Ruský atentát na Hřiba, Koláře a Novotného? Rusko by ricin nepoužilo, říká profesor

NÁZOR - Šlo o šokující a alarmující zprávu zároveň, tvrdí profesor Mark Galeotti o informaci týdeníku Respekt, že do Prahy přiletěl ruský agent vybavený ricinem, který měl zlikvidovat primátora Zdeňka Hřiba spolu s komunálními politiky Ondřejem Kolářem a Pavlem Novotným. Přední expert na Rusko z Royal United Service Institute v komentáři pro server Moscow Times vyjadřuje vůči takové možnosti skepsi.

Galeotti nepochybuje, že Hřib a Kolář rozzuřili Moskvu svými rozhodnutími přejmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda po zavražděném ruském opozičníkovi Borisi Němcovovi, a odstraněním sochy maršála Koněva, kterého Rusko vnímá jako osvoboditele Prahy v druhé světové válce, ale v České republice je spojován především s potlačením pražského jara.

Tyto kroky vyvolaly zuřivou reakci a dokonce vyšetřování "hanobení symbolů slávy ruské armády", poukazuje odborník. Dodává, že všichni uvedení politici jsou pod policejní ochranou.

Problémy příběhu

"Navzdory všemu je těžké brát příběh jako věrohodný," píše profesor. Upozorňuje, že je založen na jednom anonymním zdroji, nepodpořili jej úřady a místní experti, například Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky, jej naopak zpochybňují, stejně jako Moskva, která pochopitelně vše popírá a mluvčí Kremlu označil zprávu za hoax.

Galeotti upozorňuje na praktické problémy: ricin byl použit k vraždě bulharského disidenta Georgije Makarova v Londýně v roce 1978 a dvojitého agenta CIA Borise Korčaka ve Virginii v roce 1981, ale Rusko jej od té doby nenasadilo, protože jde o látku, která je sice smrtelná, ale dobře odhalitelná v těle.

Rusko i Česká republika měly v inkriminované době uzavřené hranice, a přestože probíhají ojedinělé diplomatické a repatriační lety, jakýkoliv atentátník by byl při příletu a následném odletu ze země jasně viditelný, konstatuje odborník. Podotýká také, že žádná osoba nedokáže sama zabít tři různé politiky, tudíž by taková akce vyžadovala větší počet ruských agentů, jejichž pohyb po Praze v době koronavirové karantény byl s největší pravděpodobností dobře identifikovatelný.

"Co je nejdůležitější, bylo by to zcela mimo ruské praktiky a (šlo by o) masivní eskalaci," deklaruje Galeotti. Nezpochybňuje, že Kreml, který se vidí v existenčním politickém boji proti "panovačnému" Západu, který Rusku údajně upírá právo na místo ve světě, páchá atentáty, ale vyjma Ukrajiny jsou jejich terčem výhradně Rusové.

Čečenský povstalec Zelimchán Jandarbjev byl zlikvidován v roce 2004 v Kataru, agent Alexander Litviněnko otráven poloniem v Londýně v roce 2006, zpravodajec Sergej Skripal se stal terčem předloni v Británii, mnoho čečenských rebelů a jejich sponzorů bylo zastřeleno v Turecku a naposledy byl loni v Berlíně zastřelen gruzínský Čečenec Zalimchán Changošvili, rekapituluje profesor. Zmiňuje Putinovu známou poznámku, že šlo nikoliv o "nepřátele", ale "zrádce", kteří odepřeli loajalitu vůči ruskému státu.

Tři možnosti

Expert tak přichází se třemi vysvětleními, které ovšem považuje za znepokojivé. Za první považuje možnost, že jde o hoax či nedorozumění, jelikož Hřibovi a Kolářovi jsou adresovány i domácí výhrůžky a zpravodajská práce je často spíše o pravděpodobnostech, nikoliv o jistotě, tudíž jinak správné materiály mohly být vyhodnoceny chybně.

Za zarážející v takovém případě odborník považuje to, že nepodložený příběh vycházející z jediného zdroje tolik lidí přijalo za fakt a pochybnosti se nepřipouštějí. "Bude se nepochybně periodicky objevovat, když budou lidé chtít ukázat, že Putinovo Rusko je nekontrolovaný vražedný stroj," píše Galeotti. Dodává, že do velké míry si za to může Kreml sám, protože není možné zabíjet nepřátele, anektovat části sousedních zemí a chovat se jako geopolitický gangster a nemít špatné jméno.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Míra, s jakou je mnoho lidí včetně politiků a jejich poradců ochotno vždy věřit v to nejhorší na adresu Ruska, je nicméně vážný problém, konstatuje profesor. Domnívá se, že stávající geopolitická rivalita díky tomu přerůstá v uzavřený kruh vzájemné paranoii a v takovém prostředí je zlepšení vztahů stále obtížnější.            

Druhá možnost podle odborníka zní, že Kreml skutečně posvětil tuto sérii atentátů, přičemž zahájení vraždění zvolených cizích politiků, především v zemi, jakou je Česká republika, která není mimořádný přítel, ale ani mimořádný nepřítel Ruska, by bylo obrovskou a znepokojivou změnou ruské politiky.  

"Němcovovo náměstí a Koněvova socha zajisté rozzuřily Moskvu, ale neexistuje důkaz, že by byly považovány za závažné hrozby," pokračuje Galeotti. Deklaruje, že pokud by Kreml byl nově ochoten zabíjet kvůli takovému důvodu, pouze z podráždění, bez ohledu na nevyhnutelné dopady, šlo by o děsivou změnu postojů ruské vlády.

Tuto možnost ale profesor nepovažuje za pravděpodobnou, a tak nastiňuje třetí verzi, tedy akci bez posvěcení vyšších míst. Připomíná, že ricin je velmi snadné vyrobit a možnost, že představitel ruského státního aparátu může připravit, případně úspěšně provést takovou akci a uniknout, by byla znepokojivou výpovědí o kontrole Kremlu nad vlastními agenty.

Podle profesora naštěstí neexistují žádné závažné důkazy, který by naznačovaly, že právě nejvíce znepokojivé scénáře je nutné brát vážně. "Na Praze je zjevně cosi, spletité středověké uličky a vystupující věže jejích kostelů, co podporuje fantasii," píše Galeotti. Poukazuje, že v české metropoli měla proběhnout v roce 1991 schůzka atentátníka z 11. září s iráckým diplomatem, která se stala součástí amerického ospravedlnění invaze do Iráku v roce 2003, ale posléze byla vyvrácena.  

Stejně tak se objevovaly zvěsti o tajném setkání právníka Donalda Trumpa Michaela Cohena s ruskými představiteli v Praze před americkými prezidentskými volbami v roce 2016, které zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera rovněž vyvrátila, uvádí odborník. Domnívá se, že aktuální kauza - naštěstí pro všechny zúčastněné - se zkrátka nakonec ukáže ve stejném světle.

Související

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

Více souvisejících

Rusko Zdeněk Hřib Ondřej Kolář (TOP 09) Pavel Novotný maršál Koněv Osvobození

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy