Separatistický vůdce přiznal, že Lyman je napůl obklíčen ukrajinskou armádou

Ukrajinské síly z poloviny obklíčily okupované město Lyman v Donbasu a pravidelně ostřelují silnici z města, připustil dnes vůdce separatistů z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin. Mluvčí ukrajinské armády veřejnoprávní vysílací stanici Suspilne řekl, že ukrajinské síly Lyman obkličují a mají pod palebnou kontrolou všechny cesty do města. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinská armáda Lyman již téměř obklopila.

V Lymanu na východě Ukrajině se vedou těžké boje, připustil dnes podle ruské státní agentury TASS poradce ministra vnitra separatistické Doněcké lidové republiky Vitalij Kiseljov. Proruští separatisté sice tvrdí, že ruská posádka ve městě není odříznutá, ale ukrajinská média s odvoláním na armádní velení hlásí, že ruské uskupení uvázlo v obklíčení, respektive ukrajinská vojska kontrolují všechny ústupové cesty z města.

"V Lymanu se vedou tvrdé boje, nepřítel vrhl do boje všechny síly a zálohy," uvedl Kiseljov. Ruské síly podle něj podporuje letectvo a dělostřelectvo, které napadá útočící ukrajinské jednotky. Kiseljov nepřímo připustil obklíčení ruských sil, když poznamenal, že do jejich vyproštění byly nasazeny čtyři bojové taktické skupiny.

Vůdce proruských separatistů z mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin podle agentury TASS večer uvedl, že situace je těžká. "Kluci se drží z posledních sil," pronesl o invazních jednotkách. Později oznámil, že do města míří posily.

Ukrajinské ministerstvo obrany večer oznámilo, že jeho vojáci osvobodili vesnici poblíž Lymanu a na twitteru zveřejnilo video, na němž jsou podle něj ukrajinští vojáci v obci Drobyševe. Ta se nachází asi deset kilometrů severozápadně od Lymanu, který ruská armáda obsadila v květnu.

Město Lyman se ocitlo v centru bojů poté, co Ukrajina tento měsíc v bleskové protiofenzivě porazila ruské vojsko v sousední Charkovské oblasti. Samotné město se nachází v Doněcké oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin dnes zahájil pokus o anexi čtyř okupovaných ukrajinských území, včetně samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), která se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti.

Lyman je poměrně malé město, ale je strategicky důležité pro obě strany, upozornila BBC. Rusům sloužilo jako výchozí bod pro postup na Slovjansk a Kramatorsk a dobytí Lymanu také umožnilo přetnout silniční spojení mezi Slovjanskem a Siverskem. Ukrajinské armádě by dobytí města otevřelo operační prostor k útoku na Svatove a umožnilo ohrozit spěšně budovanou ruskou obranu podél řeky Oskol nebo udeřit dále na východ směrem k Severodoněcku, ke kterému se ukrajinským silám už podařilo postoupit od západu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj večer prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly dosáhly na východě země "významných výsledků" a zmínil se o Lymanu. Podrobnosti však neuvedl, napsala agentura Reuters.

Rusko bude muset prosit o povolení k odchodu svých vojáků z obklíčení, pokud Kremlu záleží na jejich životech, předpověděl Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře.

"Před osmi lety ruští vojáci obklíčili naše vojska u Ilovajska. Tehdy naši chlapci souhlasili, že se stáhnou beze zbraní. Ale Rusko porušilo dané slovo a rozstřílelo kolonu (ukrajinských vojáků). Nyní bude muset prosit o odchod z lymanského kotle Rusko. Pokud, samozřejmě, mají účastníci banketu v Kremlu vůbec starost o své vojáky," napsal Podoljak.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.
Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Denis Pušilin (Doněcký vůdce)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 51 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy