských elit je západní establishment přirozeně rusofobní, a proto je jakékoliv hnutí proti němu automaticky vnímáno za preferovanou možnost v rámci snahy udržet status quo.

Trump i Sanders tato kritéria splňují, upozorňuje politolog. Připomíná, že první jmenované běžně brojí proti „hlubokému státu“, o kterém mluví i Rusko, zatímco druhý se vymezuje proti establishmentu Demokratické strany.

Druhý důvod spočívá podle Rudkeviče v tom, že oslabování západního establishmentu obecně oslabuje Západ a jeho ochotu čelit Rusku, jelikož mnoho západních skupin brojících proti establishmentu odmítá klíčové západní instituce, především NATO a EU.

Model rozhodování v těchto institucích na základě konsensu má pak za následek, že i pár vlád vymezujících se vůči establishmentu může narušovat společný postoj proti Rusku, vysvětluje odborník. Přiznává však, že Sanders v tomto ohledu zatím neprojevil podobné tendence jako Trump v posledních třech letech.

Odvádění pozornosti

„Hnutí proti establishmentu ale nemusí být ani u moci, aby prosívala Rusku,“ pokračuje politolog. Poukazuje, že neustále vnitřní boje znemožňují západním politikům zaměřovat se na ruskou hrozbu – politické elity v Americe se hádají kvůli Trumpovi, Británii rozdělil brexit a Španělsko se potýká s bojem za nezávislost Katalánska, tudíž zahraniční politika pro ně není prioritou.

Chaos je považován za pozitivum sám o sobě – ruští trollové v roce 2016 souběžně pracovali ve prospěch Trumpa i černošského hnutí –, jelikož dává Rusku volnější ruku v zahraniční politice, tvrdí Rudkevič. Dodává, že Sandersovo prezidentství, ba i jeho prezidentská nominace by zajistily, že Spojené státy budou zaměstnány především domácími spory.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Třetí důvod vidí politolog v tom, že kritika západních politiků na adresu voleb a politických institucí v jejich vlastních zemích pomáhá Putinovu režimu líčit demokracii jako hluboce zkažený, nestabilní a nezáhodný systém vlády.

Ruská média radostně přinášejí zprávy o údajně zavrženíhodných praktikách západního establishmentu, každém podezření z volebních machinací a jakémkoliv tvrzení o spiknutí elit vůči běžným lidem, poukazuje akademik. Doplňuje, že dokud Rusové považují západní demokracii za selhání, mají nízká očekávání od vlastní vlády a na ty, kteří slibují demokracii v Rusku, pohlížejí extrémně podezíravě.

Pokud Sandersova kampaň uspěje, Rusko a jeho stoupenci si budou moci odškrtnout mnoho položek na svém pomyslném seznamu, shrnuje Rudkevič. Připomíná, že Sanders se vymezuje vůči americkému establishmentu a establishmentu své vlastní strany – což platí i naopak – a jeho agenda „demokratického socialismu“ odvádí pozornost od debaty o obnově americké vůdčí role ve světě a zadržování Ruska na Blízkém východě, v Africe či ruském sousedství.

I Sandersova případná porážka by byla ruské veřejnosti prezentována jako selhání demokracie, očekává politolog. Není si ovšem jistý, nakolik by Sanders jako prezident prospěl Rusku, protože jeho vyzývání k boji s globální kleptokracií může znamenat problém pro ruskou zahraniční politiku, nehledě na skutečnost, že Sanderse podporuje Putinův rival Alexej Navalnyj. „Možnost šířit chaos ale zřejmě převáží nad těmito obavami,“ soudí Rudkevič.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy