Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím škodlivého programu připravit skupina označovaná jako Evil Corp. Americké úřady nyní ve věci obžalovaly dva ruské občany, kteří měli být šéfové celého hackerského gangu.

Americké ministerstvo financí zároveň spustilo sankce proti sedmi ruským firmám a 17 lidem, podezřelým z působení v Evil Corp, "jedné z nejaktivnějších organizací ve světě počítačového zločinu". Uvedly to dnes světové agentury.

Maxim Jakubec byl podle obžaloby vůdcem skupiny, Igor Turašov jeho pomocníkem, napsala agentura Reuters. Oběťmi spiknutí se podle obžaloby podané u federálního soudu v Pittsburghu stalo několik subjektů, včetně školy, ropné firmy a finančního ústavu First Commmonwealth Bank. Dvě transakce byly zpracovány prostřednictvím Citibank v New Yorku. Mluvčí obou bank dosud na žádosti o vyjádření neodpověděli.

Obžaloba byla podána 12. listopadu, ale zveřejněna byla až dnes.

Jakubec byl jedním z prvních uživatelů programu známého jako Dridex, který již více než osm let škodí bankám a podnikům. Program, který se poprvé objevil na konci roku 2011, má podle odborníků na počítačovou bezpečnost na svědomí miliony dolarů ukradené po celém světě. Experti si už dlouho mysleli, že program je dílem ruských hackerů.

Jakubec podle amerického ministerstva v posledních letech spolupracoval s ruskou tajnou službou FSB na projektech pro ruskou vládu.

V Británii bylo už dříve zadrženo a odsouzeno k úhrnému trestu 40 let vězení osm lidí za pomoc hackerské skupině Evil Corp při praní peněz, uvedla ruská agentura TASS s odvoláním na dnešní prohlášení britského Národního kriminálního úřadu (NCA). Úřad odhadl, že Evil Corp jen v Británii způsobil škody v řádu stovek milionů liber.

Washington z počítačových zločinů obviňuje ještě jednoho Rusa, připomněl server Newsru.com případ Alexeje Burkova, kterého Izrael minulý měsíc vydal do USA. Devětadvacetiletý Burkov podle Washingtonu na síti ukradl data z kreditních karet asi 150.000 Američanů, která pak prodal se ziskem kolem 20 milionů dolarů (460 milionů korun). Sám jakékoli provinění popírá.

Na 13. ledna je v kalifornském San Francisku předběžně stanoven soud s dalším ruským hackerem Jevgenijem Nikulinem, které ke stíhání do USA vydala Česká republika poté, co ho v roce 2016 zadržela v Praze na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se Nikulin dopustil hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, hrozí mu až 30 let vězení.

Rus, o jehož vydáníneúspěšně usilovalo i Rusko, nyní po ministerstvu spravedlnosti žádá 1,5 milionu korun za újmu způsobenou nezákonným rozhodnutím; bývalý ministr Robert Pelikán (ANO) totiž podle ústavního soudu při vydání porušil Nikulinova práva.

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři banky peníze Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy